Gözaltındaki kayıp davasında tutuklama talebine ret

Hakkari Yüksekova'da 1995 yılında gözaltına alındıktan sonra ortadan kaybolan Nezir Tekçi'yi öldürüp, cesedini mayın patlatarak parçaladıkları iddiasıyla emekli Albay Ali Osman Akın ile Yarbay Kemal Alkan'ın yargılandığı davada mağdur avukatların talebi reddedildi.

Gözaltındaki kayıp davasında tutuklama talebine ret
Gözaltındaki kayıp davasında tutuklama talebine ret
GİRİŞ 12.07.2013 21:24 GÜNCELLEME 12.07.2013 21:24

Yüksekova İlçesi'ne bağlı Aşağı Ölçek Köyü'nde çoban Nezir Tekçi, iddiaya göre 19 Nisan 1995 tarihinde Yüksekova'da görev yapan, Bolu Dağ Komando Tabur Komutanlığı'na bağlı askerler tarafından gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamadı. 1997 yılında Nezir Tekçi'nin babası Halit Tekçi'nin başvurusu üzerine askeri savcılık soruşturma başlattı. O tarihte yüzbaşı olan emekli albay Ali Osman Akın ile o dönem teğmen olan yarbay Kemal Alkan hakkında Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'Canavarca hisle adam öldürmek' suçundan dava açıldı. Dava güvenlik nedeniyle Eskişehir'e alındı.

Eskişehir 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün yapılan duruşmaya tutuksuz sanık 55 yaşındaki Emekli Albay Ali Osman Akın katılmazken, diğer tutuksuz sanık 42 yaşındaki Yarbay Kemal Alkan katıldı. Duruşmayı bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de izledi.

Nezir Tekçi'nin ailesinin avukatları sanıkların tutuklanmasını ve olay yerinde keşif yapılmasını istedi. Mahkeme heyeti sanıklarının tutuklanması talebini kabul etmeyerek, olay yerinde keşif yapılması için Hakkari Yüksekova Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen yazının akıbetinin sorulmasına karar vererek duruşmayı 4 Ekim 2013 tarihine erteledi.

BDP Eskişehir İl Başkanı İzzettin Altun, duruşma sonrası adliye önünde yapılan basın açıklamasında davanın sonuna kadar takipçisi olacaklarını söyledi.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Orban: Polonya, Slovakya ve Romanya’da üç büyük askeri üs inşa edilecek
Bakan Tekin açıkladı: 4 dersten kalanlara sınıf tekrarı!