YÖK'ten, 'sahte üniversite' ve 'yanıltıcı reklam' uyarısı

YÖK, yurt dışındaki üniversitelere kayıt yaptırmayı düşünen öğrencilerin, YÖK ve Türkiye'deki devlet üniversitelerinin logosunu kullanan sahte üniversite ve yanıltıcı reklamlara karşı dikkatli olmaları gerektiğini açıkladı.

GİRİŞ 16.08.2023 12:03 GÜNCELLEME 16.08.2023 12:34
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

YÖK'ten yapılan açıklamada, kimi aracı eğitim ve danışmanlık kuruluşlarının, YÖK tarafından tanındığını ileri sürdükleri üniversitelerin mezunlarına, her halükarda denklik verileceği yönünde duyurular yaptığı, bazı üniversitelerin de tanıtımlarında 'sınavsız üniversite', 'mezuniyet sonrası şartsız denklik' gibi ifadeler kullandıklarının tespit edildiği belirtildi. Son dönemde YÖK'ün adını ve logosunu kullanan sanal üniversiteler ya da saygın Türk üniversiteleriyle iş birliği yaptığını, çift diploma verdiğini iddia eden kurumlarla ilgili çok sayıda şikayet ve soru geldiği bildirildi. Yanıltıcı ve yalan içeriklere ilişkin gerekli hukuki işlemlerin başlatıldığı belirtilirken, öğrencilerden mağduriyet yaşamamaları için yanıltıcı reklam ve duyurular konusunda dikkatli olmaları ve mezuniyet sonrası alınan diplomanın denklik sürecine tabi olduğu hususunun bilinmesi istendi.

'SINAVSIZ DİPLOMA VAADİNİN KARŞILIĞI YOK'

YÖK Başkanı Erol Özvar, özelikle tıp, hukuk, eczacılık, mühendislik gibi bölümlere sınavsız veya uzaktan eğitim ile diploma vaadinin karşılığının bulunmadığını belirterek, "Bu tür sahte içerikler, hiç eğitim alamama, iddia edilen nitelikte eğitim alamama ya da denk bir diploma programı olmaması sonuçlarını doğurabilir. Öğrencilerimiz hem para hem zaman kaybı yaratacak bu kurumlar konusunda çok dikkatli olmalı. Yabancı bir üniversitenin Türkiye temsilcisi olduğunu iddia eden ve o üniversitenin uzaktan eğitim yolu ile kısa sürede tıp, diş hekimliği, mimarlık ve hukuk diplomasını vadeden aracı kuruluşlara kesinlikle itibar etmeyin. Şirket adresi vererek adı sanı bilinmeyen üniversitelere kayıt yapan bu aracıların oyununa gelmeyin" uyarısında bulundu.

Özvar, "Yurt dışında yükseköğrenim görmek isteyen öğrencilerimiz, Kurulumuz tarafından tanınan yükseköğretim kurumlarını e-Devlet'ten görebilir. 'https://www.turkiye.gov.tr/yok-okul-tanima-belgesi-sorgulama' internet adresinden gerekli kontrolleri sağlayabilir ve bunu kanıtlayıcı dokümanları alabilirler. Öğrencilerimiz e-Devlet'te bulamadıkları yükseköğretim kurumlarını mutlaka Kurulumuza sorarak teyit etmeliler" dedi. 

KAYNAK: DHA
Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan

Editör Hakkında

1990 yılında İstanbul’da doğdu. Meslek hayatına Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nde Gazetecilik bölümü okuyarak başladı. İlk stajını Hürriyet Gazetesi’nde yaptı. Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Yayımcılığı bölümünde tamamladı. 2009 yılında Milliyet Gazetesi’nde internet haberciliğine başladı. 15 senelik kariyerinde çok sayıda gazete, haber portalı ve televizyon bulunmaktadır. Meslek hayatına Haber7.com’da “Gündem Editörü” olarak devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir.
YORUMLAR 1
  • Banana 9 ay önce Şikayet Et
    Üstte haber yapıp altta sınavsız üniversite reklamının çıkması;))
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bayram mesajı!
Bayramda hava nasıl olacak? İstanbul, Ankara, İzmir... Tatil planı olanlar dikkat