Öğretmenlere 5 yılda bir sınav

Milli Eğitim Bakanlığı, Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi ve Eylem Planı hazırladı. Eğitim fakültelerinin kontenjanları azaltılacak. Öğretmenler beş yılda bir yeterlik testine tabi tutulacak.

Öğretmenlere 5 yılda bir sınav
Öğretmenlere 5 yılda bir sınav
GİRİŞ 08.04.2012 09:55 GÜNCELLEME 08.04.2012 09:55
Bu Habere 49 Yorum Yapılmış

Nesrullah Sonay'ın haberi

Zorunlu eğitimi 4’er yıldan 3 dönem halinde 12 yıla çıkaran yasanın kabul edilmesiyle Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), uygulama için düğmeye bastı. 2012- 2013 eğitim yılında uygulanması planlanan yeni sistemden eğitim fakülteleri de payını aldı. Eğitim Fakülteleri Dekanlar Konseyi Başkanı ve Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Cemil Öztürk, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in eğitim fakültelerinin kontenjanlarının azaltılması yönünde talimat verdiğini anlattı.

Kontenjanların azaltılmasının yanı sıra fakültelerindeki ikinci öğretim programlarının da aşamalı olarak kaldırılacağını ifade eden Öztürk, “Aynı şekilde açık öğretim fakültesindeki öğretmenlik programları kapatılacak. Böylece hem atama bekleyen öğretmen sayısı azalacak hem fakültelerdeki kalite yükselecek” dedi.

5 YILDA BİR SINAV

Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi ve Eylem Planı’na göre öğretmen kalitesini güvence altına alan diğer önlemleri de şöyle sıralandı: “Eğitim fakültelerine öğrenci seçiminde çoktan seçmeli testlerin yanında adayları farklı açılardan değerlendirecek teknik ve araçlardan faydalanılacak. Öğretmenler, ulusal ve uluslararası öğretmen yeterliklerine göre yetiştirilecek. MEB öğretmen alımında KPSS’den başka araçlar da kullanılacak. Öğretmenler beş yılda bir yeterlik testine tabi tutulacak.”

‘Ciddi kalite sorunu var’

Prof. Dr. Öztürk, Türkiye’de öğretmen yetiştirmede ciddi kalite sorununun yaşandığını öne sürdü. Eğitim fakültelerinin kitle eğitimi yapan kurumlar olarak algılandığını anlatan Öztürk, “Fakülte programlarının birçoğunda bir hoca ve bir tahta yetiyor. Türkiye’de öğretim elemanı başına düşen öğrenci sayısının en fazla olduğu fakültelerin başında eğitim fakülteleri geliyor. Örgün öğretimde 1 hocaya 30’dan fazla öğrenci düşüyor. Bu fen edebiyat fakültesinde 15-16, mühendislik fakültelerinde daha az” diye konuştu. Yetiştirdikleri öğrencilerin okullara gittiklerinde geleneksel eğitimle karşı karşıya kaldıklarını söyleyen Öztürk “Eski gelenekçi öğretmenlerin rollerini benimsiyorlar. Bir süre sonra yeni öğretmenlerimiz eski öğretmenler gibi düşünmeye başlıyor. Onlarla aynılaşıyor” dedi.

BUGÜN GAZETESİ

YORUMLAR 49
 • İbrahim AVCI 8 yıl önce Şikayet Et
  SINAV. Bizi sınava alanları kim sınav yapacak.Nasıl sınav olacak ozaman her kurumda 5 yılda bir sınav yapılsın.Başbakan bakan vekilleri nasıl bir sınava tabi tutacağız
  Cevapla
 • virdis moment 8 yıl önce Şikayet Et
  Mükemmel bir olay,, Baksınlar ki bedevadan öğretmenlik nasılmış,,,. Güzel Allahım sen nelere kadirsin,,, Bu bakan nihayet ülkemin eğitiminin kimlerin elinde oyuncak olduğunu gördü,,, Sınavları osym yapmalı ve branş ağırlıklı olmalı barem en % 70 olmalı,, gerisinide posyala,, bu memlekette öğretmenliği layıkıyla yapacak çok ana kuzusu var,,,
  Cevapla
 • Hel Fodul 8 yıl önce Şikayet Et
  mustafa özer gözün doysun. en az alanınız 1500 tl alıyor. ek dersi de eklersen ortalama aylığınız 2000'e geliyor. kırtasiye yardımı vs. bunlara dahil değil. madem açsınız, son model arabalara bineceğinize gidin aç karnınızı doyurun.
  Cevapla
 • MUSTAFA ÖZER 8 yıl önce Şikayet Et
  Önce Öğretmene para ver. öğretmen günlük gelişmeleri bilim tekniği ve diğer pedegojik gelişmeleri takip edebilmeli,öğretmen sabah simitle kahvaltı yapıyor ve öğleyin 1,5tl ye döner yiyor.Önce bir şey vereceğin sonrada performans bekliyeceksin...
  Cevapla
 • Ali 38 8 yıl önce Şikayet Et
  DEVLETE KAPAĞI AT,YAN GEL YAT.. Hadi bakalım sınavlarda herşey ortaya çıkacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'de tutuklama dalgası
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika açıklamalar: Kimseden izin almayız