Togg'un ön siparişe açılması ile işleri arttı

Yerli otomobil Togg'un ön siparişe sunulmasıyla, Eskişehir'de camdan çeşitli Togg bibloları yapan ustaların işleri yoğunlaştı.

GİRİŞ 23.03.2023 18:47 GÜNCELLEME 23.03.2023 18:48
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin doğuştan elektrikli ilk akıllı aracı Togg'un ön siparişe sunulmasıyla, Eskişehir'de camdan çeşitli Togg bibloları yapan ustaların işleri yoğunlaştı.

Odunpazarı ilçesi 71 Evler Mahallesi'ndeki atölyede cam sanatçıları Ahmet Geçili ve eşi Dilşad Geçili ile arkadaşları Taha Yoldaş, 7 yıldır Tarihi Odunpazarı Evleri Bölgesi'ndeki esnaf için cam figürler yapıp satıyor.

Sanatçılar, camdan çeşitli boyutlarda Togg figürleri ile ilk yerli otomobil Devrim'in biblosunun yanı sıra farklı ürünler de yapıyor.

Togg'un ön siparişe sunulmasının ardından yerli otomobilin figürlerine ilginin artması üzerine cam sanatçıları, siparişlere yetişmek için iş yerlerine CNC tezgahı aldı.

Ahmet Geçili, AA muhabirine, ortakları Taha Yoldaş'ın yaptığı Devrim ve Togg'un C segmenti SUV modelinin işlendiği biblonun, 29 Ekim 2022'de Togg'un Gemlik Kampüsü'nün açılışında Devrim'in kaputunun üzerinde sergilendiğini hatırlattı.

Togg'un ön siparişe sunulmasının ardından bu aracın camdan biblolarına ilginin artırdığını belirten Geçili, "Siparişlerimizi sıraya sokmaya mecbur kaldık. Artan taleplerden dolayı kol gücümüz camları kesmeye yetmemeye başladı. Bu nedenle bir CNC makinesi aldık. Bu makine elmasla yaptığımız çizimi birebir yapıyor ama geri kalan tüm işçilik bize ait. Biz Togg'un ilk çıkan modelini yapıyoruz ama taleplere göre diğer modellerin de yapımına başlayacağız." diye konuştu.

"GEMLİK" VE "PAMUKKALE" RENKLERİNDE DE BİBLO ÜRETECEKLER

Geçili, cam işçiliğinin ciddi emek gerektirdiğine değinerek, bir Togg biblosu yapımının yarım gün sürdüğünü bildirdi.

Tamamen yerli üretim yaptıklarını anlatan Geçili, "Türkiye malı camlarımızı Denizli'den aldığımız boyalarla renklendiriyoruz. Bunları elmasla keserek şekillendiriyoruz. Şekillendirdiğimiz ve boyadığımız camları üst üste koyarak 800 derece sıcaklığa sahip fırınlarda pişiriyoruz. Bu işlemin ardından camlar eriyerek birbirleriyle kaynaşıyorlar. Togg bibloları da aynı şekilde yapılıyor." ifadelerini kullandı.

Cam sanatçısı Taha Yoldaş da yaptığı işten gurur duyduğunu belirtti.

Togg'un lansmanındaki "Anadolu" rengini imal ettiklerini dile getiren Yoldaş, gelen siparişler doğrultusunda "Gemlik" ve "Pamukkale" renklerinde biblolar üreteceklerini ifade etti.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 9
 • Bekir Koyuncuoğlu 1 yıl önce Şikayet Et
  İlk kendime bir alayım Kılıçdaroğlu nu sonra düşünürüz
  Cevapla
 • ugur 1 yıl önce Şikayet Et
  Togg afişini de yanında bıraksan yine görmez.
  Cevapla
 • Şenel 1 yıl önce Şikayet Et
  Döviz çıkmayınca kenara araba alıp satıp kar edenler bu sefer ikinci el benzinli SUV lar elinizde kalacak gibi gözüküyor. 400 - 500 - 700 bin benzinli ikinci el suv alacağına adam gider sıfır elektrikli TOGG alır.
  Cevapla
 • patriot 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir adet togg kiliçdaroğlunun evinin kapısının önüne gıcıklığına park edilsin, gitiş çıkışta görsüp biraz utansın...
  Cevapla
 • İSMAİL 1 yıl önce Şikayet Et
  Süper fikir yok mu bir delikanlı alıp koysun.
  Cevapla
 • Ömer baba 1 yıl önce Şikayet Et
  Onda utanacak yüz varmi
  Cevapla
 • Reis 1 yıl önce Şikayet Et
  Adamda dana derisinden yüz var utanmaz bu kemal adamın hayatı yalan çünkü
  Cevapla
 • Bilenbiri 1 yıl önce Şikayet Et
  Fabrika nerde fabrika...!!!!!! Dedi biri......:)))
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail'den savaş duyurusu: Hazırız! İran'a ABD tehdidi! Pentagon'dan jet hızında açıklama
Rusya'dan Ukrayna’ya 82 füze ve İHA ile intikam saldırısı