Karayılan PKK'nın çekileceği tarihi açıkladı

Aralarında yabacı basın mensuplarının da bulunduğu çok sayıda gazeteci Erbil'den karayoluyla Kandil Dağı yakınlarındaki Kandil beldesinde.Kandil'den ilk açıklama geldi. PKK, Mayıs'ın ilk haftasında çekileceğini açıkladı.

Karayılan PKK'nın çekileceği tarihi açıkladı
Karayılan PKK'nın çekileceği tarihi açıkladı
GİRİŞ 25.04.2013 07:01 GÜNCELLEME 25.04.2013 16:55
Bu Habere 98 Yorum Yapılmış

Geri çekilmeye ilişkin basın toplantısını izlemek üzere 50'den fazla gazeteci Kandil'e gitti. Şu an açıklama yapılıyor.

Murat Karayılan, Zeki Şengali, Hacer Zagros basın açıklamasını gerçekleştiren isimler

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ!

İlk olarak Murat Karayılan, Öcalan'ın Time dergisi tarafından en etkili 100 kişi arasında gösteridiği için Öcalan'ın tanıtım yazısını yazan Sinn Fein ve Garry Adams'a teşekkür etti.

"GERİ ÇEKİLME SÜRECİ BAŞLADI"

Murat Karayılan, geri çekilme sürecinin başladığını açıkladı. 

PKK 8 MAYIS'TA ÇEKİLECEK

Terör örgütü PKK 8Mayıs'ta (Mayıs'ın ilk haftası) çekilmenin başlayacağını açıkladı. PKK kademeli olarak disiplinli bir şekilde Kuzey Irak'a çekilecek! Karayılan, geri çekilme sürecinde Öcalan'la doğrudan iletişim şartlarının oluşturulması gerektiğini açıkladı. 

SİLAHLARI GÖMMEK YOK

Karayılan, PKK'nın silahlarıyla beraber çekileceğini de açıkladı. 

GERİ ÇEKİLME SÜRECİNDE İZLENECEK YOL

Sürecin kesintiye uğramaması için temel olan bazı hususlar 6 madde halinde açıklandı. 

1- PKK'lılar hiçbir çatışmaya mahal vermeyecek şekilde, kendi inisiyatifiyle, öteden beri kullandığı güzergâhları kullanarak, bir örgütlülük ve disiplin içinde geri çekilme işlemini pratikleştirecektir.

2- Devam eden hazırlıklar temelinde geri çekilme, 8 Mayıs 2013 tarihinde başlayacaktır. Geri çekilme, kademeli gruplar halinde planlanmış olup, PKK'lıların hareket tarzı, gizliliği ve disiplini temelinde mümkün olan en kısa sürede tamamlanması hedeflenecektir.

3- Geri çekilmede PKK'lıların gelip üsleneceği yer Kuzey Irak'tır. 

4- Geri çekilme esnasında Türk ordu güçlerinin de aynı duyarlılık ve ciddiyetle hareket etmesi bir zorunluluktur. Geri çekilen PKK'lılara yönelik herhangi bir saldırı, operasyon, bombardıman olması halinde geri çekilme derhal durdurulacak ve meşru savunma temelinde güçlerimiz misilleme hakkını kullanacaklardır.

5- PKK'lılar çekilirken, Türk devlet güçlerinin de buna paralel olarak, herhangi bir askeri aktivite ve çatışmaya neden olabilecek tahriklerde bulunmaması ve fırsatçı yaklaşımlara yer vermemesi gerekmektedir. Bununla birlikte, geri çekilme sürecinin sağlıklı ve başarılı olabilmesi için, daha önce Abdullah Öcalan'ın mektuplarla ifade ettiği ve devletin de bilgisi dahilinde olan hususlara dikkat edilmesi önemli olacaktır.

6- Bağımsız heyetlerce sürecin izlenmesi, her iki taraftan da engel olabilecek hatalı yanları tespit etmesi, sürecin sağlıklı gelişmesine imkan sunacaktır.

ÇEKİLME SÜRECİ 3 AŞAMADAN OLUŞACAK

Karayılan "Uygulanmakta olan ateşkes ve PKK'lıların başarılı bir biçimde geri çekilmesiyle birlikte birinci aşama sona erecek ve ikinci aşama başlamış olacaktır." dedi. 

İkinci aşama, sorunun kalıcı çözümü için, daha çok devletin ve hükümetin yükümlülüklerini yerine getireceği aşama olarak belirtildi.

YENİ ANAYASA VURGUSU

Bu süreçte atılacak bazı adımlarsa şu şekilde açıklandı:

"Anayasal çözüm çerçevesinde yapılacak reformlarla Türkiye'nin gerçek anlamda demokratikleştirilmesi ve Kürt sorununun çözüme kavuşturulmasının koşulları doğmuş olacaktır. Koruculuk, özel tim, vb. tüm özel savaş yapılarının devre dışı edilmesi ve demokratik sivil toplum zihniyetine uygun bir ortamın oluşturulması gereklidir. Özellikle Türkiye'nin demokratikleşmesini sağlayacak, Kürt halkının inkarını sona erdirecek, varlığını ve özgürlüğünü kabul edecek, tüm kimliklerin, inançların ve mezheplerin hak ve özgürlüklerini garanti altına alacak, eşitliğini sağlayacak olan yeni demokratik bir anayasanın yapılması hayatidir."

