Tüpraş teknoloji şirketlerine yatırım yapacak

Tüpraş, ABD ve Avrupa’daki yeni teknoloji şirketlerine yatırım yapmak üzere Uluslararası Girişim Sermayesi Fonu olan Emerald Industrial Innovation Fund ile uzun süreli iş birliği anlaşması imzaladı.

Tüpraş teknoloji şirketlerine yatırım yapacak
Tüpraş teknoloji şirketlerine yatırım yapacak
GİRİŞ 25.08.2020 14:43 GÜNCELLEME 25.08.2020 14:55
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (Tüpraş), ABD ve Avrupa'daki yeni teknoloji şirketlerine yatırım yapmak üzere Uluslararası Girişim Sermayesi Fonu olan Emerald Industrial Innovation Fund ile uzun süreli iş birliği anlaşması imzaladı.

 

Tüpraş'tan yapılan açıklamaya göre, Tüpraş, Emerald Technology Ventures'ın endüstriyel inovasyon fonu olan Emerald Industrial Innovation Fund ile iş birliği anlaşması imzalayarak öncü bir rol daha üstlendi. 

Bu anlaşmayla Emerald Industrial Innovation Fund'a yatırımcı olarak dahil olan Tüpraş, enerji dönüşümüne katkı sağlamak, mevcut faaliyetlerinde rekabet gücünü artırmak ve geleceğin işlerini yakından takip etmek amacıyla ABD ve Avrupa'daki yeni teknoloji startup şirketlerine yatırım yapmayı hedefliyor.

 

Enerji, su, ileri malzeme ve endüstriyel bilişim teknolojileri alanlarında Zürih, Toronto ve Singapur ofisleriyle faaliyet gösteren Emerald, bugüne kadar 660 milyon doların üzerinde varlık yönetimi ve 60'dan fazla yeni teknoloji şirketine yatırım yaptı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tüpraş Yatırımlar ve Planlama’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Zağra, öncelikli amaçlarının ABD ve Avrupa’da faaliyet gösteren startup şirketlere erişmek olarak açıklayan Zağra, "30 milyon ton ham petrol işleme kapasitemizle, Avrupa’nın yedinci büyük rafinerisi konumundayız. Modern rafinaj faaliyetleri teknolojik olgunluğa erişmiş ham petrol işleme proseslerini içermekle beraber; veri analitiği, nano teknoloji, robot uygulamaları, IoT gibi yeni teknolojilerden faydalanmayı da gerektiriyor. Böylece enerji verimliliği, sürdürülebilirlik, iş güvenliği süreçlerimizi ve rekabetçi gücümüzü destekliyoruz. Emerald iş birliğimizle de yurt dışında faaliyet gösteren yeni teknoloji şirketlerine ulaşarak yatırımlarımızı artırmayı ve çeşitlendirmeyi planlıyoruz.” dedi.

ÖNCELİK TEKNOLOJİ VE İNOVASYON

Tüpraş’ın bu yatırımla yeni gelişen teknolojileri yakından tanıyarak stratejik öngörülerini güçlendirmeyi amaçladığını belirten Zağra, şöyle devam etti: “Yarının işlerini keşfederek bu sahalara yatırım yapmak, yeni büyüme alanları bulmak da hedeflerimiz arasında bulunuyor. Tüpraş’ı geleceğe hazırlamak için teknoloji, inovasyon ve Ar-Ge yatırımlarımız, her zaman öncelikli gündemimizi oluşturuyor. Koç Topluluğu İnovasyon Programı’nda da yer alan şirketimiz, çalışanlarımızın yenilikçi fikirlerini ticari değere dönüştürdüğü “Kurum içi Girişimcilik Programı”nı 2017 yılından bu yana sürdürüyor. Eş zamanlı olarak Türkiye girişimcilik ekosistemi içerisinde birçok startup şirket ile iş birliği kuruyor; ülkemizde girişimcilere yönelik hızlandırma programları, yarışmalar ve benzer etkinliklerde iş ortağı, sponsor ve mentor olarak yer alıyoruz. Yeni teknoloji ve iş modellerini, rekabet gücümüzü artıracak en önemli kanal olarak görüyoruz."

İnovasyon alanındaki girişimlerin, kültür değişimi olarak adlandırabilecekleri önemli bir etkisi olduğuna işaret eden Zağra “Şirket dışı kaynaklardan öğrenilen fikir, alınan ilham ve startup ruhu Tüpraş’ın tüm birimlerinde yürütülen çalışmalar için kaldıraç etkisi yaratıyor; şirket kültürümüze daha hızlı, yenilikçi ve değişen şartlara rahatça uyum sağlayan özellikler kazandırıyor.” ifadelerini kullandı.

TÜPRAŞ ÇALIŞMALARIMIZI GÜÇLENDİRECEK

Emerald Yönetici Ortağı Gina Domanig ise, “Emerald olarak, Avrupa’nın yedinci büyük rafinerisi ve Akdeniz’in en yüksek kompleksiteye sahip rafinerilerinden biri olan Tüpraş’ın, yenilikçi startup’larla ortaklık kurmasından ve açık inovasyon faaliyetlerinde işbirliği yapacak olmamızdan memnuniyet duyuyoruz. Emerald, uluslararası enerji şirketleri ile uzun süredir inovasyon iş birlikleri yürütüyor. Tüpraş’ın katılımı ile enerji sektöründe endüstriyel teknolojiler alanındaki çalışmalarımızı güçlendirmeye devam edeceğiz.” dedi.

KAYNAK: HABER7, AA
YORUMLAR 2
  • Antalyalı 2 yıl önce Şikayet Et
    1 aydır ülkede döviz topluyordu. araştırma yatırımlarını ülkemizdeki üniversitelere ve kendi kuracağı şirketlerle yapsa daha iyi olurdu. enerji sermayesinin kaymağını amerika ve avrupa yiyecek. tüpraş ve enerji şirketleri bir an önce kamulaştırılmalı.
    Cevapla
  • Yılmaz 2 yıl önce Şikayet Et
    Tüpraş hisse uçacak demektir
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Kritik kıdem tazminatı detayı: Tüm EYT'lileri ilgilendiriyor
2023 seçimlerinde kaç Suriyeli oy kullanacak? Resmi rakamlar paylaşıldı