Türkiye dünyada sayılı ülkeler arasına girecek

Savunma Sanayii Başkanlığı ile Roketsan arasında Mikro Uydu Fırlatma Sistemi (MUFS) Geliştirme Projesi’ne dair sözleşme imzalandı.

Türkiye dünyada sayılı ülkeler arasına girecek
Türkiye dünyada sayılı ülkeler arasına girecek
GİRİŞ 05.11.2018 11:47 GÜNCELLEME 05.11.2018 11:47
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

SSB ile Roketsan arasında Mikro Uydu Fırlatma Sistemi (MUFS) Geliştirme Projesi’ne dair sözleşme imzalandı. Proje bittiğinde 100 kilogram ve altındaki mikro uydular, yüksekliği en az 400 kilometre olan Alçak Dünya Yörüngesine yerleştirilebilecek. Türkiye, dünyada sayılı ülkenin sahip olduğu uydu fırlatma, test etme, üretme altyapısı ve üs kurma yeteneğine kavuşmuş olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 100 Günlük İcraat Programında açıkladığı proje sözleşmesi, öngörülen süre içinde imzalandı. Savunma Sanayii Başkanlığında gerçekleştirilen törene Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Roketsan temsilcileri katıldı.

 

Proje, 100 kilogram ve altındaki mikro uyduları, yüksekliği en az 400 kilometre olan Alçak Dünya Yörüngesine yerleştirebilecek kapasitedeki Mikro Uydu Fırlatma Sisteminin geliştirilmesi ve test edilmesini kapsıyor. İmzalanan sözleşme kapsamında Roketsan, Mikro Uydu Fırlatma Aracının geliştirilmesi ve test/üretim tesisleri ve fırlatma üssünün kurulumunu gerçekleştirecek. Böylece Türkiye, dünyada sayılı ülkenin sahip olduğu uydu fırlatma, test etme, üretme altyapısı ve üs kurma yeteneğine kavuşmuş olacak.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • ugur Mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  Muthiș bir haber bu masallah. Rabbim yardim etsin muhendislerimize!
  Cevapla
 • ben 1 yıl önce Şikayet Et
  Türküm ve mutluyum
  Cevapla
 • hasan ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Biz daha neler becerecez Allahin izniylede su bizim insanimiz bir kendine gelse, yani tam özüne ,cocuklar kreste ve ilk okulda, kurani okuyabilseler, abc gibi yetecek vallahi billahi bide sabah namazlarinda hicolmassa bir kac sira cemaat oldumu bu is tamamdirrrr...
  Cevapla
 • roketsan 1 yıl önce Şikayet Et
  roketsan bunu becerebilirse helal olsun
  Cevapla
 • Egeliden 1 yıl önce Şikayet Et
  Sırf bu programların gelişimini izlemek bile insana zevk veriyor.O halde bu işlere ön ayak olanlarla yola devam mm.!!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Netanyahu'nun Filistin topraklarını parçalayacağı B planı da hazır
Türkiye'de il il koronavirüsten vefat edenlerin sayısı