Teknopark İstanbul ihracat gelirlerini katladı

Teknoparklar, ihracat başarılarıyla da dikkat çekiyor. Bu başarılara yenilerinin ekleneceğini belirten Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, 2020’de ihracat gelirlerinin yüzde 125 artarak 240 milyon doları aştığını dile getirdi.

Teknopark İstanbul ihracat gelirlerini katladı
Teknopark İstanbul ihracat gelirlerini katladı
GİRİŞ 20.01.2021 14:53 GÜNCELLEME 20.01.2021 14:53

Ar-Ge yatırımlarıyla ön planda olan teknoparklar, ekonomiye olumlu katkı sunuyor. Üretime ve ihracata ivme katan bu mekânlarda binlerce firma bulunuyor. 300’ü aşkın firmanın yer aldığı Teknopark İstanbul’un Genel Müdürü Bilal Topçu da her platformda “Bünyemize dahil olan şirket adedi devamlı artıyor” diyor.

2020 verilerine de değinen Topçu, şu ifadeleri kullanıyor: Pandemi döneminde Ar-Ge çalışmalarının devam etmesine imkân tanıdık. 2019’da 301 olan firma sayımızı 2020’de 333’e, kuluçka firma sayımızı da 99’a çıkardık. Ar-Ge ekibimizde 6 bin 500 arkadaşımız görev alıyor. Toplam projelerimizde yüzde 23 büyüme görüyoruz.

Projeler umut verici

Ar-Ge gelirlerimiz yüzde 65 artışla 4.5 milyar liraya vardı.İhracat rakamımız yüzde 125 artışla 240 milyon doları geçti.Yazılım alanında yapılan projeler bizi memnun etti, umutlandırdı. Hedeflerimiz de büyük.

Start-Up’ları ağırlayacak

Yerli ve milli yazılımlar öne çıkıyor. Kuluçka merkezimizi 5 bin metrekare alana taşıyoruz. Bundan böyle daha çok Start-Up’ları ağırlayacağız. İkinci çeyrekte açmayı planladığımız Kuluçka merkezimiz yerli müteşebbisleri ve dünyanın dört bir yanından gelecek girişimcileri buluşturacak. 65 bin metrekarelik Ar-Ge merkezimizin inşaatı için ise ihaleye çıktık.

Başka ülkelerde böylesine devlet teşviki yok

Ar-Ge harcamalarının milli gelire oranı 2019’da yüzde 1.06 idi. Bu oranı yüzde 2 seviyesine çekmeliyiz.

Teknoparkların Ar-Ge projelerinde çalıştırdıkları mühendislerin sigorta primlerinden şirketlerin vergilerine kadar firmaları rahatlatan pek çok teşvikleri var. Dünyanın her yerinde böylesine devlet teşvikleri yok.

Teşvikler yeni yatırımların önünü açıyor, gerek üretimi gerekse ihracatı arttırıyor.

KAYNAK: YENİAKİT
ETİKETLER
TEKNOLOJİ
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika... Emekli ve memurlara ek zamda yeni gelişme!
Son dakika: İstanbullulara çok önemli çağrı: 39 ilçede başlatıldı!