Fırsatçılar konutta KDV indirimini bekliyor!

Mevlüt Tezel, konuta getirilmesi düşünülen yeni KDV modeli ile eskiden 150 metrekareyi aşan büyüklükte uygulanan yüzde 18 KDV oranının, 150 metrekareye kadar konutlarda yüzde 8'e düşeceğini, fırsatçıların bu indirimi beklediğini ifade etti.

Fırsatçılar konutta KDV indirimini bekliyor!
Fırsatçılar konutta KDV indirimini bekliyor!
GİRİŞ 22.03.2022 13:22 GÜNCELLEME 22.03.2022 14:40
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Sabah Gazetesi yazarı Mevlüt Tezel, konuta getirilmesi düşünülen yeni KDV modeli ile eskiden 150 metrekareyi aşan büyüklükte uygulanan yüzde 18 KDV oranının, 150 metrekareye kadar konutlarda yüzde 8'e düşeceğini belirterek, fırsatçıların bu indirimi beklediğini ifade etti. Tezel, "Şimdi KDV indiriminin ardından konutlara da zam gelebilir" dediği yazısında, "Konut fiyatlarında anormal artışı denetleyecek bir mekanizma geliştirilmeli" önerisinde bulundu.

İşte Sabah gazetesindeki o yazı:

"Konuta getirilmesi düşünülen yeni KDV modeli ile eskiden 150 metrekareyi aşan büyüklükte uygulanan yüzde 18 KDV oranı, 150 metrekareye kadar konutlarda yüzde 8'e düşecek.

Sadece 150 metrekareyi aşılan kısımdan yüzde 18 KDV alınacak.

Örneğin 500 bin liralık 150 metrekarelik bir konut alan vatandaşın 49 bin lirası cebinde kalacak. Tapu harçlarının da düşürülmesi planlanıyor. Bu sayede konut satışlarının artması bekleniyor.

Ülkemizde ortalama bir aile 3+1, 120 m2 evlerde yaşıyor. Yani lükse giren konutlar yerine 150 m2 kadar olan konutlara uygulanacak KDV indiriminden birçok vatandaş faydalanabilir.

Tabii fırsatçı emlakçı, müteahhit ve konut sahiplerini de hesaba katmak lazım. Biliyorsunuz konut kredilerinde indirim yapıldıktan sonra konut fiyatları da zamlanmıştı. Ev alma planı yapan birçok insan kredi çekmekten vazgeçmişti.

Şimdi KDV indiriminin ardından konutlara da zam gelebilir!

İşte bu noktada konut fiyatlarında anormal artışı denetleyecek bir mekanizma geliştirilmeli."

KAYNAK: SABAH
YORUMLAR 3
 • BABACIĞIM 6 ay önce Şikayet Et
  Konutta fahiş fiyat malesef yok konutta kullanılan ürünlere fahiş fiyat artışı yapan malzeme üreten firmalar var bunların azgınlığı hep müteahhite patlıyor yeter artık düşün müteahhitlerin yakasından müteahhit mallarınbir araya getirip inşaa eden kişi malzemeyi üreten değil müteahhitler %25 ile çalışıyor hanginiz bu kadar para bağlar ve bu oranla çalışır insaf gelin müteahhitin yerine geçin 1 ayda kaçacak delik ararsınız.
  Cevapla
 • Ülkem 6 ay önce Şikayet Et
  İndirmeyin kardeşim şu anda konut yok konut karaborsa bunu yetkililer bilmiyorumda durmadan konut piyasasına müdahale ediyor iki defa konut almaya teşebbüs ettim her ikisi dede her telefonda 100 bin yüzbin fiyat arttı zaten artık bir milyonun altında daire yok sayenizde gerekirse konutta bütün desteği çekin özellikle konut faizlerini artırın yoksa vatandaşın hali harap sizden teşvik falan istemiyoruz zaten konut yok birde böyle piyasa cambazlarina ve ev sahiplerine emlakcikara fırsat vermeyin şu anda konut piyasası çok canlı ve yüksek sayin hükumet yetkilileri bilginiz olsun aman ha allah aşkına piyasayla oynamayın mağdur olan vatandaş yazıyor bunu bilginize
  Cevapla
 • vatandaş 6 ay önce Şikayet Et
  marketler nasıl yaptılarsa bunlarda yapar, başkanımız da hiçbişey yapmaz onlara, sonra niye düşmüyor fiyatlar diye tekrar başa döneriz
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Dünyada yankı uyandırdı: Türkiye imkansızı başardı!
CHP yine şaşırtmadı! Özgür Özel'den akla ziyan savunma!