Türkiye'nin 'ilk yüz nakli' ameliyatı yapılıyor

Uşak'ta ölen kişinin yüz, bacak ve iki kolu Antalya'daki alıcılara nakledilecek.Türkiye'nin ilk yüz nakli ve dünyada ilk kez bir hastaya iki kol ve bir bacak nakli uygulanacak.

GİRİŞ 21.01.2012 08:22 GÜNCELLEME 21.01.2012 08:22
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Uşak'ta beyin ölümü gerçekleşen Ahmet Kaya'dan alınan yüz, bacak ve iki kol Antalya'daki alıcılara nakledilmek üzere Akdeniz Üniversitesine getirildi.

Uşak İli Organ Nakil Koordinatörü Dr. Zafer Aydın, Uşak Devlet Hastanesi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, kent merkezinde 12 gün önce ailevi nedenlerden dolayı bunalıma girerek, kendini trenin altına atarak intihara teşebbüs eden 6 çocuk babası Ahmet Kaya'nın (45), önceki gün tedavi gördüğü Uşak Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi'nde beyin ölümünün gerçekleştiğini söyledi.

Bunun üzerine Kaya'nın yakınlarıyla temasa geçildiğini ve organlarının bağışı için ailenin ikna edildiğini belirten Aydın, akşam saatlerinde İzmir, Ankara ve Antalya'dan gelen uzman ekiplerin, kadavradan bağışlanan organları çıkartmak için operasyon başlattığını söyledi.

Kaya'nın operasyon sırasında kalbinin durması üzerine iç organlarının işlevini yitirdiğini belirten Aydın, kadavradan göz korneaları ile birlikte iki kol, bir bacak ve yüzünün nakil için alındığını ifade etti.

Yaklaşık 6 saat süren operasyonun ardından kadavradan alınan korneaların nakil için özel ambulans ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastahanesine gönderildiğini bildiren Aydın, iki kol, sağ bacak ve yüzün de Sağlık Bakanlığı'na ait özel ambulans uçakla Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastahanesine gönderildiğini kaydetti.

Kadavradan organ alımı operasyonunu Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinden Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibinin gerçekleştirdiğini anlatan Aydın, iki kol ve bir bacağın 35 yaşındaki bir hastaya nakil edileceği ve operasyonun dünyada bir ilk olduğunu belirtti.

Daha önce kol ve bacak nakli operasyonlarının yapıldığını ancak aynı hastaya iki kol ve bir bacak naklinin dünyada gerçekleştirilmediğine dikkati çeken Aydın, ''Umut ediyoruz ki operasyon başarıyla sonuçlanır ve dünyada bir ilk yaşanır. Çünkü bu güne kadar aynı hastaya iki kol ve bir bacak nakli yapılmadı. Hastadan alınan yüz de başka bir hastaya nakledilecek. Bu operasyon daha önce ülkemizde denendi ancak başarılı olmadı. Umut ediyoruz ki bu kez başarılı olur. Ahmet Kaya isimli vatandaşımızın organları nakil bekleyen hastalara umut ışığı olur. Bu gün tıp dünyası için birçok ilk yaşanıyor olabilir'' dedi.

Bu arada organları nakletmek için Antalya'dan gelen Sağlık Bakanlığı'na ait Hava Ambulans Uçağı'nın Uşak Havaalanı'ndan kalkışı sırasında aşırı soğuk nedeniyle kanatlarında buzlanma meydana geldi.

Bunun üzerine havaalanındaki teknik personel tarafından uçağın kanatları alkolle yıkanarak uçuşa hazır hale getirildi. Sorunun giderilmesinin ardından hava ambulans uçak 02.00'da Uşak'tan Antalya'ya gitmek üzere havalandı.

-Ameliyat 03.15'te başladı-

Uşak'tan havalandıktan 45 dakika sonra Antalya Havalimanına inen uçaktaki uzman ekip büyük bir heyecanla Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesine gitmek için kendilerini bekleyen araçlarla yola çıktı.

