70 bin öğretmene 'yerine dön' emri

Kurada çıkan şehre gitmeyen öğretmenlere son uyarı. Geçici görevlendirme bitiyor. Herkes atandığı yere razı olacak.

70 bin öğretmene 'yerine dön' emri
70 bin öğretmene 'yerine dön' emri
GİRİŞ 01.06.2012 08:07 GÜNCELLEME 01.06.2012 08:07
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Gökhan Kaya'nın haberi

Yeni eğitim sistemi 4+4+4 ile birlikte birçok değişikliği hayata geçiren Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, video konferansla hitap ettiği eğitim yöneticilerine binlerce öğretmeni yakından ilgilendiren radikal kararlarını açıkladı. Buna göre, 15 Hazirandan itibaren tüm Türkiye'deki öğretmenlerin geçici görevlendirmelerine son verilecek. Ayrıca öğretmenlerin görev yaptıkları illerin dışında başka illerde yüksek lisans ve doktora yapmasına da izin verilmeyecek.

HERKES ATANDIĞI YERE RAZI OLACAK

Atamalarla ilgili bilgi veren Dinçer, “En tepedeki insandan en aşağıdaki insana kadar herkesin eşit seviyede muamele gördüğü bir MEB vaat ediyorum. Herkes atandığı yere razı olacak. Eğer yönetmelik yanlış ise değiştiririz. Kanun eksik ise tamamlarız” dedi. Öğretmenleri yüksek lisans ve doktora yapmaya da teşvik eden Dinçer, “Ama hiç kimsenin de yüksek lisans yapağım diye kendi anne babasının veya eşinin bulunduğu ile gitmesine izin vermeyeceğim” diye konuştu.

TORPİL BULUP GİDİYORLAR

Kararından dönmeyeceğini vurgulayan Bakan Dinçer, noktayı şöyle koydu: “Bakanlığın önünde öğretmen olmak için gösteri yapan insanların öğretmen olduktan sonra kendi tercihleriyle gittikleri okullarda göreve başlar başlamaz başka illere bir torpil bulup gittiklerinde sizler neler hissediyorsunuz bilmiyorum ama ben onun orda görev yapması gerektiğine inanıyorum.”

MÜDÜRE ROTASYON YOK

Okul müdürlerinin merakla beklediği rotasyon (yer değiştirme) konusuna da değinen Dinçer, “Özellikle son dönemde okul yöneticilerinin rotasyon dedikodusuyla huzursuz olduğunu görüyorum. Bu dönemde biz rotasyon yapmayacağız. Rahat olmanızı ve işinize sahip çıkmanızı istiyorum” diyerek konuya açıklık getirdi.

MİNİKLERLE LEGO OYNADI

Ankara Yenimahalle'de bulunan Mehmet Akif İnan İlköğretim Okulu'nun resmî açılış törenine katılan Bakan Dinçer, sınıfları gezerek anaokulu öğrencilerin oyunlarını izledi.

Ağustos'ta 10 bin yeni öğretmen

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, “Hükümetimizin kadro vermesi halinde Ağustos ayında ciddi manada bir öğretmen ataması yapacağız” dedi. Başkent'te Mehmet Akif İnan İlköğretim Okulu'nun açılış töreninde konuşan Bakan Dinçer, şu müjdeleri verdi: “Önümüzdeki 3-4 yıllık süre içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmen ihtiyacı bütünüyle karşılanacak. Derslik başına 30 öğrenciye ulaşmak için yaklaşık 160 bin dersliğe ihtiyacımız vardı. Bu ihtiyacımız 173 bine çıktı. Her yıl 40 bin öğretmen ataması var. İlaveten yılda 8-10 bin öğretmene ihtiyacımız olacak. 66 ayla çocuklarımızı hayata daha erken başlatmış olacağız. Gelecek sene birinci sınıfların eğitim saatlerini mümkün olduğu kadar boşaltacağız, azaltacağız. Çocuklarımıza oyun oynatacağız.”

Türkiye Gazetesi

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • 365 8 yıl önce Şikayet Et
  gülerim ben buna. sayın bakan sıkıysa bunu asker eşlerine yapta göreyim.... gücünüz garibana yetmez umarım...
  Cevapla
 • sümeyye beren 8 yıl önce Şikayet Et
  yuvaları parçalayan bir bakan!. "ama hiç kimsenin de yüksek lisans yapağım diye kendi anne babasının veya eşinin bulunduğu ile gitmesine izin vermeyeceğim” diye konuştu. bunu söyleyebilen bir bakan hakkında daha ne konuşacağım. elim kırılaydı oy vermeyeydim.
  Cevapla
 • Ali BULUT 8 yıl önce Şikayet Et
  öğretmenleri ilgilendirmez. bu karar esas işi öğretmenlik olanları ilgilendirmez. bu, emniyeti, yargıyı ve tsk yı ilgilendirir. çünkü onların öğretmen eşleri görevlendirmeyle alakasız yerlerde bulunuyor. eğer bakan bu işi başarabilirse onu tebrik etmek lazım. (veya bayan öğretmenlerin tsk,yargı ve emniyet mensuplarıyla evlenmelerine yasak getirilsin)
  Cevapla
 • ahmet 8 yıl önce Şikayet Et
  şükür. torpil dışarı....
  Cevapla
 • mustafa kemal 8 yıl önce Şikayet Et
  ben şu anda öğretmenim ve farklı ilde mastır yapıyorum. öğretmenliği kendi memleketimde yapmama rağmen yüksek lisansı farklı bir ilde yapıyorum şimdi ne olacak yüksek lisansı bırakmak zorunda mı kacağım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Angela Merkel'in yerine seçilmişti! Armin Laschet'in dikkat çeken Türkiye hamleleri
Fenerbahçe Mesut Özil'i resmen duyurdu!