Gezi baskısı intihara sürükledi

Yoğun baskılar sonucu katıldığı Gezi eylemlerinde de sinirleri yıpranan ancak arkadaşlarına mahcup olmak istemeyen TED Koleji öğrencisi A.E.'yi bu ortamın intihara sürüklediği öğrenildi.

Gezi baskısı intihara sürükledi
Gezi baskısı intihara sürükledi
GİRİŞ 14.06.2013 06:43 GÜNCELLEME 14.06.2013 06:43
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Gezi Parkı'ndaki eylemlere gençlerin katılımını sağlamak amacıyla yürütülen sosyal medya kampanyası ve 'Taksim'de insanlar ölüyor, siz babanızdan yiyeceğiniz dayağı düşünüyorsunuz' şeklindeki twitler, 17 yaşında bir genç kızı intihara götürdü. Acarlar Ted Koleji'nde okuyan ve aynı okulun yurdunda kalan 10. sınıf öğrencisi A.E., Taksim'deki eylemlere katıldı. A.E.'ye sığındığı otelde sabaha karşı ulaşabilen babası, kızını alarak yurda teslim etti. Genç kız, aynı gün ailesinin haberi olmadan ve yurt güvenliğinin ihmaliyle yurttan çıkarak bir arkadaşının Acarlar Sitesi'ndeki evine gitti. Burada alkol aldığı belirtilen A.E., bu sırada Gezi Parkı'ndaki arkadaşlarıyla mesajlaştı. Arkadaşlarının yanına gitmek üzere bir taksi çağıran A.E., bindiği taksiyi okulun yanındaki bir viyadükte durdurarak ölüme atladı.

'EVE GİTMEK İSTİYORUM'

Olayların başladığı 1 Haziran günü okulun yurdundan ailesinin haberi olmadan çıkıp arkadaşlarıyla birlikte Taksim'e giden A.E., Beşiktaş'taki gösterilere katıldı. A.E., gece boyunca süren müdahale nedeniyle arkadaşlarıyla birlikte sığındığı W Otel'de mahsur kalırken, 03.20.'de Twitter'da 'Sadece eve gitmek istiyorum' şeklinde mesaj attı. Kızının yurtta olmadığını öğrenen baba Ömer Faruk E., onu sabah 06.30'da otelden alarak yurda teslim etti. Kızının kendisinin haberi olmadan yurttan çıkarılmaması yönünde okul güvenliğini de uyaran baba E., aynı akşam 21.20'de gelen telefonla yıkıldı. 'Bana, kızımın Beykoz Devlet Hastanesi'nde olduğu söylendi' diyen acılı baba şunları söyledi:

GÖREVLİLERİN HABERİ YOKMUŞ!

'Telefonun ardından okulu aradım. Yurdun nöbetçi görevlisine kızımın yurtta olup olmadığını sordum. 'Yurtta' dediler. Tekrar bakmalarını istedim. Kontrol ettikten sonra bana hayretler içerisinde 'yokmuş' dediler. Eşimle birlikte hastaneye gittik. İçeri girer girmez bize sakinleştirici iğne yaptılar. Ardından da kızımın yüksekten düşme sonucu vefat ettiğini söylediler.'

Gösterilere katılmayana hakaret yağdırdılar

17 yaşında intihar eden A.E.'nin babası Ömer Faruk E. eşinin eylem günü Beşiktaş'ta bir arkadaşının evinde olduğunu belirterek, kızının eylemlere destek vermek için gidip Beşiktaş'ta mahsur kaldığını öğrenince eşiyle buluşmasını sağladığını, ancak kızının yanındaki arkadaşıyla birlikte 'Bizi burada tutamazsın' diyerek kapıyı çarpıp çıktığını belirtti. 'Bizlere karşı şimdiye kadar saygıda kusur etmeyen kızım, yanındaki arkadaşlarının etkisiyle bu hareketi yaptı' diyen acılı baba, aynı gece kızının Beşiktaş'taki W Otel'e sığındığını dile getirerek 'Kızımı alıp yurda götürürken nasihat ettim. Görevlileri de özellikle uyardım' dedi. Savcılığın olayı soruşturduğunu dile getiren Ömer Faruk E., 'Gezi Parkı eylemine destek vermeyenleri şerefsiz diye niteliyorlar. Kızımın bu baskıya dayanamadığını düşünüyorum' şeklinde konuştu. Acarlar Sitesi'ndeki bir arkadaşının evine gittiği sırada bindiği taksiyi durdurarak viyadüktan atlayıp canına kıyan A.E.'nin olay günü alkol aldığı iddia edildi. Yoğun baskılar sonucu katıldığı Gezi eylemlerinde de sinirleri yıpranan ancak arkadaşlarına mahcup olmak istemeyen A.E.'yi bu ortamın intihara sürüklediği belirtildi.

