TOGG ve Tesla alacaklar dikkat! Peşinize düştüler

Dolandırıcıların yeni hedefi Türkiye'nin yerli otomobili TOGG'un talihlileri oldu. Dolandırıcılar ön ödeme gerektiren kura ve ön sipariş sürecinde vatandaşları kandırmak için bir dizi dolandırıcılık yöntemi uygulamaya başladı.

GİRİŞ 13.04.2023 10:54 GÜNCELLEME 13.04.2023 10:54
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

Geçtiğimiz haftalarda hem Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) kuralı ön siparişlerini açmış hem de Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla, Türkiye’de ön ödemeli satışlara başlamıştı. TOGG için kuraya katılanların sayısı 200 bini bulurken siber suçlular ise ön ödeme gerektiren kura ve ön sipariş sürecinde vatandaşları kandırmak için bir dizi dolandırıcılık yöntemi uygulamaya başladı.

Tesla

MARKA ADLARINI VE LOGOLARINI KULLANIYORLAR

Ön ödemelerin orijinal site yerine kendi hesaplarına yapılması için siber dolandırıcıların, başta sahte internet siteleri olmak üzere SMS, sosyal medya reklamları ve e-postaları kullandığını belirten Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, elektrikli otomobil almak isteyen vatandaşları siber dolandırıcılıklara karşı uyarıyor.

Siber dolandırıcıların gündemi oldukça iyi bir şekilde takip ederek çok iyi rol oynadıklarını ve otomobil markalarının adlarının ve logolarının kullanıldığı sahte SMS’ler, sosyal medya reklamları, internet siteleri ve e-postalar ile ön sipariş veya kura katılım ödemesi yapmak isteyen masum vatandaşları kandırabildiğini belirten Alev Akkoyunlu, “Bazı basit kurallara uyarak ve sevdiklerinizi bilgilendirerek bu tür dolandırıcılıkların kurbanı olmaktan kurtulabilirsiniz.” ifadelerinde bulunuyor.

Yerli Otomobil TOGG

“Kısa mesajlar, sosyal medya reklamları, sahte internet siteleri ve e-postaları kullanan siber dolandırıcıların hepsi sizi ön sipariş, kuraya katılım hakkı, son kalan 10 otomobil gibi yöntemlerle manipüle ederek kandırmaya çalışır.” açıklamasında bulunan Alev Akkoyunlu, her zaman satın alacağınız otomobilin kendi internet sitesini elle girerek işlem yaptığınızdan emin olun uyarısında bulunuyor.

BİRDEN FAZLA RESMİ KAYNAKTAN BİLGİ EDİNİN

Bununla birlikte yazım hataları, yanlış yazılmış e-posta adresleri ve alan adları ile şüpheli bağlantılar, saldırıların kurbanı olmanızı engelleyebilir. Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, online ön ödemeli otomobil siparişi gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken diğer noktaları ise şöyle sıralıyor.

- Bir SMS, sosyal medya reklamı, internet sitesi ve e-postanın içeriğinde otomobil markasının logolarının olması, her zaman meşru olduğu anlamına gelmez.

- Size gönderilen bir dosyanın PDF veya resmi belge gibi görünmesi, o dosyanın gerçekten markadan geldiği göstermez.

- Dolandırıcılık e-postası sizden yalnızca iletiyi yanıtlamanızı istese bile kişiyi tanımıyorsanız yanıtlamayın. Teklif gerçek olamayacak kadar iyiyse ve size sunduğu ödül gösterdiğiniz çabadan oldukça büyükse, kesinlikle bir oltalama e-postasıdır.

- Birden fazla resmi kaynaktan bilgi sahibi olmaya çalışın ve bilgileri markanın web sitesine girerek kontrol edin.

-  Bu tür saldırılardan korunmak istiyorsanız, tüm cihazlarınızda sizi kimlik avı dolandırıcılığı ve kötü amaçlı yazılımlardan koruyabilecek bir güvenlik çözümü kullanın.

KAYNAK: DÜNYA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 37
 • Enişte 7 ay önce Şikayet Et
  Türkiye’de dolandırıcılar 21 yılda ayyuka çıktı,balık baştan kokarmış
  Cevapla
 • veys 7 ay önce Şikayet Et
  idam idam idam
  Cevapla
 • Orhan 7 ay önce Şikayet Et
  Hırsızın haydudun gasbcinin madde bağımlısınin hakki benden çok istediğini yapiyo ne ceza ne caydırıcı bir islem.....kısasa kısas şart kardeşim ....
  Cevapla
 • Deniz 7 ay önce Şikayet Et
  Hırsıza dolandırıcıya uğursuza ceza yokki olsa böyle yapamazlar akıllarına bile gelmez
  Cevapla
 • Ayan 7 ay önce Şikayet Et
  Dolandırıcılara hiç bir yaptırım yok,Karakola gidiyorsun ifade ver bu kadar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İşte asgari ücrette tek zam hesabı: 2024 zam oranları için ilk tahmin
İngiltere'den flaş Gazze kararı! İngiliz uçakları resmen Gazze'ye girdi!