Gülay Göktürk Bugün gazetesini bıraktı

Bugün gazetesi köşe yazarı Gülay Göktürk veda yazısıyla yazılarına son verdi.

Gülay Göktürk Bugün gazetesini bıraktı
Gülay Göktürk Bugün gazetesini bıraktı
GİRİŞ 10.09.2014 08:45 GÜNCELLEME 10.09.2014 09:05
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Gazete yönetiminden çok farklı düşünen ve bu minvalde yazılar kaleme alan Gülay Göktürk Bugün gazetesine veda etti.

17 ve 25 Aralık darbe girişimlerini eleştiren ve hükümeti yanında yer alan tecrübeli gazetecinin kaç zamandır bu kararı alması bekleniyordu.

İşte Gülay Göktürk'ün veda yazısı:

36 yıllık gazetecilik yaşamımın yeni bir dönüm noktasındayım. 10 yılı aşkın bir süredir yazdığım gazeteye ve siz okurlarıma veda etme günü geldi.

2003 yılının başında Merkez Medya’dan buraya, Tercüman’ın “ikinci doğum”una katkıda bulunmak için gelmiştim. Yeni Tercüman, 60’lı, 70’li yılların Tercüman’ının taşıdığı zaaflardan büyük ölçüde kurtulmuş, çok daha liberalleşmiş bir gazete olacaktı.

"SAĞ SOL DIŞINDA EKSENLER ARAMAMIZ LAZIMDI"

Bu benim için büyük bir meydan okumaydı.

Tanıdıklarım, dostlarım Tercüman’da bulunuşumu geçmişime ve kökenime yakıştıramıyor; “O sağcı gazetede ne işin var” diyorlardı. Oysa ben yıllardır “sağ/sol” kavramlarının alt üst olduğu bir tarihsel döneme tanıklık ettiğimizi; siyasi saflaşmanın gerçek ekseninin farklı yerlerden geçtiğini yazıp duruyordum. Değişimci olduğu söylenen “sol”un statükoyla bütünleştiği buna karşılık “sağ”ın statükoyu zorladığı bir ortamda olan biteni anlayabilmek için sağ/sol dışında başka eksenler aramamız gerektiğini anlatmaya çalışıyordum.

ORTAK PAYDA: ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİYDİ

28 Şubat’ta yaşananlar eski saflaşmanın sahteliğini en kör gözlerin bile görebileceği bir açıklıkla ortaya sermişti. O vakte kadar ilericiliği kimselere bırakmayan nice insan, demokrasinin Sırat köprüsünden paldır küldür aşağı yuvarlanırken, köprünün üstünde kalmayı başaranlar geçmişteki önyargılarından kurtulup çok önemli bir ortak paydada birleştiklerinin farkına vardılar.

VESAYET REJİMİNİN YIKILIŞINA KATKIDA BULUNDUK

Bu ortak payda özgürlük ve demokrasiydi… Oluşan bu ortak platform, Türkiye’nin çarpık sağ/sol saflaşmasından kurtulup demokrasi ve özgürlüklere karşı tutum temelinde yeni ve doğru bir saflaşma yaratmasına katkıda bulunabilirdi.

Nitekim öyle oldu… Tercüman’ın adı değişti, sahibi değişti ama biz 10 yıl boyunca BUGÜN’ü çıkaran arkadaşlarla uyum içinde bu yeni platformu inşa etmeye çalıştık. Vesayet rejiminin yıkılışına, eski rejimin mağdurlarının, aşağılananlarının, kenara itilenlerinin çevreden merkeze doğru yürüyüşlerine birlikte tanıklık ettik ve katkıda bulunduk.

Ama ne yazık ki yollarımız bir noktada ayrıldı.

ADACIĞA TAHAMMÜL EDEMEZLER

X x x

“Her köşe yazarı çalıştığı gazetenin editorial çizgisi ile uyumlu olmayı tercih eder. Bu hem gazete yönetimi için hem de o yazar için arzu edilendir. Ama bu kontrol edilebilir bir durum değildir, böyle bir lükse her zaman sahip olunamaz. Gazetenin editorial politikası değişir, yazarın görüşleri değişir, siyasetin rengi, yapısı değişir ve her değişiklikle birlikte “köşeciler”in yazı hayatı da değişir. Bazen yazdığınız gazetenin içinde kendi adacığınızı oluşturmanıza tolerans gösterilir ve orada kendi doğrularınızı yazmaya devam edersiniz; bazen o adacık size dar gelir, boğulur, kendiniz çeker gidersiniz; bazen de özel adacıklara tahammül edilemez olur, gönderilirsiniz” diye yazmıştım bir yıl kadar önce.