NORMALLEŞME SÜRECİ

Normalleşme süreci olarak altı çizilen üçüncü aşama ise şöyle formüle edildi:

"Bu görevin gerçekleşmesiyle birlikte, üçüncü aşama olan 'normalleşme süreci' başlamış olacaktır. Normalleşme süreci, barışın kalıcılaşması, toplumsal uzlaşma, eşitlikler sürecidir."

YENİ BİR DÖNEMİN BAŞLAMASIDIR

Çatışmaların sona erdirilmesi, sorunların silahla değil siyaset ve diyalogla çözümden yana olduklarını söyleyen Karayılan şunları söyledi:

"Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla başlattığımız bu süreç, sadece Türkiye'deki Kürt sorununun çözümü değil, tüm parçalarda Kürt sorununun çözümü ve Ortadoğu'daki çatışma sürecinin sona erdirilerek, bütün sorunların silahla değil, siyaset ve diyalogla çözümüne yol açabilecek yeni bir dönemin başlatılmasıdır. Gelinen aşamada bölge halkları çatışmalardan yorgun düşmüş, eşitlik ve kardeşlik temelinde sorunların çözümü bir aciliyet haline gelmiş bulunmaktadır. Ortadoğu ve Orta Asya halkları, çatışmalara son verecek barışçıl yeni bir sürece ekmek ve su kadar ihtiyaç hissetmektedir."

"Geliştirdiğimiz bu süreç, Kürt sorununun çözümü temelinde Ortadoğu bölgesinde barış içinde bir arada yaşama, özgürlük, demokrasi ve istikrarın geliştirilmesinde önemli bir adım durumundadır" diyen Karayılan; Ortadoğu'daki politikalarında bir değişikliğin olmayacağını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu adımla birlikte mevcut durumda Ortadoğu'da var olan denge ve çatışma sürecine ilişkin politikamızda herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Ortadoğu'ya dönük politikamız, mevcut çatışmalara taraf olmayan 'üçüncü çizgi' dediğimiz halkların kardeşlik, demokrasi ve özgürlük çizgisidir. Yeni dönemde de bu çizgiyi sürdürmeye devam edecektir."

"ULUSLARARASI GÜÇLERE DESTEK ÇAĞRISI"

Karayılan sözlerini şöyle sürdürdü:

''Kürt sorunu sadece bölgesel bir sorun değil, aynı zamanda uluslararası bir sorundur. Kürt halkının soykırım, katliam ve ağır trajediler yaşamasına yol açan Kürt inkar siyasetinin geliştirilmesinde uluslararası güçlerin de önemli oranda rolü olmuştur. Bugün bu haksızlığın giderilmesinde ve sorunun çözülmesinde de bu uluslararası güçlere önemli roller düşmektedir. Bu açıdan başta ABD, AB ve Rusya olmak üzere tüm uluslararası güçleri Kürt sorununun çözümüne dönük başlattığımız bu hamlenin başarısı için destek sunmaya çağırıyoruz.''

Murat Karayılan toplantıyı şu sözlerle bitirdi:

"Özgürlüğe, demokrasiye ve eşitlik hukukuna dayalı, kardeşliğe ve barışa inanan, emek veren, mücadele eden, dostluğunu ve katkısını esirgemeyen herkesi yürekten selamlıyor, saygılarımızı sunuyoruz."

TOPLANTIDAN NOTLAR

BASIN TOPLANTISI NEDEN GECİKTİ

Gecikmeyle ilgili bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre açıklama, bölgede keşif uçuşu yapıldığı için gecikti.

***

ANADOLU AJANSI DA KANDİL'DE

Kandil'deki basın toplantısı için 100'ün üzerinde gazetecinin BDP Erbil Temsilciliği'ne isim bildirdiği öğrenildi. Başvuranlar arasında Türkiye'de yayın yapan basın kuruluşlarının yanı sıra; çok sayıda ülkeye servis yapan BBC, Reuters, El Cezire, AP gibi ajans ve televizyonlar da yer alıyor.

Öte yandan Türkiye'nin resmi ajansı Anadolu Ajansı da ilk defa PKK'nın bir etkinliğini izleyecek.

***

GAZETECİLER KANDİL'DE

Gazetecilerin isimlerini ve hangi kuruluşta görev yapıklarına ilişkin bilgileri alan örgüt mensupları, canlı yayın araçlarının girişine izin vermeyerek, geri gönderdi. 

Kandil Belediyesi önünde bekletilen gazetecilerin, basın toplantısının düzenleneceği yere götürüleceği bildirildi. 

