İOKBS sonuçları açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenen İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) sonuçları açıklandı.

GİRİŞ 17.05.2024 12:52 GÜNCELLEME 17.05.2024 15:28
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Bursluluk sınavı sonuçları için bekleyiş sona erdi.  İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) sonuçları daha önceden de duyurulduğu gibi 17 Mayıs 2024 tarihinde ilan edildi. İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı sonucunda öğrencilere belirli bir kontenjana göre burs bağlanacak.

 21 Nisan tarihinde gerçekleştirilen 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11. sınıflara yönelik düzenlenen İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı'nın (İOKBS) sonuçları online sistem üzerinden sorgulanabilecek. 

1 milyon 86 bin 894 öğrencinin başvurduğu bursluluk sınavı, 810 yurt içi ve 2 yurt dışı sınav merkezinde 3 bin 887 okul ve 58 bin 655 salonda gerçekleştirilmişti.

İOKBS SONUÇ SORGULAMA SAYFASI

2024 Yılı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) Sonuç Belgesi "https://meb.gov.tr/" adresi üzerinden sorgulanabilecek. 

İOKBS SONUÇ EKRANI İÇİN TIKLAYIN

BOŞ KALAN KONTENJANLAR NASIL DEĞERLENDİRİLECEK?

Kontenjan dağılımında yer alan (a) ve (c) bentlerindeki kontenjanların dolmaması hâlinde kalan kontenjan diğer öğrencilere ayrılan %80’lik kontenjana ilave edilir.

(b) bendinde belirtilen %5’lik kontenjanın dolmaması hâlinde ise kalan kontenjan, öğretmen dışındaki Bakanlık merkez, taşra ve yurt dışı kadrolarında çalışan diğer eğitim personelinin çocukları için kullanılır, dolmaması hâlinde ise kalan kontenjan %80’lik kontenjana ilave edilir.

YURT DIŞINDAN BAŞVURU YAPAN ÖĞRENCİLER SINAVI KAZANMALARI DURUMUNDA BURSLULUKTAN NASIL FAYDALANIR?

2023-2024 eğitim öğretim yılından itibaren MEB’e bağlı yurt içindeki resmi örgün ortaokul, imam hatip ortaokulları ile ortaöğretim kurumlarında öğrenimlerine devam halinde bursluluktan yararlanılabilecek. Yurt dışındaki okullarda öğrenimine devam eden veya bu okullara kayıt yaptıran öğrencilerin burslulukları iptal edilecek.

Ahmet Aydemir Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ahmet Aydemir

Editör Hakkında

İstanbul'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Büyükçekmece'de tamamladı. İstanbul Üniversitesi, 'Gazetecilik’ bölümünden mezun oldu. Gazeteciliğe ilk adımını 2014'te attı. Profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere gündem, dünya, ekonomi ve spor kategorilerinde birçok haber hazırladı. Ahmet Aydemir, meslek hayatını Haber7.com'da aktif olarak sürdürüyor.
YORUMLAR 4
 • başgan 1 ay önce Şikayet Et
  Sayın milli bey. devlette paran kalmaz korkma.
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Çocuğum öğretmen çocuğu olduğu için kazanamadı, normal vatandaş çocuğu olsa kazanıyordu. Bu nasıl sistem öğretmen çocuğu diğer çocuklardan 15 puan fazla almak zorunda mı. 455 puan ile diğer çocuklar kazandı, kızım 462 puan aldı kazanamadı. Sistem bu kadar bozuk.
  Cevapla
 • hak 1 ay önce Şikayet Et
  Kaç tane birinci var..
  Cevapla
 • MİLLİ 1 ay önce Şikayet Et
  sınav açıklandı ancak sınavda görev alan emniyet teşkilatı mensuplarına görev parası yatmadı..nasıl iş bu yetkilileri göreve davet ediyoruz...
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İtalyan Youtuber gözlerine inanamadı! "Türk ordusu nereye gidiyor?"
İşgalci İsrail'i korkutan saldırı uyarısı: Püskürtülmesi zor