Türkiye'de güvenli internet kullanıcısının 43 milyona ulaşması bekleniyor

Türkiye'nin bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki altyapısını geliştirme çalışmaları sürerken güvenli internet hizmeti alan kullanıcıların sayısının da gelecek yıl itibarıyla 43 milyona ulaştırılması hedefleniyor.

Türkiye'de güvenli internet kullanıcısının 43 milyona ulaşması bekleniyor
Türkiye'de güvenli internet kullanıcısının 43 milyona ulaşması bekleniyor
GİRİŞ 24.11.2023 11:16 GÜNCELLEME 24.11.2023 11:16

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) 2024 Yılı Performans Programı'ndan derlenen bilgiye göre, yüksek kapasiteli sabit, mobil ve kablosuz geniş bant şebekelerin ve hizmetlerin yaygınlaştırılmasıyla fiber altyapının geliştirilmesi kurumun stratejik öncelikleri arasında yer alıyor.

Bu kapsamda, geniş bant internetin yaygınlaştırılması, fiber altyapıların ülke çapında erişilebilir olması, 5G ve ötesi teknolojilere geçişin daha rahat gerçekleşmesi için yürütülen projelere odaklanıldı.

5G'ye mümkün olduğunca yüksek oranda yerli ve milli ürünleri kullanarak, güvenilir altyapıyla geçişin sağlanması, bilgi birikiminin sonraki nesil haberleşme teknolojilerine aktarılması amaçlanıyor.

"SİBER GÜVENLİK" HASSASİYETİ

Kurum bünyesinde faaliyet gösteren Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) ile ülke genelinde siber güvenlik anlayışının daha da geliştirilmesi hedefleniyor.

USOM siber olaylara müdahale ekibi (SOME) sayısının 2024 sonunda 2 bin 180'e, USOM'a kayıtlı SOME'lerde görevli uzman personel sayısının da 7 bin 50'ye çıkarılması öngörülüyor.

Zararlı bağlantı sayısının gelecek yıl 85 bini bulması, USOM'dan kurum ve kuruluşlara yapılan siber güvenlik olay bildirim sayısının da 13 bin 700'e ulaşması bekleniyor.

MOBİL ABONE SAYISI 93 MİLYONU AŞACAK

İnternet servis sağlayıcıları tarafından ücretsiz sunulan ve internetteki zararlı içeriklerden çocukları ve aileleri büyük oranda koruyan güvenli internet hizmetini kullananların sayısının bu yıl sonunda 30 milyonu bulacağı hesaplanırken gelecek yıl 43 milyona yükselmesi hedefleniyor.

Bu yıl sonu itibarıyla 550 bin kilometreyi görmesi beklenen fiber altyapı uzunluğunun da 2024'te 600 bin kilometreye ulaştırılması amaçlanıyor.

Fiber geniş bant abone yoğunluğunun da bu süreçte artması öngörülüyor. Söz konusu yoğunluğun gelecek yıl yüzde 10'a ulaşması bekleniyor.

Fiber internet abone sayısının 2024'te 9 milyona, Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) hesabı sayısının 2 milyon 350 bine yükseltilmesi hedefleniyor.

Makineler arası iletişim (M2M) abone sayısının 2024'te 9 milyon 100 bine yükseltilmesi, mobil abone sayısının ise 93 milyon 500 bine çıkarılması öngörülüyor.

Mobil geniş bant abone penetrasyon oranının yüzde 96'yı bulması, nitelikli elektronik sertifika sayısının 8 milyon 150 bine ulaşması, sabit geniş bant abone penetrasyon oranının yüzde 27 olarak gerçekleşmesi de hedefler arasında yer alıyor.

KAYNAK: AA
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
CHP ve DEM’den ortak program! ‘Afedersin Türk diyen bile oldu’ diyen isme oy istediler
Bakan Şimşek: MTV'de yeni düzenleme yok, KDV artışı olmayacak