CEP TELEFONU YASAĞI

Öte yandan terör örgütü PKK üyeleri, basın mensuplarına uyacakları kurallarla ilgili bilgi verdi. 

Bölgeye konvoy halinde gidileceği, cep telefonlarının alınmayacağı, basın toplantısı saatinin daha sonra açıklanacağı ifade edildi.

NUÇE TV CANLI YAYIN YAPACAK

Karayılan'ın tarihi geri çekilme çağrısını PKK'ya yakınlığıyla bilinen Nuçe TV canlı yayınlayacak. Bu kanal dışında canlı yayına izin verilmeyeceği açıklandı.

GAZETECİLERE TAVUK PİLAV

Gazetecilere verilen yemekte tavuk, pilav, salata ve meşrubat yer aldı.

Burada gazetecilere verilecek öğle yemeğinden sonra Kandil'in başka bir bölgesinde Murat Karayılan silahlı PKK'lıların Türkiye'den çekilmesiyle ilgili detaylı bir açıklama yapacak. Karayılan gazetecilerin sorularını da yanıtlayacak.

KAYNAK: AJANSLAR, HABER7
YORUMLAR 98
 • metin yaman 11 yıl önce Şikayet Et
  Mehmet Bodur kardeş kendini de milleti günaha sokmasan daha iyi olur bence.. Hadisler 250 yıl sonra yazıldığı iddiası İlahiyatçıların iddiasıdır. Ancak Müslümanlara göre hadisler Hz.Muhammed sas zamanından beri yazılıdır. Mesela; Hz. Ali'nin sahifesi, Hz. Ebu Bekrin sahifesi, Abdullah İbni Amr'ın sahifesi, Abdullah İbni Abbas'ın sahifesi gibi bir çok yazılı hadis kaynakları vardır. Bu sahifeler sahabeler tarafından yazılan hadisler. Senin söylediğin resmi bir tarihtir ancak o da yanlıştır. İlk hadisler Mısır Emevi valisi Ebdulmelik zamanında Hicri 65 yılında yazılmasına emir verilmiş ancak daha önceleri sayısız yazılı kaynaklar vardır.HADİS; İslamın 2. Ana kaynağıdır, onun etrafında şüpheler uyandırmak Kur'an etrafında şüphe uyandırmaya götürür ki, bu durum çok tehlikeli bir akımdır.
  Cevapla
 • metin yaman 11 yıl önce Şikayet Et
  Dadaşlar diyarından hadis esintileri. Dadaş hazretleri; Vatan sevgisi imandandır'' diye bir hadisin olduğuna dair arzı endam eylemiş. Evet öyle bir hadis var ancak mevzu'dur Türkçesi uydurma bir hadistir. Dadaş, yıllardan beri yorumlarında tek bir hadis rivayet ettin o da uyduruk hadis çıktı...
  Cevapla
 • Üsame-i kurdi 11 yıl önce Şikayet Et
  mehmet bodur. devletin bekası için gerkirse ikisde ölür.Rasûl-i Ekrem, muhasara esnasında Nadîroğulları-nın hurmalıklarını kestirdi ve yaktırdı.
  Cevapla
 • Üsame-i kurdi 11 yıl önce Şikayet Et
  mehmet bodur, bu hadisde iki yüz eli sene sonra yazıldı şimdi söyle bakayım bu hadise ne diyeceksin. hadisde derki “ahir zamanda insanlar öyle zengin olacaklarki yemek yedikten sonra kaplarınıda atarlar” bu hadise senin gibiler hurefa diyordu. Bir başka hadis daha söyliyeyim “Ahir zamanda insanın eli ve ayakkabısı (azası) insanla konuşur.birinci hadis Naylon kablar çıktı yemeğimizi yedikten sonra kabıyla beraber atıyoruz. Daha düne kadar inkar ediyorduk. ikinci hadis ise herkesin hemen hemen cep telefonu elinde var. Şimdi dünyanın dört bir yanıyla ayakta gezerken ayakkabısıyla konuşuyor. eliyle kulağına koyup konuşuyor. Buda çıktı meydana ne farkı var ha ayakkabısıyla konuşuyor ha cep telefonla. mehmet bodur, İnsan kendi zamanının dışında bir şey düşünemiyorki. Fakat o peygamberi ahir zamandı o hepsini görmüş söylemiş. Allahtan almış Allahtan haber veriyor.
  Cevapla
 • MEHMET BODUR 11 yıl önce Şikayet Et
  HÜKÜMETE DESTEK AZ MI?. Ak partiye oy vermeyi düşünmeyen, barış süreci başlayınca oy vermeye karar veren biri olarak gözlemlerim şudur: Şu an asgari % 55 desteğe sahip. Fakat bu bir süre sonra (en az) % 70 olacaktır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Böyle sihirbazlık gösterisi görülmedi... Sosyal medyada beğeni yağdı
Meteoroloji'den son dakika uyarısı: Dikkatli ve tedbirli olun!