Bakan açıkladı: Artık e-Devlet üzerinden yapılabilecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan elektronik haberleşmeye ilişkin abonelik sözleşmelerinin artık e-Devlet üzerinden yapılabileceğinin müjdesini verdi. Bakan Turhan vatandaşların internetin olduğu her ortamda bayilere gitmeden bu tarz abonelik sözleşmelerini yapabileceğini aktardı.

Bakan açıkladı: Artık e-Devlet üzerinden yapılabilecek
Bakan açıkladı: Artık e-Devlet üzerinden yapılabilecek
GİRİŞ 13.04.2019 09:36 GÜNCELLEME 13.04.2019 17:16
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, elektronik haberleşmede abonelik sözleşmelerinin dijital ortamda yapılmasını sağlayacak düzenlemenin tamamlandığını belirterek, "Vatandaşlarımız artık bayilere gitmeden internete ulaşabilecekleri her noktadan ve her saatte mobil abonelik sözleşmesi yapabilecek." dedi.

 

Turhan, yaptığı açıklamada, e-Devlet Kapısı üzerinden elektronik haberleşmeye ilişkin birçok işlemin gerçekleştirilebildiğini söyledi.

Mobil hat, borç ve alacak bilgilerinin sorgulanması gibi işlemlerin e-Devlet Kapısı üzerinden verildiğini anlatan Turhan, "Böylelikle bürokratik işlemler kaldırılarak, vatandaşımıza kolaylık sağlandı." diye konuştu.

Kamu kuruluşları tarafından verilen tüm hizmetlerin elektronik ortamda vatandaştan belge istenmeksizin kendi içinde sorgulama ve doğrulama yoluyla hizmet verilmesi yönünde yoğun çalışma yürütüldüğünü dile getiren Turhan, mevcut düzenlemeler gereğince elektronik haberleşme sektöründe abonelik sözleşmelerinin yazılı olarak tesis edildiğini anımsattı.

"Güvenlik artacak, kağıt israfı azalacak"

Turhan, gelişen teknolojik imkanlarla elektronik haberleşme sektöründe hizmet alan tüketicilerin de faydalanabileceği yönde mevzuat değişikliği yoluna gidilmesi ihtiyacının ortaya çıktığını kaydetti.

Devlet ile vatandaşlar arasında interaktif iletişim kuran e-Devlet uygulamalarının yaygınlaştırılmasına yönelik Cumhurbaşkanlığının eylem planları kapsamında, vatandaşların e-Devlet üzerinden mobil abonelik sözleşmesi yapabilmesine yönelik çalışmaların tamamlandığını ifade eden Turhan, şöyle konuştu:

"Bu kapsamda operatörlerin 'https://www.turkiye.gov.tr/ttmobil-yeni-mobil-hat-basvuru-islemleri', 'https://www.turkiye.gov.tr/turkcell-yeni-mobil-hat-basvuru-islemleri' ve 'https://www.turkiye.gov.tr/vodafone-yeni-mobil-hat-basvuru-islemleri' adreslerinden abonelik işlemleri gerçekleştirilecek. Böylece vatandaşlara bayilere gitmeden internete ulaşabilecekleri her noktadan ve her saatte mobil abonelik sözleşmesi yapma fırsatı sunuldu."

Sözleşme kurulma süreçlerinde kağıt israfının önlenmesi, güvenliğin artırılması, bürokrasinin azaltılarak abonelik işlemlerinin daha hızlı bir şekilde yapılmasına imkan sağlandığına dikkati çeken Turhan, "Vatandaşlara önemli kolaylık sağlayan bu hizmetlerin süreçlerinin dijitalleşmesi, verimliliğin artması ve tasarruf sağlanması gibi birçok faydası olacak." ifadesini kullandı.

"Sözleşme e-imza ile yapılacak"

Turhan, elektronik haberleşme sektörü gibi teknolojinin öncüsü olan sektörün dijitalleşme dönüşümünü hızlı bir şekilde gerçekleştirmesinin ülke ekonomisine de olumlu katkı sağlayacağını vurgulayarak, e-Devlet üzerinden sözleşme yapmak isteyen vatandaşların, kendilerine uygun tarife/paketler ile sunulan alternatif cep telefonu numaralarından birini seçebileceğini anlattı.

Gerekli bilgi ve belgeleri e-Devlet üzerinden sağladıktan sonra güvenli e-imza ile sözleşmeyi imzalayabileceklerine işaret eden Turhan, "Akabinde, SIM kart işletmeciler tarafından kargoyla vatandaşlara ulaştırılacak." değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • hakan yilmaz 1 yıl önce Şikayet Et
  iyi guzelde e imza olmasi kotu 1 yillik e imza 150 tl civari neden normal sifreyle giris yapilmiyor
  Cevapla
 • yasaklansın 1 yıl önce Şikayet Et
  sayın bakanım. acil ve önemli. belediyeler dahil bütün devlet kurumlarında elden evrak teslimini yasaklayın. dijital evraka geçilsin. mail var, watsap var, facebook var, varda var. büyükçekmecede oturuyoruz, fatihe elden evrak getir diyorlar. akıl işi mi bu.
  Cevapla
 • zigana 6161 1 yıl önce Şikayet Et
  Sahip olduğu makam ve yetkiyi kötüye kullanan kamu görevlileriyle ilgili Yetkiyi istismar edenlere ilgili e-devlet üzerinden yapılan şikayetler genellikle karşılık bulmuyor. NEDEN??
  Cevapla
 • Yıldırım 1 yıl önce Şikayet Et
  Memur değilim . Şikayetlerin önemli bir kısmı eften puften malesef
  Cevapla
 • ucrun 1 yıl önce Şikayet Et
  kimlik fotokopisi ve anne kızlık soyadı vermemek güzel olur
  Cevapla
 • yeniismail 1 yıl önce Şikayet Et
  Yapmayın arkadaşlar her bürokratik işlemi azaltıyor dediğiniz işlemler yeni bir sahtekarlığın önünü açıyor. Halkın çoğunun şifresi bile yokken bunu bilen sahtekarlar bi yolunu bulup bir şahıs adına bu işlemi yaparak sahtekarlık yapılıyor bunu bir kurala bağlayın bırakın hat işlemi yapacak kişi gitsin kendi imzasıyla bayiden yapsın. Hergün yapılacak işlem değil bu
  Cevapla
 • ... 1 yıl önce Şikayet Et
  Sonra teknolojide niye geriyiz. Bırakın teknolojik olan la az.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Koca'dan 10 ile yeni şehir hastanesi müjdesi
Fenerbahçe, Jailson'un ayrılığını KAP'a bildirdi