Rusya'dan S-400'lerin Türkiye ile ortak üretimi açıklaması

Rusya devlet silah ihracat şirketi Rosoboroneksport Genel Müdürü Aleksandr Miheyev, Türkiye ile helikopter mühendisliği, havacılık ve hava savunma sistemleri alanında temasları genişletmeyi planladıklarını belirterek, 'Ankara ile S-400'ün belirli parçalarının lisanslı bir şekilde Türkiye'de üretilmesine yönelik görüşmeler devam ediyor' dedi.

Rusya'dan S-400'lerin Türkiye ile ortak üretimi açıklaması
Rusya'dan S-400'lerin Türkiye ile ortak üretimi açıklaması
GİRİŞ 25.07.2019 21:39 GÜNCELLEME 25.07.2019 21:40
Bu Habere 46 Yorum Yapılmış

Miheyev, başkent Moskova'da gazetecilere yaptığı açıklamada, S-400 sistemlerinin teslimatıyla Türkiye ile Rusya arasındaki stratejik iş birliğinin güçlendiğini söyledi.

"TÜRKİYE İLE ARAMIZDA 'TAM BİR GÜVEN' OLUŞTU, YENİ PROJELERLE TEMASLARIMIZI GENİŞLETMEK İSTİYORUZ"

Türkiye ve Rusya arasında "tam bir güven" oluştuğunu anlatan Miheyev, "Rosoboroneksport olarak Türkiye ile helikopter mühendisliği, havacılık ve hava savunma sistemleri dahil, karşılıklı çıkarlarımıza uyan projelerde temaslarımızı mümkün olduğu kadar genişletmek istiyoruz." şeklinde konuştu.

"ORTAK ÜRETİM İÇİN GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR"

Miheyev, S-400'lerin ortak üretimine ilişkin istişare sürecinin ise devam ettiğini belirterek, "Ankara ile S-400'ün belirli parçalarının lisanslı bir şekilde Türkiye'de üretilmesine yönelik görüşmeler devam ediyor." ifadelerini kullandı. 

 

 

Rus devlet savunma sanayi şirketi Rosteh'in Başkanı Sergey Çemezov da bir süre önce AA'ya yaptığı açıklamada, S-400 hava sistemlerinin belirli parçalarının Türkiye'de üretilmesine yönelik görüşmelerin devam ettiğine dikkati çekerek, "Rakiplerimizin ilişkilerimize yönelik müdahale girişimlerini başarıyla aşıyoruz. Türkiye ile havacılık, helikopter üretimi ve enerji alanlarında iş birliğini genişletmeye hazırız." değerlendirmesinde bulunmuştu. 

Milli Savunma Bakanlığından (MSB), S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi'nin birinci grup malzemelerinin Ankara'daki Mürted Hava Meydan Komutanlığı'na intikalinin tamamlandığı bildirilmişti.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Aleksandr Miheyev
YAZDIR
YORUMLAR 46
 • Tachiwaza 2 yıl önce Şikayet Et
  ABD çatladı çatlayacak kıskancından.
  Cevapla
 • Ankara 2 yıl önce Şikayet Et
  Teknoloji üretme teklifi çok güzel. Ortaklık yapılmalı. İnsanlarımız binlerce dolar masraf ederek yurtdışında oldukça uzun süreler eğitim görmeye gidiyor ki bu çoğunlukla kağıt üzerinde bir eğitim ve bunun üretime yansıması senelerce sürüyor. Burada hem üretim hem tecrübe fırsatları doğmuş durumda. İşbirliği yapılmalı...
  Cevapla
 • İşçi 2 yıl önce Şikayet Et
  60-70 senedir ne kadar geri kalmışız askeri sanayide. Uğraş ki aynı seviyeye gelesin. Hep sloganla insanların gözünü boyadılar. Bundan sonra iyi olur inşallah
  Cevapla
 • Ülkeci 2 yıl önce Şikayet Et
  Rusya bu tür güven vs. gibi söylemlerle Türkiye'nin gözünü boyayıp sonrasında sesi çıkmaz diye coğrafyasındaki Türk devletlerini işgal etme cihetine gidebilir. Bunu gözardı etmemek lazım.
  Cevapla
 • bulent 2 yıl önce Şikayet Et
  mantık çerçevesinde gelişmeler neden olmasın abd gibi davranilmadikça hertürlü ilişkiye açığız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Asgari ücrette son dakika gelişmesi! Tahmini zam miktarı belli oldu
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten MYK sonrası asgari ücret açıklaması