Başkan Erdoğan müjdeyi vermişti! 40 yıllık hayal gerçek oluyor

Edirneli üreticilerin '40 yıllık hayali' olan, 56 bin 500 dönüm araziyi suyla buluşturacak Çömlekköy Barajı'nın 2022 yılı yatırım programına alınması çiftçileri sevindirdi.

Başkan Erdoğan müjdeyi vermişti! 40 yıllık hayal gerçek oluyor
Başkan Erdoğan müjdeyi vermişti! 40 yıllık hayal gerçek oluyor
GİRİŞ 18.01.2022 09:31 GÜNCELLEME 18.01.2022 10:50
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Çeltik, ayçiçeği ve buğday üretiminde ağırlığı olan Edirne'de, 11 köyün yararlanacağı Çömlekköy Barajı ve Sulaması Projesi'yle sulu tarımın daha geniş alana yayılması hedefleniyor.

Edirne merkez ve Lalapaşa ilçesine bağlı köylerin faydalanacağı barajın yatırım projesine alınması üreticileri memnun etti.

AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, AA muhabirine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla projenin yatırım programına alındığını anlattı.

Binlerce dönüm tarım arazisinin sulu tarıma açılacağını vurgulayan İba, projenin bölge üreticilerine hayırlı olmasını diledi.

Desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye teşekkür eden İba, "Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüzün yürüteceği proje ile 56 bin 500 dönüm toprağımız suyla buluşacak ve Edirne'mizin toprağının bereketi, suyun verdiği canla can bulacak." dedi.

"BÖLGEMİZE ÖNEMLİ BİR KATMA DEĞER SAĞLAYACAK"

Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk de barajın yapılmasıyla sulama kapasitesinin artacağını belirterek, "Bu baraj 40 yıllık bir hayal. Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı'yla bizim hayalimiz. 11 köyün faydalanacağı ve yaklaşık 60 bin dönüm araziyi sulayacak bu proje için 3 yıl önce bir kez daha girişimde bulunmuştuk. AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba'nın da çabalarıyla proje yatırım programına alındı. Süreç çok yeni, takip ediyoruz. İnşallah bu hayali gerçekleştireceğiz." ifadelerini kullandı.

Öztürk, küresel iklim kriziyle artan kuraklığın sonuçlarıyla suyun değerinin ortaya çıktığını belirterek, "İklim krizinin etkileri Edirne'de de hissedilmeye başlandı. Su ve sulu tarım büyük önem arz ediyor. Ayçiçeği ve benzeri birçok önemli ürün kuraklıktan etkileniyor. Sulu tarıma geçmek iki ürün alabilmeyi sağlar. Bölgemize önemli bir katma değer sağlayacak. Bu baraj kent ikliminin olumlu yönde değişmesine dahi katkı verir." diye konuştu.

Öztürk, barajın tamamlanmasıyla kurak yıllarda çeltik tarlalarında yaşanan su sıkıntılarının da önüne geçileceğini sözlerine ekledi.

"SU OLUNCA TARIM ÇOK DAHA VERİMLİ OLUR"

Çömlekköylü üreticilerden Arif Öz ise barajın yatırım planına alınmasına çok sevindiklerini dile getirdi.

Barajın çok yönlü faydası olacağını anlatan Öz, "Su olunca tarım çok daha verimli olur. Ayçiçeği, mısır, yonca ve benzeri ürünleri sulama imkanımız olur. Bununla birlikte hayvancılık da gelişir. İki mahsul alma fırsatı yakalanmış olacak. Çevredeki tüm köyler faydalanmış olacak." dedi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 4
 • Cesur AdAm 4 ay önce Şikayet Et
  Hay maşallah Verimli topraklarımız belkide %200-300 dahada bereketlenecek. Trakya insanımızda akılanıyor, Keşanı tarihinde ilk kez AKP aldı darısı diğer şehirlerimize inşallah. İnsan kıymet bilmese bile ALLAH CC BİLİR, devletimiz miletimiz kazarın. Büyüksün REİS helal olsun ayrım yapmıyor chp ye oy veriyorlar demiyorsun hayatelri gercek ediyorsun.
  Cevapla
 • ismail 4 ay önce Şikayet Et
  Mümkün değil onlar rakı ve islam konusunda takıntılılar sen ne yaparsan yap alışkanlık olmuş
  Cevapla
 • öneri 4 ay önce Şikayet Et
  Trakya chpye poy vermeyi bıraktığı zaman hizmete boğulur. Ak parti belediyeleri bütün sorunlarını çözer. Belediyede her evden biri çalışıyor galiba chpye oy vermeye devam ettiklerine göre. Ak parti işten atmama ve her evden istihdam garantisi versin belediyeleri alır.
  Cevapla
 • Cem 4 ay önce Şikayet Et
  Hee yatırım proje olunca sevinin Projeyi yapanlara degilde chp ye oylar Kaymak yine zillette
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Gıda savaşı ve yüksek fiyatlar korkuttu! Dünya Bankası'ndan 30 milyar dolarlık karar
Bakan Soylu açıkladı: Urfi Çetinkaya'nın kardeşi gözaltında!