Bakan alkış alan gelişmeyi duyurmuştu! İstanbul için haber geldi: Hepsi için ücretsiz!

Bakan Özer, 6 Şubat itibariyle 5 milyon öğrenciye kademeli olarak ücretsiz yemek verileceğini duyurmuştu. Özer'in açıklamaları sonrası İstanbul'da da anaokullarında yaklaşık 189 bin öğrencinin ücretsiz yemek yiyebileceği duyuruldu.

Bakan alkış alan gelişmeyi duyurmuştu! İstanbul için haber geldi: Hepsi için ücretsiz!
Bakan alkış alan gelişmeyi duyurmuştu! İstanbul için haber geldi: Hepsi için ücretsiz!
GİRİŞ 01.02.2023 09:54 GÜNCELLEME 01.02.2023 09:54
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 6 Şubat itibarıyla 5 milyon öğrenci için kademeli olarak hayata geçirecekleri ücretsiz yemek uygulamasına ilişkin hazırlıkları tamamladıklarını bildirmişti.

İl Millî Eğitim Müdürlüğü’nde eğitim editörleriyle bir araya gelen İstanbul Millî Eğitim Müdürü Levent Yazıcı da konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak İstanbul için güzel haberi duyurdu.

Okul öncesi eğitimde 6 Şubat'tan itibaren ücretsiz yemek verilecekOkul öncesi eğitimde 6 Şubat'tan itibaren ücretsiz yemek verilecek

MUTFAKLAR GÖREV YAPACAK

Ücretsiz yemek uygulamasına ilişkin hazırlıkların İstanbul ayağına ilişkin de konuşan Yazıcı şunları söyledi:

"Resmî okullarda okul öncesinde 3, 4, 5 yaştaki yaklaşık 189 bin öğrencimiz okulda yemek yiyecekler. Tabii bağımsız anaokullarımızda yemek hizmetimiz devam ediyordu ama bu yemek hizmetimizi devletimiz tamamen ücretsiz olarak çocuklarımıza ikinci dönem ulaştırmış olacak.

Gerek bağımsız anaokulları gerekse hangi tür veya düzeydeki okul bünyesinde olursa olsun bütün öğrencilerimiz ikinci dönem 6 Şubat’tan itibaren bir öğün okullarında yemeklerini yiyecekler. Normal eğitim yapan okullarımızda öğlen yemeği olarak, ikili eğitim yapan okullarımızda da günün ortasında çocuklarımıza sunulmuş olacak.

Bu yemek hizmetinde sunum imkânı olan okulların kendisine bizzat bütçe aktarılması noktasında gerekli çalışmalar yapıldı."

HİZMETTEN YARARLANAN ÖĞRENCİ SAYISI 1,8 MİLYONDAN 5 MİLYONA YÜKSELECEK

Ücretsiz yemek uygulaması kapsamında 2022-2023 eğitim öğretim yılının ikinci döneminden itibaren anaokulu ve ana sınıflarındaki tüm öğrencilere de ücretsiz yemek hizmeti sağlanacak. Bu sayede 81 ilde ücretsiz yemek hizmetinden yararlanan öğrenci sayısı 1,8 milyondan 5 milyona yükselecek.

"GEREKLİ BÜTÇE TAHSİSİNİ OKULLARIMIZA YAPTIK"

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 6 Şubat itibarıyla 5 milyon öğrenci için kademeli olarak hayata geçirecekleri ücretsiz yemek uygulamasına ilişkin hazırlıkları tamamladıklarını bildirmişti.

Özer, yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığının öğrencilerin eğitime erişimini artırmak için sosyal politikalarla öğrencileri desteklemeye devam ettiğini vurguladı.

Aralık 2021'de toplanan 20. Milli Eğitim Şurası'nda "okullarda ücretsiz öğle yemeği veya beslenme desteği sağlanması" yönündeki tavsiye kararına ilişkin çalışmaları hızlandırdıklarını ve bu konudaki hazırlıkları büyük bir titizlikleri yürüttüklerini ifade eden Özer, "1980'li yıllardan beri uygulanan taşımalı eğitim ve pansiyonlarda kalan öğrencilere verilen ücretsiz yemek hizmetinin son 20 yılda kapsamı her geçen gün genişletildi. Biz de Şura kararı çerçevesinde öğrencilere ücretsiz öğle yemeği verilmesine ilişkin çalışmalarımıza hız verdik. Halihazırda eğitim öğretim yılının başında 1,5 milyon olan ücretsiz yemekten faydalanan öğrenci sayısını, önce 1,8 milyona çıkardık. Şimdi de bu sayıyı eğitim-öğretim yılının ikinci yarısından itibaren 5 milyona çıkarmak için çalışacağız. Böylece eğitimde fırsat eşitliğinin artırılması konusunda somut bir adım daha atmış olacağız." diye konuştu.

