Çocuğunuzu tavuk suyuyla büyütün

Tıp dünyası tavuk suyunun gribin en iyi ilacı olduğunu kabul etti. Özenle hazırlayıp derin dondurucuda sakladığınız tavuk suyunu çocuğunuzun tüm yemeklerine katarak gelişimine yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuzu tavuk suyuyla büyütün
Çocuğunuzu tavuk suyuyla büyütün
GİRİŞ 25.05.2011 09:49 GÜNCELLEME 25.05.2011 09:49
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Selehattin Dönmez'in haberi

Yıllar önce hatırlıyorum anneler bebeklerini ek besine geçirirken hazırladıkları yiyeceklere besleyici değeri artsın diye saatlerce et veya tavuk kaynatır, suyu poşetlere koyar ve buzlukta saklarlardı. Bu hazırlık annelerin saatlerini alır ve ‘Derin dondurucuda bekletirken de acaba içerisinde bakteri ürer mi, sağlıklı bir şey mi yapıyorum’ endişesi ile bebeklerinin çorbalarına bu kemik veya tavuk suyu özlerini koyarlardı.

Büyüyen çocuklara ek olarak evde yaşayan tüm aile fertlerine daha lezzetli çorba, pilav ve sebze yemekleri hazırlamak için buzluktan bu kemik veya tavuk suları çıkartılır, çözdürülür ve pişirme esnasında yemekleri süslerdi. Son yıllarda hazır ama sağlıklı besin alternatifleri tüketicilerin hazırlama kolaylığını sağlayacak şekilde gelişmelere neden olmuştur.

Buna en doğru örnekler hazır çorbalar, kahvaltılık tahıl gevrekleri ve sıvı tavuk suyu lezzetlendiricileridir. Günümüzde anneler bebekleri için artık saatlerce tavuk kemiği kaynatıp suyunu öz hale getirmek yerine yine aynı işlemlerden geçirilmiş yüzde 40 tuzu azaltılmış yeni ürünlerle hem sağlıklı hem de zaman tasarrufu yaparak evde hazırlanan yiyecekleri zenginleştirebiliyor.

Hem zahmetsiz hem sağlıklı

Örneğin bulgur veya kepekli pirinç ile hazırladığınız pilavlara kokusu ağır kemik veya tavuk suyu yerine piyasada paketlenmiş sıvı halde olan tavuk suyu lezzetlendiricileri katarak sağlıklı yemekler planlanabilir. Bu yeni tuzu azaltılmış tavuk suyu lezzetlendiricisi ile aile bireylerine damak tatlarına uygun bir çorba hazırlamak mümkün.Günümüzde koruyucu katkı maddesi içermeyen ve mevsiminde alınıp kurutulmuş sebzeleri bol miktarda içeren hazır çorbalar da mevcut.

Damak zevkinize uygun çorbalar

Yarım kabak, dörtte bir havuç, yarım patates, 1 yemek kaşığı pirinç,

1 yemek kaşığı mercimek, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 tablet sıvı tavuk suyu hazır lezzetlendiricisi isteğe bağlı su ile kısık ateşte pişirilir. Bu çorba her gün ister aynı malzemelerle istenirse farklı sebze içerikleri ile çeşitlendirilerek hazırlanabilir.

Star

YORUMLAR 2
  • tolga ceyhan 13 yıl önce Şikayet Et
    hazır olan yiyecekler hangi kimyasalllarla işleme tabi tutuluyor. nekadar sağlıklı hazır gıdalar burda bahsedilen çorbalar paket etsular çocukların yedikleri cips le çikolatalar hazır alınan et ürünlerinden işlenmiş olanlar köfteler sucuklar daha neler neler bunların hangisi % 100 sağlığa zararsız madde içeriyor acaba et tavuk ürünlerinde kullanılan soyanın bile bugün farklı sağlık sorunlarına yol açtığı araştırmalarla söyleniyor neye kime güvenip işlenmiş ürünleri yiyecek insanlar aslında herrşeyin aslına dönmek gerekli gıda türünde doğal olanı büyüklerimizin hazırladığı etsuları kurutulmuş etler süzülmüş yoğurtlar küplerde bekletilmiş küflü peynirler en doğal yiycekleri kullanmalı
    Cevapla
  • sibelyiğit 13 yıl önce Şikayet Et
    hazır olan hiç bir şeye güvenmiyorum. tavuk ve et suyunun faydası inkar edilemez ama hazır paketlenmiş olanlarına güvenmiyorum. evde kendim eskiden annelerimizin hazırladığı gibi hazırlıyorum. ne hazır çorba nede hazır herhangibirşeyi ne kendim ne eşim nede 2 yaşındaki oğluma yedirmiyorum. bu ürünlere güvenmiyorum...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: Muğla'da 4,7 büyüklüğünde deprem!
ABD'den son dakika ateşkes duyurusu! Hamas'a flaş destek: Zaman bitti...