GÖKDENİZ'den yeni ihracat başarısı! Bir ülkeyle daha imzalar atıldı...

ASELSAN, GÖKDENİZ yakın hava savunma sistemini ihraç etmek üzere yeni bir ülkeyle sözleşme imzaladı.

GÖKDENİZ'den yeni ihracat başarısı! Bir ülkeyle daha imzalar atıldı...
GÖKDENİZ'den yeni ihracat başarısı! Bir ülkeyle daha imzalar atıldı...
GİRİŞ 24.04.2024 09:18 GÜNCELLEME 24.04.2024 09:22
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, SAHA MBA Üst Düzey Bürokrat ve Sektör Liderleri Eğitimi kapsamında yaptığı sunumda gündeme yönelik açıklamalarda bulundu. GÖKDENİZ yakın hava savunma sistemi hakkında da açıklamalarda bulunan Akyol, şu ifadeleri kullandı:

“GÖKDENİZ yakın hava savunma sisteminin dördüncü ülkeye ihracatı için sözleşme imzaladık.”

Bir önceki ASELSAN Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ise geçtiğimiz mayıs ayında yapılan CNN Turk canlı yayınında GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemi’ndeki gelişmelere yönelik yaptığı açıklamada GÖKDENİZ yakın hava savunma sistemi hakkında şu ifadeleri kullanmıştı:

“GÖKDENİZ’i 3 ülkeye ihraç ettik 4 tane ülke sırada bekliyor, Kendi sistemlerimizin üzerine de yerleştiriyoruz. MİLGEM-5’te, belki, DERYA gemimizde de olacak.”

Dakikada 1100 atış yapabilen GÖKDENİZ’in içerisindeki parçacıklı mühimmat (ATOM) 400 tane parçacık ile metal bulutu oluşturabilmektedir. GÖKDENİZ’in önemli bir diğer özelliği de mühimmatın namludan çıkış anında gerçekleştirdiği hızlı programlama işlemidir.

Görgün, mühimmata namlunun ucundan çıkarken 65 mikro saniyede programlama yapılabildiğini aktarmıştı. Mühimmat, radar ve elektro optik sistemlerinden alınan verilerin atış kontrol sistemi tarafından işlenmesinden sonra en doğru anda ateşlenmesi için zamanlanmaktadır. Aynı sistem KORKUT, GÖKER ve KORHAN silah sistemlerinde de yer almaktadır.

GÖKDENİZ YAKIN HAVA SAVUNMA SİSTEMİ

ASELSAN tarafından geliştirilen 35 mm Parçacıklı Mühimmat (ATOM) ile birlikte, üzerinde konuşlu bulunduğu gemiyi hedef alan gemisavar füzelerini imha edebilen nokta savunma sistemidir. Sistem, sahip olduğu Otomatik Şeritsiz Mühimmat Besleme Mekanizması ile parçacıklı mühimmat ve klasik tahrip (HEI) mühimmatının aynı anda yüklenmesine ve hedef tipine uygun olarak istenen mühimmatın seçilmesine olanak sağlamaktadır.

GÖKDENİZ; anti-gemi füzelerinin yanı sıra helikopterler, uçaklar, insansız hava araçları ve su üstü araçları gibi tehditlere karşı da gemi savunmasını etkin şekilde gerçekleştirebiliyor. GÖKDENİZ sistemi, yoğun bir rekabet yaşanan yurt dışı pazarda da rakiplerinden üstün özellikleri ile öne çıkıyor.

Bu kapsamda sistem, yurt dışında farklı ülkelerin Deniz Kuvvetleri tarafından büyük ilgi görürken ihracat projelerine yönelik üretim ve kabul faaliyetleri yoğun şekilde sürdürülüyor.

KAYNAK: DEFENCETURK
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 1
  • Misafir 3 hafta önce Şikayet Et
    maşallah
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Derbi bitti olaylar bitmedi! RAMS Park yine karıştı
MSB açıkladı: İran, Türkiye'den talep etti! Akıncı İHA görevlendirildi