Resmen duyurdular: Para birimi değişiyor

Euro Grubu Başkanı Mario Centeno, Hırvatistan'ın avro para birimine geçişin ilk aşaması olan Avrupa Döviz Kuru Mekanizması'na katılım başvurusu yaptığını açıkladı.

Resmen duyurdular: Para birimi değişiyor
Resmen duyurdular: Para birimi değişiyor
GİRİŞ 09.07.2019 07:56 GÜNCELLEME 09.07.2019 09:14
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Euro Grubu Başkanı Mario Centeno, avro para birimini kullanan Avrupa Birliği (AB) üyesi 19 ülkenin maliye bakanlarının Brüksel'de gerçekleştirdiği Euro Grubu toplantısının ardından basına açıklamalarda bulundu. 

Hırvatistan'ın Avrupa Döviz Kuru Mekanizması'na ve bankacılık birliğine katılım başvurusu yaptığını belirten Centeno, "Bu, Euro Bölgesi'ne katılmak için atılması gereken ilk adım." ifadesini kullandı. 

Centeno, Hırvatistan'ın bankacılık denetimi, kurumsal kalite, yönetim ve iş çevresi konularında çeşitli taahhütlerde bulunduğuna işaret ederek, toplantıda bakanların Hırvatistan'ın adımlarını memnuniyetle karşıladığını vurguladı. 

Hırvatistan'ın kararlı biçimde Euro Bölgesi'nin parçası olmaya çalıştığına dikkati çeken Centeno, "Euro Bölgesi'nin önümüzdeki yıllarda büyümeye devam edeceğine inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu. 

Bu aşamadan sonra Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve AB Komisyonu, Hırvatistan'ın Avrupa Döviz Kuru Mekanizması'na katılım için verdiği taahhütlerin uygulanmasını değerlendirecek. Yaklaşık bir yıl sürmesi beklenen süreç sonunda Hırvatistan, ERM 2 mekanizmasına katılabilecek. Hırvatistan, mekanizmada en az iki yıl bekledikten sonra avro para birimine geçebilecek. 

AB'ye 2013 yılında katılan Hırvatistan'da para birimi olarak "kuna" kullanılıyor. 

 

 

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • noname 1 yıl önce Şikayet Et
  zamlardan sonra gorurum ben hirvatlari
  Cevapla
 • Yakub 1 yıl önce Şikayet Et
  Kimi çıkmaya çalışıyor kimi girmeye , garip dünya. Bildiğim emin olduğum şey şu, euro da dolar da sahtekar ekonomi üzerine kurulu olmasıdır. Brüt ekonomi ile yurtdışından gelenler yontuluyor. Bu sayede kendileri bedava yaşıyor, çalışmadan kağıt ekonomi üzerinde hokus pokus sonuç üçkağıtçılık. Daha karşılıksız basılan paralara girmedik! Yaşasın Türk lirası
  Cevapla
 • tunctunc 1 yıl önce Şikayet Et
  Asla asla aldanmayin.Bu birligin adina avrupa birligi diyorlar ama aslinda HACLI BiRLiGiDiR..
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Görüntüleri izleyenler şaşkına döndü! Türkiye'nin gölgesi yetti: Engellemeliyiz...
İkinci el araç satın alma kararını etkileyen şikayetler neler?