Öğrencilere ücretsiz yemek uygulamasının önemli bir destek uygulaması olduğuna işaret eden Özer, son bir yılda okul öncesi eğitime erişimi artırmaya odaklandıklarını ve ücretsiz yemeğe özellikle gelişimin en hızlı olduğu okul öncesi eğitimden başlayacaklarını söyledi.

Bakan Özer, ücretsiz yemek programının kapsamını ikinci eğitim-öğretim döneminin başlayacağı 6 Şubat itibarıyla kademeli olarak artıracaklarını dile getirerek şöyle devam etti:

"Burada ağırlığı okul öncesine vereceğiz. Ücretsiz yemek uygulamasının usul ve esaslarının yer aldığı Yemek/Beslenme Hazırlama ve Dağıtımı Kılavuzu'nu uygulanmak üzere 81 ilimize gönderdik. Bu kapsamda, resmi okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden tüm okul öncesi eğitim kurumlarındaki çocuklarımıza haftanın 5 günü, günlük bir öğün beslenme verilmesi uygulamasını 6 Şubat itibarıyla başlatıyoruz. Bu kapsamda 6 Şubat itibarıyla resmi okullara devam eden 1 milyon 450 bin öğrencimiz, bir öğün beslenme hizmetinden faydalanmaya başlayacak.

Ana sınıfı bulunan birleştirilmiş sınıflı ilkokullara devam eden öğrencilerimiz de günlük beslenme hizmetinden yararlandırılacak. Yatılı bölge ortaokullarında eğitim alan ve yatılılık hizmetinden yararlanmayan gündüzlü tüm öğrencilerimize de günlük bir öğün ücretsiz beslenme desteği verilecek. Bünyesinde ana sınıfı bulunan birleştirilmiş sınıflı ilkokullardaki öğrenciler ile yatılı bölge ortaokullarında eğitim alan gündüzlü öğrencilere imkanları uygun olan okullarda 6 Şubat günü beslenme verilecek. Diğer okullarda ise hazırlıklar tamamlanarak en erken zamanda beslenme verilmesine başlanacak."

Bakan Özer, uygulamanın detaylarına ilişkin şunları kaydetti:

"Okul mutfağında yemek hazırlayacak anaokulları ile bünyesinde ana sınıfı bulunan okul ve kurumların mutfak ihtiyaçları için ilgili okullara gerekli bütçe tahsisini yaptık. Kendi mutfağında yemek hazırlanması mümkün olmayan okullar için beslenme hizmetinin sadece Milli Eğitim Bakanlığına bağlı meslek liseleri ve öğretmenevleri ile yemek hazırlayan diğer kamu kurumlarından satın alınarak tedarik edilmesini sağlayacağız."

ÖRNEK MENÜLER HAZIRLANDI

Yemek/Beslenme Hazırlama ve Dağıtımı Kılavuzu'nda, okullarda beslenme hizmeti süreçleri detaylarıyla yer aldı. Bu süreçler, "menü yönetimi", "denetim süreçleri (gıda güvenliği ve hijyen uygulamaları)", "tedarik ve depolama", "üretim (hazırlama ve pişirme)", "yemeğin / beslenmenin dağıtılması" ve "servis sonrası işlemler" olmak üzere 6 aşamadan oluşacak. Söz konusu kılavuz Sağlık Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığının bu konudaki mevcut mevzuat ve çalışmaları referans alınarak oluşturuldu.

Günlük enerji ve besin ögelerinin yeterli ve dengeli bir şekilde karşılanabilmesi için çocukların tüketmeleri gereken besinlerin iyi kalitede ve yeterli miktarlarda olmasına dikkat edilecek. Beslenme hizmetleri kapsamında sağlıklı beslenme ilkelerine uygun menüler planlanacak, ihtiyaç duyacakları besin içeriklerinin karşılanması, bunun yanı sıra sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandıracak eğitimlerin verilmesi de sağlanacak.

OKULLARA DİYETİSYEN DESTEĞİ

Beslenme hazırlanırken Sağlık Bakanlığının ilgili programları gereğince az tuz tüketimine dikkat edilecek. Tatlılarda hiçbir şekilde yapay tatlandırıcı kullanılmayacak.

Menülerde sağlıklı beslenme için bulunması gereken besin ve besin grupları sırasıyla, süt ve ürünleri grubu, et, yumurta, kuru baklagiller ve yağlı tohumlar grubu, ekmek ve tahıllar grubu, sebze ve meyveler grubu olacak.

Okullara gönderilen yemeklerin okullarda oluşturulacak komisyon tarafından haftalık belirlenen menü listelerine ve gramajlarına uygun olup olmadığı kontrol edilerek alınacak.

Bakanlık tarafından okul öncesi eğitim kurumları için dengeli beslenme ilkelerine uygun örnek menüler hazırlanarak illere gönderildi. Kendi menülerini yapacak okul, il ve ilçe halk sağlığı merkezlerinden diyetisyen desteği alacak.

