Dünya bütçesinin 136 bin katı değerinde maden uzayda bizi bekliyor

Prof. Dr. Niyazi Bilim, "16 Psyche asteoridinin içindeki platin, altın, gümüş, moniplen gibi minaraller dünyanın bütçesinin yaklaşık 136 bin katı değerinde. Onu getirebilmeyi başardığımız takdirde fakir insan kalmayacaktır"

Dünya bütçesinin 136 bin katı değerinde maden uzayda bizi bekliyor
Dünya bütçesinin 136 bin katı değerinde maden uzayda bizi bekliyor
GİRİŞ 03.08.2021 11:46 GÜNCELLEME 03.08.2021 22:57
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Niyazi Bilim, "Uzay madenciliğiyle dünyamıza maden getirebilirsek hem maden fiyatları düşmüş olacak hem de ilerleyen zamanda insanların daha refah yaşam sürmesinin önünü açmış olacağız." dedi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na iki ANKA-SİHA daha teslim edildiHava Kuvvetleri Komutanlığı'na iki ANKA-SİHA daha teslim edildi

Türksat'ın tasarladığı TUA web sitesi ödül aldıTürksat'ın tasarladığı TUA web sitesi ödül aldı

Bilim, uzay madenciliğinin uzayda bulunan gezegenler, gezegen uyduları ve asteroit gibi gök cisimlerindeki madenleri dünyaya getirip teknolojik amaçlarda kullanmayı hedefleyen bir çalışma olduğunu söyledi.

Verilere göre uzay madenciliğinin mümkün göründüğünü ifade eden Bilim, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Japonya Uzay Araştırma Ajansının (JAXA) asteroitlere uzay gemileri gönderdiğini, birkaç aracın uzaydan numuneler alıp döndüğünü aktardı.

Milli Uzay Programı bunun ilk adımı

Bilim, "Uzay madenciliği için para harcamaya değer mi" sorusuyla karşılaşabildiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Uzay madenciliği için ilk önce sistemler kurmamız gerekiyor, bu sistemleri kurarken aslında büyük bir teknolojiyi üretmeye başlamış oluyoruz. Uzay araştırmaları için üreteceğimiz teknolojiler, ülkemizdeki birçok teknolojinin gelişmesine de katkı sağlayacaktır. Biz bu araştırmalara, çalışmalara bütçe ayırır ve önemli işler yaparsak sadece uzay teknolojisinin değil diğer teknolojilerin de altyapılarını oluşturacağız. Uzay teknolojisi çok önemli bir teknoloji, Milli Uzay Programı bunun ilk adımı diyebiliriz."

2018'de kurulan Türkiye Uzay Ajansı (TUA) ve Milli Uzay Programı ile artık "uzay liginde biz de varız" diyebilmek için çalışmalara başlandığını anımsatan Bilim, şöyle devam etti:

"2023 yılında Ay'a planlanan sert iniş başarılı olursa uzay madenciliği çalışmalarına da başlayabileceğiz. Milli Uzay Programı ile çalışmalara başlamış olmamız bence büyük bir atak. Uzay çalışmalarıyla 3-5 ülke ilgileniyor gibi görünüyor ama avantajları görülünce diğer ülkeler de bu sektöre girecekler. Ancak hemen uygun teknolojiyi üretmek, çalışmalara başlamak o kadar kolay olmayacak. Bu nedenle hazırlıklı olmalıyız. Karlı olduğunu düşündüğümüz zaman 'biz de varız' deriz, karlı olmadığını düşünürsek de teknoloji geliştirmiş oluruz, bir kayıp yaşamayız."

DÜNYA BÜTÇESİNİN 136 BİN KATI DEĞERİNDE

Bilim, bazı araştırmacıların dünyadaki madenlerin 50-300 yıl arasında biteceğini öngördüğünü dile getirerek, "Mars ve Jüpiter arasında yaklaşık 200 kilometre boyutunda '16 Psyche' adlı asteroidi bulunuyor. Bu asteroidin içindeki platin, altın, gümüş, moniplen ve benzeri değerli mineraller dünyanın bütçesinin yaklaşık 136 bin katı değerinde. Onu dünyaya getirebilmeyi başardığımız takdirde herhalde fakir insan kalmayacaktır. Tabii o zaman içinde dengeler değişecek, yeni düzenler kurulacaktır ama her anlamda başarıya ulaşmış olacağız. Uzay madenciliğiyle dünyamıza maden getirebilirsek hem maden fiyatları düşmüş olacak hem de ilerleyen zamanda insanların daha refah yaşam sürmesinin önünü açmış olacağız" diye konuştu.

UZAY MADENCİLİĞİ YAKIN GELECEKTE GERÇEK OLACAK

Asteroitlerden gram miktarda maden getirildiğini aktaran Bilim, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yapılan çalışmalar ve öngörülere dayanarak 20-50 yıl arasında ton miktarında maden getirilebileceğini düşünüyorum. 100 yıl içinde de tam manasıyla uzay madenciliğinin yapılacağına inanıyorum. Her ne kadar inanılmaz gibi gelse de bugünkü kullandığımız teknolojiler de 100 yıl önce yaşayan insanlar için inanılmazdı. Hatta 100 yılı bulacağını zannetmiyorum."

Bilim, uzay çalışmalarının çoğu mesleğin bir arada yer alacağı avantajlı bir sistem olacağına dikkati çekti.

Günümüzde ülkelerin ilerlemesinin tek yolunun bilim ve teknolojiden geçtiğinin altını çizen Bilim, "Eğer biz bilim ve teknolojide ilerleyebilirsek o zaman çok güçlü bir ekonomiye ve ülkeye sahip oluruz. Ülke olarak bu tarz teknolojilere hem yatırım yapmalıyız hem de gençlerimizin bu konuda heves edip çalışma yapması gerekiyor. Bu konuda herkesin bireysel olarak destek olması hem de merak edip bu sektörde bulunmaya özen göstermesinin gerekli olduğunu düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 41
 • MEHMET 5 ay önce Şikayet Et
  Sen önce kendi ülkende bulunan madenleri çıkar ve bunu dünyaya satmayı başar uzaya çıktında madenleri getirmek kaldı
  Cevapla
 • ramazan 5 ay önce Şikayet Et
  seni prof yapana... elmas neden pahalı taş ucuz. altın neden pahalı bakır ucuz.. cevap elmas az taş her yerde bakır altının on binlerce katı fazla.. peki dünyadaki bakırdan daha fazla altını dünyaya getirseniz bakır mı daha pahalı olur altın mı..
  Cevapla
 • Eski Gurbetci 5 ay önce Şikayet Et
  Ey gidi Prof. Uzaydaki madenler dünyaya gelirse, dünyanin agirligi artacak ve o müthis hassas denge bozulacak ve gerisini sen düsün. Ülkemizde neden böyle bir egitimsel sorun var?
  Cevapla
 • ??? 5 ay önce Şikayet Et
  Çünkü Abd ile fulbright anlaşması devam ediyor. Yani milli eğitim hem milli değil hem eğitim değil.
  Cevapla
 • Almancı 5 ay önce Şikayet Et
  Herkes zengin, kim çalışacak kim üretecek?
  Cevapla
 • vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  hayatımda duyduğum en sacma yorum....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na balıkçı tepkisi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika doğal gaz açıklaması