Selçuk Bayraktar müjdeyi verdi: Zaman belli... Dünya'da ilk olacak!

Baykar'ın Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3 SİHA'nın ilk uçuşunu TEKNOFEST sonrasında gerçekleştireceklerini açıkladı. Ayrıca TB3'ün TCG Anadolu'ya inip kalkmasıyla SİHA dünyasında bir ilk yaşanacak.

GİRİŞ 27.09.2023 10:04 GÜNCELLEME 27.09.2023 13:44
Bu Habere 64 Yorum Yapılmış

TEKNOFEST Yönetim Kurulu ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, dünyada kısa pistli gemilere konuşlu ilk SİHA olması planlanan Bayraktar TB3’ün ilk uçuşuna hazırlandığını belirterek, “Gemiye inip kalkmakta ilk olacak. Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail, bakalım ilk kim yapacak?” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesince Sabancı Kültür Sarayı’nda düzenlenen programda farklı yaş gruplarından öğrencilerle bir araya gelen Bayraktar, milli teknoloji hamlesi konusunda yapılan çalışmaları anlattı.

TB3, TEKNOFEST’TEN SONRA İLK UÇUŞUNU YAPACAK

Kızılelma insansız savaş uçağının önemine işaret eden Bayraktar, şunları söyledi:

“Dünyadaki birkaç örneğinden birisi. Biz şu anda bunu geliştirme çalışmalarına devam ediyoruz. İnşallah 2024’te ülkemizin kullanımına sunulacak hale gelecek. Dünyadan büyük talep var. Bayraktar TB2, 32 ülkeye ihraç edildi bugüne kadar. Baykar’ın bütün gelirlerinin 20 senede yüzde 82’sinden fazlasının ihracattan oluşmasını sağladı. Öz kaynaklarımızla 1 kuruş hibe, destek almadan gerçekleştirdik.

Kızılelma’da ihracattan elde ettiğimiz kaynaklarla gerçekleştiriyoruz. İnsansız hava aracı olarak 20 senede 4 tane hava aracı yaptık. Yani farklı alanlara dağılmadık. Bir alana odaklanarak dünyanın en iyisini yapmayı hedefledik. Başarının önemli unsurlarından bir tanesi de bu arkadaşlar. Öyle çok ‘her şeyi yaparım’ derseniz aşağı yukarı her şeyi vasat yaparsınız.”

Bayraktar, Azerbaycan’da SİHA’ların çok başarılı olduğuna dikkati çekerek, “Türk orduları dünyada ilk defa SİHA’larımızla kazanılan zafere imzasını atmış oldu. Bayraktar TB2’nin hava savunma silahlarını ve aynı zamanda tankları imha etmesi sayesinde oldu. İşte Kızılelma ve AKINCI bundan çok daha gelişmiş mühimmatları, çok daha farklı, faydalı yükler dediğimiz sistemleri taşıyabilecek.

Türkiye kocaman akıllı bir mühimmat ailesine sahip. Bunların hepsi 20 senelik, bir anlamda işte savunma sanayinin ‘bağımsız ve hür olacağım’ diyen millileşme düzeni sayesinde gerçekleşti.” diye konuştu.

"BAKALIM İLK KİM YAPACAK?"

TB3’ün dünyada kısa pistli gemilere konuşlu ilk SİHA olacağını vurgulayan Bayraktar, sözlerini şöyle tamamladı:

“Biz bu projeyi duyurduğumuzda bizden 1 sene kadar sonra Amerika Birleşik Devletleri’nden insansız hava araçları yapan bir firma ve ondan 1 sene sonra da İsrail’den devlet firması ‘Biz de bu anlamda çalışma yapıyoruz, ilk biz yapacağız’ diye dünyaya duyurdular. Bayraktar TB3 şu anda Çorlu’da

Hemen TEKNOFEST’ten sonra ilk uçuşunu yapacağız. Gemiye inip kalkmakta ilk olacak. Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail, bakalım ilk kim yapacak?”

TEKNOFEST Marşı’nın söylendiği programda DEÜ Elektronik Malzemeler Üretim ve Uygulama Merkezi’ndeki İnce Film Laboratuvarı’na Selçuk Bayraktar ismi verildi.

KAYNAK: SAVUNMASANAYİST.COM
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 64
 • Mehmet Zağralı 4 ay önce Şikayet Et
  Allah Gayret Kuvvet versin İnşaallah
  Cevapla
 • Yahya 4 ay önce Şikayet Et
  Allah sizlerden razı olsun.allah kazancınızı bereketli eylesin Hem kazanıp hem halkına yardım eden çok nadir insanlardansın.Allah sizin gibi insanların sayılarını cogaltsin
  Cevapla
 • Ahmet Konuk 4 ay önce Şikayet Et
  Allah razı olsun Bayraktar ailesinden
  Cevapla
 • Ahmet 4 ay önce Şikayet Et
  Maşallah Maşallah Yüce Rabbim sizleri bütün hainlere karşı korusun yolunuzu açık etsin sizler Turkiyrnin ve Türk milletinin yerli ve millilerisiniz ve Türkiye ve Türk milleti sizlere çok şey borçlu ancak bu yapılanların farkında olan milli olanlar bunu bilir ve anlar
  Cevapla
 • Necmettin 4 ay önce Şikayet Et
  Allah zalimlere fırsat ver mesın zalimleri de muslumanlara muhtac etsın amin yılardır ozalimler yalvara yalvara batruyo vermediler usteli bahanelerle örneği Almanya uc ayliğına verdi hemen jet hızıyla geri aldılar unutunuzmu bunlar dost değil adeta duşman gözuyle bakıyorlar bakışları dostdır yurek leri dumanlar Allah zalilere fırsat ver mesın zalimleri de muslumanlara muhtac etsın amin
  Cevapla
 • Turr 4 ay önce Şikayet Et
  Allah yolunuzu bahtınızı açık etsin!!!! Dualarımız sizinle! Allah siz ve sizingibilerden razı olsun iki cihanda aziz eylesin!!!! Gördükçe gözlerim doluyor. Zihin açıklığı emeğinize kat kat bereket ömrünüz uzun amellerini ali eylesin. Ayağınıza taş değmesin. Ellerinizden ataklarınızdan öperim. Gavur eline baka baka kim olduğumuzu unuttuk. Bize bizi hatırlatan siz güzelleri Allah peygam
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP'nin fonladığı Halk TV, DEM'e toz kondurmuyor
Murat Kurum'un CHP'ye 'yapay zeka' göndermesi büyük beğeni topladı