Eski ehliyeti olanlar dikkat! Yıl sonunda geçersiz hale gelecek

Türkiye'de yeni tip sürücü belgesine sahip olan kişi sayısı 25 milyon 894 bine ulaşırken, 7 milyon 159 bin 176 kişi ise eski sürücü belgesini kullanmayı sürdürüyor.

GİRİŞ 26.05.2024 14:08 GÜNCELLEME 26.05.2024 14:19
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Yeni tip ehliyete geçiş için süre yıl sonunda dolacak olmasına rağmen 7 milyonun üzerinde kişi ehliyet yenileme başvurusunda bulunmadı.

Eski tip sürücü belgelerinin geçerlilik süresi 31 Aralık 2024'te sona erecek. Yetkililer, yeni ehliyet alacakları, mağdur olmamaları için işlemleri yıl sonuna bırakmama konusunda uyardı.

Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 1 Ocak 2016'da yürürlüğe giren geçici 10'uncu maddesi uyarınca sürücü belgelerini değiştirme işlemlerinin 5 yıl içerisinde tamamlanması gerekiyordu.

Ancak, Kovid-19 salgını nedeniyle 1 Ocak 2016'dan önce düzenlenen eski tip sürücü belgelerini değiştirme süresi İçişleri Bakanlığınca 31 Aralık 2022'den itibaren 31 Aralık 2024'e kadar uzatıldı.

Bugüne kadar nüfus müdürlüklerine 25 milyon 894 bin 321 kişi sürücü belgesini yenilemek için başvurdu. Ancak 7 milyon 159 bin 176 kişi ise eski tip sürücü belgesini kullanmayı sürdürüyor.

YENİLEMEYENLER 5 BİN LİRANIN ÜZERİNDE EK ÜCRET ÖDEMEK ZORUNDA KALACAK

Eski tip sürücü belgeleri, 31 Aralık 2024'e kadar 13 lira değerli kağıt bedeli ve 2 lira vakıf payı ile indirimli olarak toplam 15 lira karşılığında yenisiyle değiştirilecek.

1 Ocak 2025'ten sonra eski tip sürücü belgelerini yenilemek isteyenlerin ise sürücü belgesi harç ücreti, değerli kağıt bedeli ile vakıf payı bedelini tam yatırmaları gerekecek.

B sınıfı sürücü belgesi için bu tutar 2024'te toplam 5 bin 165 lira olarak belirlenmişti. 2025 yılı için yatırılması gereken tutar ise Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yeniden belirlenecek.

Dolayısıyla, yıl sonuna kadar başvuruda bulunmayan sürücüler, ehliyetlerini yenilemek için fazladan 5 bin liranın üzerinde ek ödeme yapmak zorunda kalacak.

Kanuni süre içerisinde yenilenmeyen eski tip sürücü belgeleri geçersiz hale gelecek ve ehliyetini yenilemeyenler araç kullanırken yaptırımla karşılaşacak.

BAŞVURU YOĞUNLUĞU UYARISI

Yetkililer, yılın son aylarında yaşanabilecek başvuru yoğunluğu nedeniyle vatandaşların mağdur olmaması için başvurularını erken yapmalarını tavsiye ediyor.

Sürücü belgesini yenilemek isteyenler, Alo 199 Çağrı Merkezi, mobil uygulama veya "nvi.gov.tr" üzerinden randevu alarak gerekli evrakları tamamlayıp nüfus müdürlüklerine başvurabiliyor.

Başvuruda bulunanların yeni sürücü belgeleri, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından basılarak PTT aracılığıyla adreslerine teslim ediliyor.

Bu süreçte, nüfus müdürlüklerinden veya e-Devlet üzerinden alınan geçici sürücü belgesi ile araç kullanımı mümkün.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Ehliyetini yenilemek isteyenlerin eski sürücü belgesini ibraz etmeleri, 15 liralık başvuru ücretini ödemeleri, yetkili sağlık kuruluşlarından alınmış sürücü sağlık raporunu sunmaları, son 6 ay içinde çekilmiş bir biyometrik fotoğraf ve Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi'nde (MERNİS) kayıtlı açık adreslerini bildirmeleri gerekiyor.

Adres bilgileri sistemde kayıtlı olanlar, sürücü belgelerinin yurt içindeki istedikleri adrese teslim edilmesini talep edebiliyor.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 20
 • Beyan geçerli 4 hafta önce Şikayet Et
  Ehliyet sahibi kişiler sağlık beyanında bulunarak süreç hızlanır ve e devlet uygulamasında kimlik dahilinde olsa otomatik olarak daha iyi ve pratik olmaz mı?
  Cevapla
 • Misafir 4 hafta önce Şikayet Et
  yine uzatılır acele etmeyin
  Cevapla
 • Murtaza öldü 4 hafta önce Şikayet Et
  Ehliyetini 2 yıl kaptıran ne yapacak ( alkolden)
  Cevapla
 • Murtaza öldü 4 hafta önce Şikayet Et
  Ehliyetini 2 yıl kaptıran ne yapacak ( alkolden)
  Cevapla
 • Turgay 4 hafta önce Şikayet Et
  Çokmu zor bütün bilgiler devlette var çıkar yeni kartı gönder kapıda ödemeli teslim et teslim almayanlara sonrasında cezalı olarak verirsin müracaat zamanı bitince
  Cevapla
 • Samet 4 hafta önce Şikayet Et
  Yok ,öyle olursa kolay olur işler
  Cevapla
 • ATAŞBEY 4 hafta önce Şikayet Et
  saglık rağoru gerekli.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Netanyahu'dan itiraf: Ateşkes sonrası...
1929 ve 2008'i hatırlattı: 2025'te büyük bir ekonomik çöküş yaşanacak