Bakan Özer duyurdu: 400 binden 2,5 milyona çıkarılacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okullarda ücretsiz yemek programı kapsamını sürekli artırmayı hedeflediklerini, 2023'te bu sayıyı 2,5 milyona çıkartacaklarını bildirdi

Bakan Özer duyurdu: 400 binden 2,5 milyona çıkarılacak
Bakan Özer duyurdu: 400 binden 2,5 milyona çıkarılacak
GİRİŞ 30.11.2022 14:36 GÜNCELLEME 30.11.2022 14:36
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakanlığın öğrencilerin eğitime erişimini artırmak için sosyal politikalarla öğrencileri desteklemeye devam ettiği belirtildi.

Şartlı eğitim yardımından öğrenci burslarına, taşımalı eğitimden ücretsiz yemek imkanına, ücretsiz ders kitaplarından yardımcı kaynaklara kadar çok sayıda projenin kararlı bir şekilde uygulanmaya devam ettiği vurgulanan açıklamada, "Milli Eğitim Bakanlığı, bu kapsamda yaptığı çalışmalar sonunda ücretsiz yemek yiyen öğrenci sayısını 1,5 milyondan 1 milyon 796 bin 985'e çıkardı" bilgisi paylaşıldı.

OKUL ÖNCESİNDE 400 BİN ÜCRETSİZ YEMEK

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bakan Mahmut Özer, Milli Eğitim Bakanlığının yıllardan beri çok sayıda sosyal politika ile eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmeye devam ettiğini bildirdi.

Bu kapsamda öğrencilere ücretsiz yemek uygulamasının önemli bir destek programı olduğuna işaret eden Özer, şunları kaydetti:

"Her geçen gün bu programın kapsamını genişletmeye çalışıyoruz. Taşımalı eğitimden yararlanan yaklaşık 1 milyon öğrencimiz, ücretsiz öğle yemeği imkanından faydalanıyor. Son bir yıl okul öncesi eğitime erişimi artırmaya odaklandık. Bu nedenle ücretsiz yemeği özellikle okul öncesi eğitim kademesine yaygınlaştırmayı hedefledik. Bu kapsamda, şu ana kadar 400 bin okul öncesi çocuğumuzu ücretsiz yemek imkanından faydalandırıyoruz."

Bakan Özer, ücretsiz yemek programı kapsamını sürekli artırmayı hedeflediklerini; 2023'te bu sayıyı 2,5 milyona çıkartacaklarını ve burada okul öncesine ağırlık vereceklerini belirtti.

KAYNAK: DHA
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 7
 • Aaaa 1 yıl önce Şikayet Et
  İlkokulda ve orta okulda dersleri öğleye kadar yapın gerekirse c.teside ders olsun insanları bu yemek arasından kurtarın sizde bu işe girmeyin toplu zehirlenmeler ve maddi kayıp çok olur
  Cevapla
 • bilal 1 yıl önce Şikayet Et
  çocuklara yemek değil kaliteli eğitim için uğraşın. saçma sapan bir eğitim sistemimiz var.
  Cevapla
 • Duyarlı 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın bakan Bey. Kıdemli ,cefakar ve fedakar öğretmenler mahcup olmamak Uzmanlık sınavına girmediler. Ancak sınav soruları ve sınav uygulamaları bunları hayal kırıklığına uğrattı. Geçmişte zor şartlara göğüs gererek görev yapan ve mağdur edilen öğretmenler sizden adalet ve taltif bekliyor. Kıdemi 30 yıl ve üzeri olanlara bir defaya mahsus Uzman öğretmenlik hakkı verilmelidir. Diye düşünüyorum. Böyle olmazsa fedakar kıdemliler cezalandırılmış olur. Size duyulan güven sarsılmış olur.
  Cevapla
 • Aşık dermani 1 yıl önce Şikayet Et
  Bırakın ücretsiz yemeği okul kantinlerinde otellerde fiyatlar lüks otel fiyatlarında bunlar inceleme başlatılması nedir bu okullar esnaf lokantasında 5 katı bu nasıl insanlik
  Cevapla
 • ÜLKESİNİ SEVEN 1 yıl önce Şikayet Et
  güzel bir uygulama ancak öğrenci seviyesine ve yaşına göre porsiyon ayarlaması gerek çünkü okul öncesine gelen yemekler fazla kalınca israf oluyor. bundan daha fazla öğrenci iyi planlamayla faydalanabilir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hakimler ve Savcılar Kurulu'nda yeni atamalar: Görev yerleri belli oldu
Ünlü oyuncu Yusuf Atala'ya dolandırıcılık gözaltısı