Otomotivcilerden kredi çağrısı

ODMD, Başkanı Ali Haydar Bozkurt, otomotiv pazarının 700 bin adedin altına inmemesi adına, kredi konusunda bireysel ve kurumsal (filo) müşteriler açısından da dengeleri doğru bir noktada tutmamız gerekmektedir" dedi.

GİRİŞ 15.09.2023 13:39 GÜNCELLEME 16.09.2023 15:51
Bu Habere 129 Yorum Yapılmış

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD), Başkanı Ali Haydar Bozkurt, dernek tarafından paylaşılan yazılı açıklamasında, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in taşıt kredilerine sınırlama getirecek perspektife sahip olduklarını ifade etmesinin ardından, otomotiv sektörü hakkında yeni değerlendirmelerde bulundu.

Ekonomik yol haritasının desteklenmesinin büyük bir önem taşıdığını belirten Bozkurt, "Şu anda içinden geçtiğimiz süreçte, en büyük ve en önemli sorunumuz enflasyon olarak öne çıkıyor. Enflasyonla mücadelede ise öncelik cari açık konusuna çözüm bulmaktır. O nedenle, akla ilk gelen müdahalenin ‘iç tüketimin düşürülmesi’ olması da oldukça anlaşılabilir bir durumdur." değerlendirmesinde bulundu.

Bu yaklaşımın, otomotiv sektörü açısından toplam pazar adetlerinin düşmesi gibi sonuçları olacağını öngördüklerini bildiren Bozkurt, "Her ne kadar bu durum ilk bakışta bizleri mutlu etmese de orta-uzun vadede enflasyon sorununun kalıcı bir şekilde çözülerek, ekonomik istikrar elde edilmesi açısından ne kadar kritik olduğunun bilincindeyiz. O sebeple, ekonomik yol haritasına sabırla destek vermemiz gerekmektedir." yorumunda bulundu.

"KREDİLERİN DAHA FAZLA KISILMASINA İHTİYAÇ OLUP OLMADIĞINA BAKMAKTA FAYDA OLACAKTIR"

ODMD Başkanı Bozkurt, kredilerin daha da kısılması durumuna ilişkin ise "Kredilerin daha da kısılması konusunu değerlendirdiğimizde, normal pazar koşullarında bireysel müşterilerin yüzde 70’i kredi kullanarak araç almaktaydı. Geldiğimiz noktada bu oranın yaklaşık 20-25’lere gerilediğini gözlemlemekteyiz. Bununla birlikte kredi kullanan müşterilerin de ortalama 1,5 milyon TL olan bir araç için maksimum 250-300 bin lira kredi kullanabildiğini görmekteyiz. Bu açıdan, kredilerin daha fazla kısılmasına ihtiyaç olup olmadığına bakmakta fayda olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

"KURUMSAL FİRMALARIN DOMİNE EDECEĞİ BİR SÜRECE GİRİYORUZ"

Gelecek dönemde araç alımlarında kurumsal firmaların öne çıkacağını kaydeden Bozkurt, şunları aktardı:

"Kredi konusunda önümüzdeki süreçte önemli olan özellikle kurumsal (filo) müşterilerin krediye erişebilmesi olacaktır. Gelecek 2 yıllık süreçte bireysel müşterilerin araç satın almasında ciddi düşüşler olacağı bariz şekilde görülmektedir. Otomotiv pazarını kurumsal (filo) müşterilerin domine edeceği bir sürece girileceği de aşikardır. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken husus, kurumsal müşterilerin krediye ulaşımında bir rahatlamaya gidilmesi ihtiyacının olmasıdır. Aksi takdirde, kurumsal müşterilerin araç alamaması durumunda, şirketlerin araç ihtiyacı karşılanamayacak ve ticari operasyonlar sekteye uğrayacaktır."

"DENGELERİ, DOĞRU BİR NOKTADA TUTMAMIZ GEREKİYOR"

Bunun yanı sıra otomotiv sektörü açısından değerlendirdiklerinde, mevcut yatırımları dikkate aldıklarında, toplam pazarın 700 bin adetlerin altına inmemesinin önem arz ettiğini dile getiren Bozkurt, şu ifadeleri kullandı:

"Aksi takdirde sistem kendi kendini taşımakta zorlanabilecek, istihdam kayıplarına kadar gidebilecek başka olumsuz sonuçları da beraberinde getirebilecektir. Enflasyon ve cari açıkla mücadele açısından takip edilecek mali disiplinin gerekli olduğunu düşünüyor ve bunu sonuna kadar destekliyoruz. Ancak toplam otomotiv pazarının 700 bin adedin altına inmemesi adına, kredi konusunda dengeleri, bireysel ve kurumsal müşteriler açısından da doğru bir noktada tutmamız gerekmektedir."

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 129
 • Koray 1 hafta önce Şikayet Et
  Bakanım sakin bu düşünceden vazgeçmeyin fiyatlar kol gibiyken Bi de kredi çekip araç almak mantıksız gibi duruyor. Paran varsa zaten kredisiz alırsın paran yoksa yada ödemeler yüksek geliyor ise ayağını yorganına göre uzatacaksin
  Cevapla
 • Abdullah 1 hafta önce Şikayet Et
  Hep siz galeri bayi yüzünden bu hala geldi sahada çıkar krediler inşallah
  Cevapla
 • Mehmet 1 hafta önce Şikayet Et
  Araç fiyatları Haddinden fazla Şişirildi banka kredisi ne kadar çok kesilirse araç satış ları mutlaka düşecek tır devletin biraz da kendi vatandaşını ezdirmemesi gerekir gerçi yeterince ezdi
  Cevapla
 • METE 1 hafta önce Şikayet Et
  ODMD nin dürüst olmadığını ben de düşünüyorum. Dolaylı yoldan 2. elin fiyatlarının sıfır üstünde olmasını kesinlikle desteklediler ve son kullanıcıya kadar distribütör, bayii, galerici, al-satcı 4 tane kazanan, üretmeden geçinen kısımın cebini doldurdular. Ticaret bakanlığı 2. el fiyatlarına el atınca da yine aynı kısım kazansın diye hep beraber döviz kıpırdamasa zam yapıyorlar
  Cevapla
 • Gökhan Y. 1 hafta önce Şikayet Et
  Kusura bakmasın otobilciler dernek başkanı! Zamanında araç yok diyen ses çıkarmayan, bayileri tüm araçlarını Al-satcılarla verirken gerçek ihtiyacı olan insanlara satılmasını görmezden gelen dernek başkanı inşallah daha beter olursunuz. Bu 2.el piyasasından menfaatiniz olmasaydı bu konuda önlem alırdınız. İnşallah beter olsun tüm yetkili satıcılar. Devlet krediyi iyice zorlaştırsın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
John Bolton'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan için küstah sözler! Yine Türkiye'yi hedef aldı
Vergisiz cep telefonunda yeni detaylar: İşte 9.500 ve altı cep telefonları!