Mahmut Övür: Sağ-Sol karışımı bir parti kuruluyor

Mahmut Övür İstanbul sermayesinin ve ABD'li baronların yeni parti kurmak için düğmeye bastıklarını yazdı.

Mahmut Övür: Sağ-Sol karışımı bir parti kuruluyor
Mahmut Övür: Sağ-Sol karışımı bir parti kuruluyor
GİRİŞ 11.05.2014 11:42 GÜNCELLEME 11.05.2014 11:42
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Sabah yazarı Mahmut Övür bugünkü köşesinde ABD merkezli yeni bir partinin kurulacağını yazdı. TAV ceo'sunun ABD'de kimlerle görüştüğünü yazan Övür, tüm baronların bu yeni oluşuma destek verdiğini partinin kuruluşunda Mustafa Sarıgül, Mansur Yavaş gibi isimlerin olduğu hatta "Dünyaca ünlü Yahudi Silah Lobisi'nden ve Goldman Sachs gibi çok uluslu bir yatırım bankasının desteğinden bile söz ediliyor." dedi.

İşte Mahmut Övür'ün o yazısı:

17 Aralık darbesi, çok farklı siyasi ve toplumsal kesimleri umutlandırmıştı. Ama o umut topu topu üç ay sürdü ve 30 Mart'ta hayal kırıklığıyla bitti. En büyük hayal kırıklığını ise hiç kuşkusuz Gülen Cemaati ve İstanbul sermayesi yaşadı.

"İSTANBUL SERMAYESİ BOŞ DURMADI"

Başaramamışlardı. Bu nedenle siyaset kulisleri bir süre sessizliğe gömüldü. Bu ne kadar sürer diye beklerken Amerika'dan aldığım ilginç bir kulis haberi, harekete geçtiklerini bildiriyordu.
Şaşırmadım çünkü hem İstanbul sermayesinin boş durmayacağını hem de cemaatin güç savaşından vazgeçmeyeceğini biliyordum. Hatta cemaate yakın bazı milletvekillerinin İzmir üzerinden bir hazırlık yaptıklarını duyuyordum.

AMERİKA'DA İŞ BİTİRİYORLAR

Ama İstanbul sermayesinin daha hızlı hareket edeceğini doğrusu hiç düşünmedim. Meğer iş Amerika'daki lobilerden destek alma noktasına kadar gelmiş... İşin öncülüğünü de ilginçtir siyasiler değil, işadamları yapıyor.

Önümüzdeki günlerde New York'ta La Guardia havaalanı ihalesi var. O havaalanına talip olan firmalardan biri de Türkiye'nin TAV'ı...

"SANİ ŞENER İHALE İÇİN DEĞİL SİYASET İÇİN ORADA"

TAV'ın CEO'su Sani Şener de oralarda. Daha çok da Washington kulislerinde görülüyor... Yanında da Cenk Küpeli adında genç bir işadamı var. İhale almak isteyen bir firma için bundan doğal ne olabilir denir ama kulislerde konuşulanlar ekonomik değil, siyasi ağırlıklı.

BU İSİMLERE DİKKAT

Görüştükleri arasında kimler yok ki... Birkaçını sayalım. Büyükelçiler James Holmes, James Jeffrey, Kongre üyeleri Gregory Meeks, Sheila Jackson Lee, Jim Kolbe, Jason Chaffetz, Ed Whitfield, eski Kongre Başkanı Denmis Hastert, ABD'nin yeni büyükelçisi olacak olan ve şu an Dışişleri Bakanı Özel Kalem Müdürü John Bass, Gregory Meeks (NY)...

Ateş olmayan yerden duman çıkmaz misali kulislerde de bir şey konuşuluyorsa bilin ki doğruluk payı var. Er veya geç çıkar. Ne oluyor derseniz onu da söyleyelim.

MERKEZ SOLDA YENİ PARTİ

Yeni bir parti geliyor. Kulislere göre görüşmelerin nedeni bu.

SARIGÜLLER, YAVAŞLAR PARTİDE OLACAK

Yeni bir parti kurma işi bir CEO'ya mı kaldı diye düşünmedim desem yalan olur ama araştırınca gördüm ki, o CEO yalnız değil. Arkasında son üç ay boyunca, her gittiği yerde, herkesin duyacağı biçimde; "Bu iş bitti, hükümet gidiyor" diyen patronu Hamdi Akın var. Ama sadece o da değil, Akın'ın son dönemde en sık görüştüğü isim ise Hüsamettin Özkan. Ve tabii ki İstanbul'un baronları... Start İstanbul'da verilmiş... CHP ve MHP'den umudunu kesen İstanbul sermayesi, işadamı ve genç ağırlıklı merkezde yer alan bir parti planlıyor. Elbette siyasetçiler de olacak. Adı en çok geçenler arasında bilinen iki isim var; Mustafa Sarıgül ve Mansur Yavaş... Hatta onlarla görüşüldüğü bile söyleniyor.

Başka siyasilerin de adı geçiyor; Kemal Derviş, Meral Akşener, Abdurrahim Karslı, Yılmaz Büyükerşen, Celal Adan... Sağ-sol koalisyonu gibi bir şey...

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNE HAZIRLANIYORLAR

Biri tecrübeli diğeri genç olan eşbaşkanlık sistemi uygulanacakmış...

İşi lobiye bağlamak istemezdim ama kulislerde Yahudi Silah Lobisi'nden ve Goldman Sachs gibi çok uluslu bir yatırım bankasının desteğinden bile söz ediliyor.