"VERDİĞİM RAHATSIZLIĞIN FARKINDAYIM"

Benim durumumu, sıkıştığım adacığın içinde boğulmak olarak görebilirsiniz. Ayrıca hem BUGÜN okurlarının bir kesimine hem de gazete yönetimine verdiğim rahatsızlığın da farkındayım.

O yüzden gidiyorum…

10 yıldır bu gazetede çıkan yazılarımın tek bir kelimesine bile dokunulmadı. Bunun için hem Genel Yayın Yönetmeni Erhan Başyurt’a hem de Sayın Akın İpek’e teşekkür ediyorum.

Hoşçakalın.

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Abdullah Öz 7 yıl önce Şikayet Et
  10 yıllık mücadeleni biliyoruz Gülay Hanım,pek çok kimse korkarken siz korkmadınız vesayetten,. yüreğinizi ortaya koydunuz,hiçbir elitist oliagarşik yapıdan,hiç bir diktacıdan,hiçbir darbeciden korkmadan verdiniz mücadelenizi...Sizden ricam, sizin gibi gerçek demokrasi,hak,hukuk,insan hakkı,adalet,huzur,barış,emeğin hakkı,sermayenin hakkı,devletin hakkı,vatandaşın hakkı ,huzur,barış mücadelenize bir başka yayın organında devam etmenizi rica ederim.Yeni Anayasa,Milletin Anayasası yapılana kadar sizin gibi yüreklilere ihtiyacımız var...Sakın,bir köşeye çekilmeyin..Ekonomi güçlenince Bölgesel Güç olma durumumuz da oluyor...Bunu istemeyen global şer güçler ve içerdeki destekçileri ile mücadele etmemiz gerekiyor...Bizi ukrayna,mısır,suriye yada ırak gibi yapmak isteyenlerle mücadelede size ihtiyacımız var Sn. Gülay Göktürk...Milletimiz lehine verdiğiniz 10 yıllık emeğiniz için ,kendi adıma minnet ve şükranlarımı size buradan iletiyorum..Hiçbir emeğin,şer güçlere kamücadelenin kainatta boşa gitmediğini de inanan biriyim.Bunun mükafatı da elbet,büyük olacaktır....
  Cevapla
 • Ali Gürbüz 7 yıl önce Şikayet Et
  adam bir de propaganda yapıyor. be kardeşim böyle gazetelerin olmasına sevinmişmiş de yok akın ailesine teşekkür ediyormuş da.... yahu Allah akıl fikir versin. adama defol git demezsin de, sıkar boğar nefes alamaz hale getirirsin ayrılmak zorunda kalır. bu daha da onur kırıcıdır. erkek gibi arkadaş olmadı çek git de canımı ye. baskıcısınız işte. despot ve ikiyüzlüsünüz. işinize geleni işiniz bitene kadar kullanıyor sonra Hüseyin Gülerce gibi Ahmet Taşgetiren gibi BAŞYAZARLIK yapmış kıymetli insanları bile Başbakana küfretmedi diye gazetelerden atıyorsunuz. hala da akıllanmıyor çukurunuzda debeleniyorsunuz. kendinize gelin artık. bu israilden amerikadan size fayda yok.
  Cevapla
 • ahmet kac 7 yıl önce Şikayet Et
  Demokrat Gülay Göktürk. Gülay Hanım sizin yazılarınızı hep zevkle okudum.Cesaretiniz ve dürüstlüğünüz madalya olarak size yeter diye düşünüyorum.Toplumun vicdanında yer edinmişsiniz .
  Cevapla
 • Tolga Kaynarca 7 yıl önce Şikayet Et
  Teşekkürler Gülay Hanım. Demokrat kimliği ile tanıdığım Gülay Hanım'ın yazılarına bulunduğu düzende her ne kadar müdahale edilmese de düşünce ve ideoloji farklılığının baskısı (mahalle baskısı) illaki olacaktı, bunu yazılarında hissettirmese de köy kılavuz mevzusu her daim gündemdeydi. Nihai sonuç belliydi lakin zamanı belli değildi bana göre. O da bugün gerçekleşti. Duruşun için teşekkürler Gülay Hanım.
  Cevapla
 • hakan aydemir 7 yıl önce Şikayet Et
  Gülay Hanıma teşekkkürler. Gülay Hanımın yazılarını takip etmeye devam edeceğim. Bugün Gazetesine tebrikler. Yazaraın belirttiği gibi özgürlükçü bir ortam da yazılarını yazmış. Kimse yazılarına karışmamış. Böyle gazetelerin olmasına sevindim. Teşekkürler Akın ailesi.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: Fotoğraf ortaya çıktı! Öldürülen teröristin yanındaki isim bakın kim çıktı...
Son dakika: 8 Aralık koronavirüs tablosu açıklandı!