Taksim'deki yeni düzenlemeye tepki

''Taksim Dayanışması'' adı altında bir araya gelen meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partiler, Taksim Meydanı'nda yapılması planlanan çevre düzenlemesini protesto etti.

Taksim'deki yeni düzenlemeye tepki
Taksim'deki yeni düzenlemeye tepki
GİRİŞ 17.03.2012 18:39 GÜNCELLEME 17.03.2012 18:39
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Beyoğlu İstiklal Caddesi'ndeki Tünel'de buluşan protestocu grup, ''Betonlaştırma, insansızlaştırma, kimliksizleştirme projesine karşı meydanımız, parkımız, kültür merkezimiz için'' yazılı pankartlar açarak, sloganlar eşliğinde Taksim Meydanı'na yürüdü.

Burada grup adına açıklama yapan tiyatro sanatçısı Orhan Aydın, Taksim Projesi'nin, evrensel şehircilik değerleri ile koruma ve hukuk kuralları ihlal edilerek ilan edildiğini savundu.

Taksim'in koruma altına alınan bir kültür varlığı olduğunu kaydeden Aydın, projenin oldu bittiye getirilmeden, acil olarak durdurulmasını talep ettiklerini söyledi.

Aydın, Taksim'in daha bütüncül bir yaklaşımla, sahip olduğu sosyal, tarihi, toplumsal, kültürel ve ekolojik değerler göz önünde bulundurularak, evrensel kuram ve kurallara uygun; dürüst, şeffaf, katılımcı ve demokratik yöntemlerle düzenlenmesini istediklerini kaydetti.

Taksim Meydanı'nın, Cumhuriyet dönemi kent düzenlemelerinin ilki ve belki de en önemlisi olduğunu belirten Aydın, ''Taksim, tüm bayramlarımızı, şenliklerimizi, sevinçlerimizi, tepkilerimizi ve hak taleplerimizi dillendirdiğimiz emek ve demokrasi meydanımızdır'' dedi

Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu da Taksim Meydanı'nın düzenlenmeye ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, ''Ancak bunun için öncelikle Taksim Meydanı'nın değerlerine saygı duymak, toplumun aklına, sesine kulak vermek, meslek odalarının, üniversitelerin ve uzmanların raporlarını almak gerekiyor. Açık, katılımcı bir ortama ihtiyaç var'' diye konuştu.

DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu ile Sanatçılar Girişimi adına Bedri Baykam da Taksim Meydanı'nda yapılması planlanan çevre düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bandista grubunun şarkılarıyla sona eren gösteriye, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Bulutsuzluk Özlemi'nin solisti Nejat Yavaşoğulları gibi siyasetçi ve sanatçılar da destek verdi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 2
  • mubinkoçal 10 yıl önce Şikayet Et
    engel. belediyelwer olsun hukumet olsun kim hizmet yapmaya çalışırsa birilerı çikar çeşitli bahanelerle engellemeye çalışır üsküdarda metro çalışması yapılırken birkaçtane paslı teneke çıkınca yok efendım tarıh yok oluyormuş eneglledıler 2011 de bitmesı gereken metro hala bitırılemedı bunlar ulkede yatırım yapılmasını istemeyen guruplardır
    Cevapla
  • zeki alperen 10 yıl önce Şikayet Et
    İSTANBUL DEDİN Mİ AKLA İLK GELEN TAKSİM'DİR..!. Taksim'in esas havasını lütfen bozmayalım! Düzeltme yapacağız diye, birilerine rant veya para kazxandıralım diye iş çıkarmayalım! Her yerin kendine özgü bir havası vardır. Şimdi bu sokaklardaki sandalyeleri kaldırmadan evvel adamlar çok güzel perdelemeler yeşillendirmeler,saksılarla donatmlar yaptılar.Geceleri de buraların havasına uygun şekilde kalablaıklar arasında eğlenmeler bir aheng sağlıyordu. Sonra ne oldu bunların yerine demircilere iş çıkarıldı. Demirden uyduruk balkonlar daracık daracık konsullar. Bu berbat fikirler de kimden çıkıyor böyle. Yapılara düzenlemeler getirlirken, kaldırmlara yollara ve çevreye düzenlemeler getirilirken lütfen insanları sıkmayalım. Sıktığınız zaman bu iş nefrete dönüşür illalah dedirtir artık. Yeni eski düzene geçilse çok iyi olur.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Alanya'da unutulmayacak maç! Beşiktaş üstünlüğünü koruyamadı!
AK Parti Sözcüsü Çelik'ten 'diktatör' tepkisi: Makama saygısızlık!