NASA ve ESA Bursa'ya geliyor

Bursa'da açılan Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM), Türkiye'de ilk kez düzenlenecek 2022 Uluslararası Uzay Kongresi'ne (International Space Convention- ISC 2022) ev sahipliği yapacak. Kongre Dünya devlerini Bursa'da buluşturacak.

NASA ve ESA Bursa'ya geliyor
NASA ve ESA Bursa'ya geliyor
GİRİŞ 06.09.2022 16:11 GÜNCELLEME 06.09.2022 16:38
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Dünyanın en prestijli küresel uzay etkinlikleri arasında bulunan, Altair Enterprises tarafından organize edilen Uluslararası Uzay Kongresi (ISC 2022), bu yıl ilk kez Türkiye'de düzenlenecek.

Türkiye'nin uzay havacılık temalı ilk interaktif eğitim merkezi GUHEM'in ev sahipliğinde Bursa'da yapılacak kongreye; dünyaca ünlü bilim insanları, astronotlar ve uzay meraklıları katılacak.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK iş birliğinde hayata geçen GUHEM, 9-11 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek.

NASA VE ESA BURSA'YA GELİYOR

Uluslararası ortaklıklar için şirketlere fırsat sunmayı amaçlayan kongreye; NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA)  yetkilileri ile birlikte Spire, GMV Aerospace and Defence, Redwire Space Europe, Planet, AAC Clyde Space, Maxar Technologies, Nanoracks Europe, Beyond Gravity, Türksat, PlanS, Arianespace gibi uydu, yazılım ve donanım firmalarından 100'den fazla konuşmacı katılacak.

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım'ın açılışını yapacağı 2022 Uluslararası Uzay Kongresi'nde, uzay endüstrisindeki son gelişmeler, farklı fikir ve yaklaşımlar ile küresel çaptaki uygulamalar ele alınacak. Dünya uzay sektörünü Bursa'da buluşturacak kongre; tecrübe paylaşımı, iş birliği ve uzay endüstrisini daha ileri taşımak için uygun bir platform da sunacak. Kongrede ayrıca gençlere yönelik mesajların verilmesi hedefleniyor.

Dünya devlerinin buluşturan kongrede, Türkiye'nin ilk ticari uydusunu uzaya gönderen Plan-S firması Platin, Roketsan Gold ve Türksat, iletişim sponsoru olarak yer alacak. Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD) ve GUHEM'in, Bursa'ya kazandırılmasına öncülük eden BTSO, stratejik partner olarak kongreye katılım sağlayacak.

KAYNAK: DHA
Mustafa Çokyaşar Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Mustafa Çokyaşar
YORUMLAR 1
  • Ali 3 ay önce Şikayet Et
    Toplu igne yapmaktan aciz bir toplumdan uzayin geleceginin tartisildigi bir topluma evrilmek...Yaaaa Bay Kemal yaaaa!!!
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Rusya Devlet Başkanı Putin'den Nükleer savaş tehdidi açıklaması
Almanya'da darbe alarmı: Operasyon başlatıldı, onlarca gözaltı var