Koca Yusuf semalarda kendini gösterdi

Türkiye ortaklığı bulunan A400M askeri nakliye uçağı geçtiğimiz gün İspanya'nın Sevilla kentinde gerçekleştirdiği test uçuşunu başarıyla tamamladı. Semalarda kendini gösteren 'Koca Yusuf' Türkiye'nin önemli bir gücü olacak.

Koca Yusuf semalarda kendini gösterdi
Koca Yusuf semalarda kendini gösterdi
GİRİŞ 29.08.2013 09:39 GÜNCELLEME 22.09.2013 09:14
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Kuyruğunda Türk bayrağı taşıyan ve Hava Kuvvetleri renkleri bulunan Türkiye'ye kısa süre sonra teslim edilecek A400M askeri nakliye uçağı ilk uçuşunu yaptı. Eylül ayı sonunda teslim edilecek 'Koca Yusuf' adı verilmesi beklenen uçaktaki Kayseri Erkilet'teki 221'nci Filo'nun 'leylek' amblemi dikkat çekti.

İspanya'nın Sevilya kentinden havalanan uçak, test uçuşunu başarıyla tamamlayıp indi. A400M, havacılıkta 'green' olarak adlandırılan boyasız olarak ilk uçuşunu 9 Ağustos'ta yapmıştı. Türk Hava Kuvvetleri (THK) için üretilen ilk Airbus A400M askeri nakliye uçağı Koca Yusuf THK rengine boyanmıştı.

TÜRKİYE HEM TASARIMCI HEM İMALATÇI

Türk Havacılık Sanayii'nin Avrupa'nın en büyük askeri projelerinden biri olan A400M'de hem tasarımcı hem de imalatçı olarak yer alıyor. Proje kapsamında Türk Hava Kuvvetleri 2018'e kadar 10 uçak teslim alacak.

Dört motorlu, uçağın kargo taşıma kapasitesi 37 ton. 116 tam teçhizatlı paraşütçü komandoyu da taşıyabilen A400M, toprak pistlere inebiliyor.

Saatte 780 kilometre hıza çıkabilen uçağın menzili ise 9 bin 300 kilometre.

KAYNAK: AJANSLAR
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Ahmet Gül 8 yıl önce Şikayet Et
  hoş güzelde, keşke ülkemizde yapılaydı !. görmediğimiz bir şeye ortak olmamız benim için bir şey ifade etmez .ispanyollar yapıyor daha fazla öğreniyor işçi çalıştırıyor, biz yine cahil yine birşey bilmez!
  Cevapla
 • Nail Sivri 8 yıl önce Şikayet Et
  BUNU DA BEĞENMEYENLER ÇIKACAK. Ne kulp bulacaklar merak ediyorum.
  Cevapla
 • Turgay Bozkurt 8 yıl önce Şikayet Et
  Koca Yusuf. Gelmiş geçmiş tüm zamanların en yenilmez güreşçisi ve dünyanın en güçlü adamı ilan edilen Koca Yusuf u bilmeyen arkadaşlarımız var ise lütfen internetten araştırıp öğrensinler. Bu muhteşem Türk, dünya tarafından kabul edilmiş Korkunç Türk lakabını almış gurur kaynağımızdır. Allah mekanını cennet eylesin.
  Cevapla
 • Ali Munzur 8 yıl önce Şikayet Et
  BUNU DA İSTEMEZÜK. Çünkü Toprak zemine inebiliyormuş, dolayısıyla otlara ve çimenlere zarar verecek. kesinlikle istemezük
  Cevapla
 • MİZANX 8 yıl önce Şikayet Et
  HAYIRLI OLSUN!!!. Yusuf AS. Misali göklerin sultanı olsun.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Baykar'ın acı kaybı
İHH gönüllüleri kaza yaptı: 4 kişi hayatını kaybetti