Kısa sürede hastaneye ulaşan Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekip hiç vakit kaybetmeden ameliyata girdi. Ameliyata AÜ Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda görevli Prof. Dr. Serdar Tüzüner, Anesteziyoloji ve AÜ Reanimasyon Anabilim Dalı'nda görevli Prof. Dr. Necmiye Hadimoğlu ile AÜ Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Estetik Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Özlenen Özkan ile çok sayıda asistan doktor katıldı.

Saat 03.15'de ameliyata başlayan ekip, yüz nakli ameliyatı ile aynı anda iki kol ve bacak nakli ameliyatını da gerçekleştiriyor. Ameliyatın yaklaşık 24 saat süreceği bildirildi.

-Türkiye'nin ilk yüz nakli ameliyatı-

Ahmet Kaya'dan alınan yüzün Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Gebece köyünde yaşayan 19 yaşındaki Uğur Acar'a nakledileceği öğrenildi.

Acar'ın 40 günlükken beşiğinde uyuduğu sırada evlerinde çıkan yangında alev alan battaniyenin üzerine düşmesi sonucu yüzünün yüzde 90'ının yandığı belirtildi. Bir mermer atölyesinde çalıştığı öğrenilen Acar'ın uzun süredir yüz nakli ameliyatı için beklediği, bugüne kadar Şişli Etfal Hastanesi ile Çapa Tıp Fakültesinde çeşitli ameliyatlar geçirdiği bildirildi.

Acar'ın rutin kontrol için Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne gelerek Prof. Dr. Ömer Özkan tarafından muayene edildiği, kontrolün ardından otobüs ile Manavgat'a döndüğü öğrenildi. Acar'ın otobüsten indiği sırada Prof. Dr. Özkan'ın kendisini arayarak, yüz nakli için beklenen kadavranın çıktığını ve acilen hastaneye geri dönmesini istediği ortaya çıktı.

-İki kol ile bacak aynı kişiye nakledilecek-

Kaya'dan alınan iki kol ve sağ bacak ise Kepez ilçesine bağlı Varsak Altıayak Mahallesi'nde yaşayan 34 yaşındaki Atilla Kavdır'a nakledilecek.

Kepez Belediyesinde işçi olarak çalışan Kavdır'ın 11 yaşındayken evlerinin önündeki elektrik tellerine konan güvercinleri uçurtmak için demir sopa ile tellere vurduğu ve bu nedenle elektrik akımına kapıldığı öğrenildi.

Bu olaydan sonra hastaneye kaldırılan Kavdır'ın iki kolunun, dirseğin 7 santimetre altından, sağ bacağının da diz üstünden kesildiği ifade edildi. Kavdır da akşam saatlerinde hastaneye çağrılarak ameliyata alındı.

-Dünyada ilk kadavradan rahim naklini de gerçekleştirmişti-

Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi Türkiye'nin ilk çift kol naklini ve dünyada ilk kadavradan rahim naklini de gerçekleştirmişti.

Trafik kazasında hayatını kaybeden 23 yaşındaki bir kişinin kollarını, mısır silaj makinesinde geçirdiği kaza sonucu iki kolunu dirsekten kaybeden Cihan Topal'a 25 Eylül 2010 tarihinde nakleden ekip, 9 Ağustos 2011'de de 21 yaşındaki Derya Sert'e dünyanın ilk kadavradan rahim naklini yapmıştı.

Türkiye'nin ilk çift kol nakli yapılan hastası olan Cihan Topal: ''Nakil olan Atilla beye derdim ki: (Bana bir bakın, beni görün. Bundan 2 yıl önce iki elim yoktu. Şuan çocuğumun elinden tutuyorum)''

Uşak'ta beyin ölümü gerçekleşen Ahmet Kaya'dan alınan yüz, bacak ve iki kol Antalya'daki alıcılara nakledilirken, ameliyat Türkiye'de ilk çift kol nakli yapılan Cihan Topal'ı da heyecanlandırdı.

