Dünyanın en uzunu Türkiye'ye büyük avantaj sağlayacak

Dünyanın en uzun orta açıklıklı köprüsü 1915 Çanakkale Köprüsü'nün Trakya ekonomisine büyük katkıları olacak.

Dünyanın en uzunu Türkiye'ye büyük avantaj sağlayacak
Dünyanın en uzunu Türkiye'ye büyük avantaj sağlayacak
GİRİŞ 18.03.2022 14:23 GÜNCELLEME 18.03.2022 14:33
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Marmara ve Ege bölgelerindeki limanlar, demir yolu ve hava ulaşım sistemlerini kara yolu ulaşım projelerine entegre eden köprü, Türkiye'nin dünya ulaşım ve lojistik sektörleri açısından stratejik olan konumuna önemli bir altyapı desteği sağlayacak.

Feribotla Asya'dan Avrupa'ya geçiş süresini en az 1 saat kısaltan köprü, Trakya ekonomisini Ege ile doğrudan entegre edecek, ihracatı da hızlandıracak.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, AA muhabirine, Türkiye için önemli olan 1915 Çanakkale Köprüsü'nün Edirne için daha da önemli olduğunu söyledi.

Türkiye'nin en büyük ihracat kapıları olan Kapıkule, Hamzabeyli ve İpsala sınır kapılarının Edirne'de bulunduğuna işaret eden Zıpkınkurt, şöyle konuştu:

"Anadolu'dan çıkan narenciye yüklü araçlarımız, ihracat yüklü, makine yüklü araçlarımız, Gaziantep'ten çıkan, Kahramanmaraş'tan, İç Anadolu'dan çıkan tüm ihracat yüklü tırlarımız, bu güzergahı kullanarak, 1915 Çanakkale Köprüsü'nü kullanarak ilimize ulaşacaklar. Osmangazi Köprüsü ve İstanbul Kuzey Marmara Çevre Yolu'nu kullanarak geliyorlardı. Bundan sonraki gelişleri 1915 Çanakkale Köprüsü'nden geçerek Keşan güzergahından Edirne'ye ulaşacaklar. Hem mesafelerini kısaltacak hem de maliyetlerini azaltacak. Köprü geçişi ilimizin trafiğini artıracak, şehrimizin ticaretinin gelişmesine katkı sağlayacak, hizmet sektörüne katkıları olacak."

"BU KÖPRÜ ŞANLI HİKAYEYİ TAÇLANDIRDI"

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Soner Ilık, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün Cumhuriyet tarihinin en önemli yatırımlarından birisi olduğu söyledi.

Köprünün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üstün gayretiyle zamanından önce açıldığını ifade eden Ilık, emeği geçenlere teşekkür etti.

Çanakkale'nin Cumhuriyet tarihi için çok önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Ilık, "Hiçbirimizin unutmaması gereken, nesilden nesile çocuklarımıza aktarmamız gereken şanlı bir hikayesi var. Bu köprü şanlı hikayeyi taçlandırdı. Bölgemiz adına Ege'ye çok kolay ulaşım sağlanacak. Ege sanayisi, bizim sanayimiz büyümeye ve gelişmeye devam edecek. Daha önce çok büyük zaman kayıpları yaşıyorduk özellikle yaz aylarında. Köprü sayesinde öncelikle zamandan kazanacağız. Orada üretilen sanayi ürünlerimiz Avrupa Birliği'ne çok daha hızlı ve seri bir şekilde ulaşacak." dedi.

Ilık, köprünün turizme de büyük katkı sağlayacağına inandığını ifade etti.

"LOJİSTİK GELİŞMİŞLİK VE ZENGİNLİK DEMEK"

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay da 1915 Çanakkale Köprüsü'nün yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Günay, köprünün Tekirdağ ve Trakya'nın ekonomisine, turizmine önemli katkılar sağlayacağını dile getirdi.

Tekirdağ'ın önemli bir tarım, sanayi, turizm ve lojistik kenti olduğunu söyleyen Günay, şunları kaydetti:

"Lojistik gelişmişlik ve zenginlik demek. Tekirdağ'dan yola çıkan bir kişi yarım gün sürecek olan yolu köprü sayesinde daha kısa sürede geçebilecek. Yol demek medeniyet demek ve bu yeni yol ticaret hareketi ve turizm hareketine katkı sağlayacaktır. Mesafeler kısalacak ve hareket artacak. Çok önemli bir proje ve biz şehir olarak bu projeden istifade edeceğiz. Şehrimizin ekonomisi ve turizmi bu projenin faydalarını ekonomik olarak görecektir."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 7
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Sende çok biliyorsun havaalanı içinde öyle diyordunuz siz anca put yaparsınız
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  hadi len günde 10 bin araç geçen köprüye 45 bin araş geçişi garanti veriyorsun sonrada kazandık diyorsun. bu millete atılmış dev bir kazık daha .
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  @ARTVİNLİ, daha dün Erdoğan dedi; "Ama köprüden, ama otobanlardan geçen vatandaş bedelini ödüyor, açık mı var, bu açığı da devlet o yüklenici firmaya ödüyor". Ne demek bu o zaman? Siz şimdi "farkı devlet ödüyormuş işte vatandaş değil" falan diye saçmalarsınız. Devlet ödüyorsa, senden benden aldıklarıyla ödüyor, devleti yönetenler cebinden ödemiyor öyle değil mi???
  Cevapla
 • ARTVİNLİ 1 yıl önce Şikayet Et
  hadi len karayolları genel müdürlüğünün köprü geçiş miktarlarına bak öyle konuş. hiç bir köprü geçiş garantisinin altında değil
  Cevapla
 • Dermanbey Anadolu 1 yıl önce Şikayet Et
  Muhalefet niye yoktu, aralarinda konusup anlasamadilarmi hala, Baskan Kim olacak??
  Cevapla
 • Attila 1 yıl önce Şikayet Et
  Yapım maliyeti 2 milyar 545 milyon Euro. Köprü 12 yıl sonra tamamen devlete geçecek (16 yıl yazıyor fakat o yapım tarihinden itibaren. Tabi yapılırken hazineden günlük 675 bin dolar alıyor mu yazılmamış). Kabaca hesaplarsak günlük 675 bin dolar x 12 yıl x 365 gün = 2 milyar 956 milyon dolar yani 2 milyar 690 milyon euro eder (Tabi bu para tamamen hazineden çıkmayacak. Vatandaş geçtikçe devletin ödediği kısım azalacak). Yani yapan şirkete 16 yılda kârı 145 milyon euro. Tabi köprünün maliyetinin gerçek değeri 2 milyar 545 milyon euro mu daha ucuza yapılabilir miydi bilmiyorum. Sonuç olarak ne kadar yap işlet devrete karşı olsam da 16 yıl için devlet adına güzel anlaşma. Hayırlı olsun.
  Cevapla
 • Mizah 1 yıl önce Şikayet Et
  Kimse 16 yılda 145 milyon Euro kazanacağı işe 3 milyar Euro yatırmaz. Demek ki yine birileri yalan söylüyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Selçuk Bayraktar'dan uzay müjdesi: 2025'te ilk uydumuzu uzaya göndermiş olacağız
Putin: Filistin, tarihsel olarak Filistinlilerindir