Eyleme çağrı mesajını sildiler

A.E.'yi ölüme götüren sosyal baskının temelinde TED Koleji'nde yürütülen kampanyanın etkili olduğu ileri sürüldü. A.E.'nin ölmeden 1 gün önce Twitter'da yazdığı mesaj, TED yönetiminin, öğrencilerin Gezi Parkı eylemlerine katılması için başlatılan kampanyayı desteklediğini ortaya koydu. Genç kız, mesajında 'TED'lilerin dikkatine! Bütün kademeler şu anda mail atıyor. Destek olun' çağrısı yaparak bununla ilgili bir ilan fotoğrafı paylaştı. Ancak A.E.'nin intiharı sonrası bu fotoğrafın silinmiş olması dikkat çekti. Eylemler sürerken Ankara TED yemekhanesinde öğrencilerin 'Her yer Taksim her yer direniş' sloganları attı.

TED'e inceleme

Gezi eylemlerine katıldıktan sonra viyadükten atlayarak intihar eden A.E., otopsinin ardından toprağa verildi. Kızının 13 yıldır Acarlar TED Koleji'nde okuduğunu, son iki yıldır da aynı okulun yurdunda kaldığını anlatan baba Ömer Faruk E., 'Kızım geçen hafta sonu sınavları nedeniyle yurtta kaldı. Eve gelirken yurt müdüründen yazılı ve sözlü olarak izin alıyordu. Yurt müdürü telefonla mutlaka annesi ya da benimle görüştükten sonra ayrıca email ile yazılı olarak izin verildiğine dair teyit alıyordu. Kızım 1 Haziran günü annesinin email adresinden yurt müdürlüğüne mail atmış. Ancak hep prosedür gereği arayıp teyit eden TED, eşime bilgisi olup olmadığını dahi sormadan kızımın Gezi eylemine katılmasına izin vermiş' dedi. Ömer Faruk E.'nin şikayeti üzerine İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, Acarlar TED Koleji hakkında inceleme başlattı.

KAYNAK: YENİŞAFAK
YORUMLAR 19
 • kazımm 10 yıl önce Şikayet Et
  burda asıl sorulması gereken soru habersiz neden gönderildiği mi?. yoksa bu tip siyasi eylemlerin liseler içinde de yaygın hale getirilmeye çalışılması mı? yoksa bazı öğretmenlerin kendi gibi düşünen bireyler yetiştirme çabası mı? ya da demokrasi ve özgürlükten bahseden insanların kendilerine katılmayanlara ''şerefsiz'' demeleri mi? veya sadece TED koleji mi??? özgürlükçü bağnazlık nasıl birşey buyrun bakın; http://www.haber7.com/guncel/haber/1037120-gezi-parki-eyleminde-mahalle-baskisi
  Cevapla
 • ŞaH MaT 10 yıl önce Şikayet Et
  ŞaH MaT. Soruşturma başlatmışta ne olmuş, Açlıktan ölmemek için simit çalarsın alırsın 2 yıl hapis, Zor durumda kalırsın 1 ekmek çalarsın 2 yıl hapis, Başkaları her moku yiyip insanları ölüme sürüklerler alırlar ihtar kınama bilmem ne, Arkadaşım bu ülkede hukukun üstünlüğpü yok üstünlerin hukuku mevcut, Bakın bakalım ceza alan KOÇ DOĞAN SABANCI ve DİĞERLERİ , ya ceza erteleniyor ya af geliyor yada uyarı kınama, Ama benim 3 kuruşluk kredi kartı borcunu ödemeyene haciz maciz gelir bunalıma sokar intihara sürükler, İşte ülke hukuku bu, Ülkeyi yak yık demokratik hak olur, Namaz kıl idamlık ol. Allahım sen aklımı koru YARABBİMMMM
  Cevapla
 • TURAN ARSLANCAN 10 yıl önce Şikayet Et
  sabredin. bu işler su bulanıkken riski fazladır. dolayısı ile durulmasının beklenmesi olayların gidişatına göre hamle yapılması daha doğru olur. Allahın yardımı inananların üzerinedir. O yüzden korkmayın.
  Cevapla
 • Remzi Bozkurt 10 yıl önce Şikayet Et
  iste ,,alin size pröfosör bozuntulari...bir genc kizin .... hayatindan ettiniz ,verdiginiz demeclerlen ve anlamsiz destek len ,ayni sekilde genclere cagri yapan chp de sucludur,bununhesabi chp den ve bu rektörlerden sorulmalidir,neden hala onlarda cagri yapip gencleri eylemlere son verdirmesini istemiyorlar,daha cok genc olebilir keza..
  Cevapla
 • yusuf yağcı 10 yıl önce Şikayet Et
  ah maneviyat verilmeden yetiştireenl kitller. oraya katılan ların çoğu zayıf karekterli ve kişiliği oturmamış içi boş kişiler. otür eylemlerle bir şeyler yapacaklarını zannediyorlar ama basit oyuncak oldukalrını anlayıncada biz neyaptık demekten ve intihar edecek kadar da etkileiniyorlar.ah maneviyat verilmeden yetiştireenl kitller. sadece kariyer gayreti ile sonunuz hüsran olacak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İspanyol basınından Arda Güler iddiası!
Fırat'ın doğusuyla ilgili Rusya'dan flaş açıklama: Kürt yarı devleti kurdular ve...