Şu sıralarda gündemlerinde cumhurbaşkanı seçimleri var. Özellikle CHP ile MHP'nin ortak aday çıkarmaları için uğraşılıyor. Seçimlerden sonra da kendi partilerini kuracaklar.
Yeni parti ihtiyacı olabilir de acaba isimler doğru mu?

YAZDIR
YORUMLAR 9
 • milletin ferdi 6 yıl önce Şikayet Et
  Çatı, açı, üçgen, paralel kenar, kısaca geometri ile olmadı Şimdi de aritmetik denemeleri ha.. Rahmetli Erbakan’ın deyişiyle; toplasanız, çıkarsanız, çarpsanız, bölseniz sonuç değişmez. Elma ile armut toplanmaz. Zaten batıda CHP, ortada MHP, doğuda BDP(HDP) alabileceği kadar oy alıyor. Bunları toplasan ne batıdaki elitist-seçkinci CHP’liler memnun olur, ne ortada kalmış, henüz MHP’nin CHP vagonu olduğu gerçeğinin henüz tam farkına varamamış vatandaşlar memnun olur. Ne de Sosyalist tabanlı olduğu için Kürtlere tam oturmadığı halde halen BDP’ye oy veren ırkçı Kürtler memnun olur. Yani bunları TOPLAMAya çalışsan ÇARPMA-çatışma nedeniyle daha da dağılırlar. Zaten böyle garip bir birleşimle ortaya Frankenstein benzeri bir şey çıksa bile bu oylar yine CHP-MHP-BDP(HDP) oylarından ÇIKARMA oylar olacaktır. Yani bu acube yeni parti tarafından CHP-MHP-BDP(HDP) oyları ancak BÖLME işlemine uğratılacaktır.
  Cevapla
 • H.Fahrettin ALBAYRAK 6 yıl önce Şikayet Et
  Olmayacak duaya amin denilmez! ama,. Ülkemizin son 300 yılına bakıldığında neler olmamış ki! Kim derdi hilafet kaldırılır? Hilafetin bayraklığını, İslamın liderliğini yapan ülke laik olsun! Yazısı değişsin, değerleri sıfırlansın. Osmanlı zamanında ıslahatlarla "gavura gavur denilmeyecek" diye formulize edilen yenilikler yapılsın. Ülkesi için çırpınan adamın Avrupaya tahsile gönderdiği kişilerin döndüklerinde, ülkemize yabancılardan daha çok zarar versin.Anayasayı çiğnedin deyip 60 darbesini yapsın ve anayasayı tümden kaldırsın.Sağa ayar, sola ayar çeksin, birbirine düşürsün.. Mısır patlatır içimizdeki gönüllü kuklalara bomba patlattırsın, anarşiyle güvensizlik ortamı oluştursun, ülkenin ilerlemesi için harcanması gereken enerji böyle suni şeylere harcansın.Gezi bunların en son örneklerinden değil miydi? Kapitalizme karşı çıkanların içtikleri Colalar ile aslında özgül ağırlıklarının sıfır olduğunu farketmemiz gibi.. Bu oynlar hep var ve var olacaktır, bazen tuttuğu gibi bazen de ferasetli idareciler sayesinde tutmayacaktır
  Cevapla
 • bilal şiahin 6 yıl önce Şikayet Et
  yazıklar olsun. ak partiye karşı o parti kuruyo olmadı bu parti kuruyo olmadı .lider bulamadığınız gibi parti bile kuramıyorsunuz.kurduğunuz partide seneyi dolduramaz...
  Cevapla
 • nurettin gül 6 yıl önce Şikayet Et
  Bu hakikati bütün millet görsün diye buraya aktardım. Sual: Heyhât! Bize tesellî veren şu ulvî emeli ye’se inkılâp ettiren ve etrafımızda hayatımızı zehirlendirmek ve devletimizi parça parça etmek için ağızlarını açmış olan o müthiş yılanlara ne diyeceğiz?Cevap: Korkmayınız. Medeniyet, fazilet, hürriyet âlem-i insaniyette galebe çalmaya başladığından, bizzarure terazinin öteki yüzü şey’en feşey’en hafifleşecektir.Farz-ı muhal olarak, Allah etmesin, eğer bizi parça parça edip öldürseler, emin olunuz, biz yirmi olarak öleceğiz, üç yüz olarak dirileceğiz. Başımızdan rezâil veihtilâfatın gubarını silkip, hakikî münevver ve müttehid olarak kervân-ı benî beşerepîşdârlık edeceğiz. Biz, en şedit, en kavî ve en bâkî hayatı intaç eden öyle bir ölümden korkmayız. Biz ölsek de İslâmiyet sağ kalır. O millet-i kudsiye sağ olsun."S.Nursi"
  Cevapla
 • nurettin gül 6 yıl önce Şikayet Et
  Bütün bu çabalar başarısız olacak....Neden?. Evet bu çabaların başarısız olacağını yıllar önce bakın Bediüzzaman nasıl ifade ediyor""Şimdiye kadar ecnebîler bahane-mahane tutarlardı. Milletimizi eziyorlardı. Şimdi ise, ellerinde uruk-u insaniyetkârânelerine veya damar-ı müteassıbânelerine veya âsâb-ı dessasânelerine dokunduracak, ellerinde serrişte-i bahane olacak öyle nokta bulamazlar. Bulsalar da tutamazlar. Bâhusus medeniyet,hubb-u insaniyeti tevlid eder.""
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Diyarbakır'da evlat nöbetinde 14. kavuşma! Gözyaşları sel oldu
Bakan Varank bu yıl faaliyete geçen 583 üretim tesisinin isimlerini açıkladı