Türkiye'nin ilk yüz nakli ve aynı anda dünyada ilk kez iki kol ve bir bacak nakliyle ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Topal, ''Haberi sizden duydum ve çok sevindim. Çok güzel, çok mutluyum. İhtiyacı olan insanlara yapılan nakiller beni çok sevindiriyor. Ömer hocanın yüz nakli yapacağına da hepimiz inanıyorduk'' dedi.

Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından 25 Eylül 2010 yılında çift kol nakli yapıldığını hatırlatan Topal, Atilla Kavdır'a iki kol ve bir bacak nakledilmesiyle ilgili ''Bir an kendimi Atilla beyin yerine koydum. Sanki o anı yeniden yaşıyorum. Ben bu süreçlerin hepsini yaşadım. İnşallah hayırlı olur'' diye konuştu.

Kendisinin nakil öncesi korkmadığını belirten Topal, Prof. Dr. Özkan ve ekibinin hasta için elinden gelen her şeyi yaptığını söyledi. Özkan ve ekibine çok güvendiğini ifade eden Topal, ''Onlar çok başarılı bir ekip. Ben önce Allah'a sonra hocalarıma inandım. Şuan kolum çok iyi durumda. Siz nasılsanız, ben de öyleyim. Bütün her şeyimi, her ihtiyacımı karşılayabiliyorum'' dedi.

Ameliyat sonrası ilk üç ayın çok önemli olduğuna dikkati çeken Topal, vücudun organı kabul etmesi için bağışıklık sisteminin sıfırlanarak organla birlikte yeniden güçlendirildiğini, bu nedenle enfeksiyon riskinin arttığını söyledi. Bu süreçte hastaya doktorların da çok iyi baktığını belirten Topal, ''İlk 3 ayı atlattıktan sonra gerisi kolay'' diye konuştu.

Ameliyatta olan Atilla Kavdır ve yakınlarına iyi dileklerini gönderen ve endişelenmemelerini isteyen Topal, ''Eğer beni duyabilseydi nakil olan Atilla beye derdim ki: (Bana bir bakın, beni görün. Bundan 2 yıl önce iki elim yoktu. Şuan çocuğumun elinden tutuyorum. Bir insanın çocuğunun elinden tutabilmek öyle güzel bir duygu ki. Allah'a şükürler olsun her şeyi yapabiliyorum'' dedi.

Ameliyat sonrası süreçte de hijyenik ortamın yanı sıra yüksek moralin önemli olduğunu vurgulayan Topal, ''Yeter ki Atilla bey ve yakınları ümitlerini yitirmesin. Hayalsiz, ümitsiz yaşanmaz'' diye konuştu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 2
  • sehzadew alemdar 8 yıl önce Şikayet Et
    Basbakanla ne ilgisi var... Prof. olmak herkesin harcı degil dogru, hele tıpta prof olmak bambaska fakat bilim adamları bu meslegi secerken sonucunu dusunerek seciyor, sen resmen diyorsunki bıcak parası vs vermek gerek yada maasını cok cok artırmak gerek,katılmıyorum bu goruse elektrikciyide kucumsemene hak vermiyorum,
    Cevapla
  • Mehmet 8 yıl önce Şikayet Et
    başbakan. başbakan doktorlara atıp tutuyor.bu adamın hakkını verebilir mi. amerikada olsa milyon dolar kazanırdı sadece bu ameliyatla türkiyede 500 tl bile kazanmayacak.hak mı bu şimdi, eve gelen elektrikçi 50tl alırken.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Aliyev'in Şuşa gezisinde Türk bayrakları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan fotoğrafları dikkat çekti
Proje şampiyonu Tahir Nursaçan Hürriyet'in haberindeki iddiaları tek tek yalanladı