KAHVALTI DA VERİLEBİLECEK, MENÜLER WEB SİTESİNDE YAYIMLANACAK

Öte yandan, Bakanlık, normal eğitim yapan okullarda öğlen yemeği seçeneği kullanılmasını öneriyor. Bu okullarda ailelerle birlikte alınacak karar doğrultusunda sabah kahvaltısı menüsü de kullanılabilecek.

İkili eğitim yapan okulların sabahçı gruplarında sabah kahvaltısı menüsü veya ailelerin görüşleri alınıp okulun beslenme saati menü türüne göre düzenlenerek öğlen yemeği menüsü de kullanılabilecek.

İkili eğitim yapan okulların öğlenci gruplarında ise öğlen yemeği menüleri kullanılması öneriliyor. Ailelerle alınacak karara göre sabah kahvaltısı menüleri de kullanılabilecek.

Ayrıca diyetisyen desteği ile okullarda hazırlanacak olan haftalık beslenme listesi okulun web sayfasında yayınlanacak.

KOMİSYONLAR KURULACAK

Her il ve ilçede temel eğitim biriminden sorumlu müdür yardımcısı veya şube müdürü başkanlığında en az bir anaokulu müdürü, bir ana sınıfı olan okul müdürü ve varsa beslenme üreten okul müdüründen oluşan bir komisyon kurulacak. Komisyon tarafından periyodik aralıklarla ücretsiz bir öğün beslenme verilmesi programına ilişkin süreçler konusunda rehberlik ve denetim yapılacak.

YEMEK ALACAK ÖĞRENCİLERİN VELİLERİNDEN İZİN ALINACAK

Okullarda sürecin planlanması, hazırlanması ve uygulanması aşamasında temizlik ve hijyene dikkat edilecek. Ücretsiz beslenme desteği verilecek olan öğrencilerin velilerinden izin belgeleri alınacak. Belgede veliler, öğrencinin beslenmeye bağlı herhangi bir alerjisi veya hassasiyetinin olup olmadığını yazılı olarak beyan edecek.

Yemek menülerinin belirlenmesinde özel durumu olan öğrencilerin beslenme programlarına uygun hareket edilecek. MEB, ücretsiz bir öğün beslenme verilmesi programının sağlıklı ve sorunsuz şekilde yürütülmesi için valiliklerce tüm tedbirlerin alınması istendi. Beslenme hazırlanması ve sunumunda, Yemek/Beslenme Hazırlama ve Dağıtımı Kılavuzu’nda belirtilen hususlara titizlikle uyulacak. 

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 17
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Önce bir hizmet yapacaksan işsiz ordusu atanamayan öğretmenlerin atamasini yapin ücretli öğretmenliğe son verin öğretmenleri Fazla suründürmeyin
  Cevapla
 • 1453 1 yıl önce Şikayet Et
  Yine mi olmadı yani bundan da mı memnun kalmadınız.
  Cevapla
 • Millet 1 yıl önce Şikayet Et
  Ogretmen evleri ne is yapiyor ordan servis yapilsin yemek hanesi olmayan okullara
  Cevapla
 • Alfa 1 yıl önce Şikayet Et
  Muhalefet bunu meclise getirmişti akp ve mhp neden ret oyu verdi. Simdi ne oldu da yaptınız. Tskrlr.
  Cevapla
 • Arkut 1 yıl önce Şikayet Et
  Gördüğüm tabloyu söylüyorum, öğrenciler bir çoğu para vererek aldıkları yemekleri bir kaç kaşık alıp çöpe döküyor. Şimdi ise ücretsiz yemek uygulamasi başlayacak kademe kademe. Umarım büyük bir yemek israfına donusmez bu süreç. Devletin bedava verdigi hicbir hizmetin malesef kiymeti bilinmiyor, aileler bile kontrol etmiyor. Allah devletimize zeval vermesin.
  Cevapla
 • Millet 1 yıl önce Şikayet Et
  Dogru zeval vermesin . Ben buse okula odedigim paralari bilirim vermezsen seni rencide eden veliler sinif anneleri cok kiyaktir pisman ettiler cocuk yaptigimiza 3 cocuk ×3 okul baslamafan para istiyorlar eylulde dolap yaptirdik 1er koli A4 kagidi her sinifa havlu kagit islak mendil. Yedek kitaplari satmiyorum ya simdi yazici biktim biktim artik. Aylik okullara 500yakin masraf yapiyorum bana ne verdinizde bu kadar aliyorsunuz . DEVLET okuluna gonderiyorum ozel degil ist degil burasi Kastamonu
  Cevapla
 • Murat YILDIRIM 1 yıl önce Şikayet Et
  Resimdeki kapalı hanımlar olmasa, çocukları yabancı ülke çocukları sanacağım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
1 TL’ye satılık ev: Ticaret Bakanlığı harekete geçti
Başıboş köpek sorunu: 5 Avrupa ülkesinden Türkiye'ye seyahat uyarısı