Europol'ün raporu PKK gerçeğini onayladı

Avrupa Polis Birliği Europol'ün raporu PKK gerçeğini onayladı: Örgüt Avrupa'da çok rahat yuvalanıyor, destekçi buluyor, militan eğitiyor, yasadışı olarak ekonomik açıdan yükselen güç haline geliyor.

Europol'ün raporu PKK gerçeğini onayladı
Europol'ün raporu PKK gerçeğini onayladı
GİRİŞ 12.09.2013 08:15 GÜNCELLEME 12.09.2013 11:02
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Yıllardır teröre karşı mücadele veren Türkiye'nin, uluslararası anlaşmalara rağmen bu mücadelede yalnız bırakıldığı, AB'nin en etkili kurumları arasında yer alan Europol tarafından itiraf edildi. Akşam'ın haberine göre, açılımı Avrupa Polis Birliği olan Europol'ün "terör" konulu raporda, Avrupa ülkelerinin Türkiye'ye destek sağlaması bir yana, terör örgütünün güçlenmesinde nasıl rol oynadıkları, açık bir dille anlatıldı.

ÖRGÜTÜN LOJİSTİK MERKEZİ

Özeleştiri de içeren "EU Terrorism Situation ande Trend Report, TE-SAT" başlıklı raporda, terör örgütünün insan gücü teminiyle mali ve lojistik destek konusunda Avrupa'dan nasıl faydalandığı belirtildi. Raporda, PKK bağlantılı olarak tutuklanan şahısların sayısının, örgütün faaliyetlerine oranla düşük olduğu ifade edildi. Terör örgütünün Avrupa'daki etkinlikleri konusunda şu tespitlere yer verildi: "... Avrupa, örgüt için mali kaynak, militan temini, eğitim ve propaganda amaçlı olarak kullanılan bir lojistik merkez olmaya devam ediyor. PKK, bu faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için Avrupa çapında eleman temininde rol alan militanlardan oluşan bir ağa sahip bulunuyor. Bu durum bile tek başına, ayrı bir endişe kaynağı oluşturmaktadır..."

EĞİTİM, PROPOGANDA VE KAMPLAR

Fransa, Almanya ve Romanya'da, bazı kişilerin PKK üyeliği ve PKK'ya destek suçlamasıyla gözaltına alındığı veya tutuklandığı da belirtilen raporda, bu kişilerle ilgili şu tespitlere yer verildi: "... Söz konusu şüphelilerin büyük bölümünün, Türkiye'deki 'gerilla' faaliyetleri ve Irak'ın kuzeyindeki 'gerilla' kamplarının muhafazası için mali kaynak elde etmeye çalıştıkları anlaşılmıştır. Bu yolla elde edilen gelirin bir bölümünün örgütün AB'deki propaganda merkezlerinde eğitim amacıyla kullanıldığı, bir bölümünün de örgütün kamplarının finansmanı için harcandığı belirlenmiştir..."

KARA PARA AKLAMA

Avrupa Polis Ofisi'nin hazırladığı raporda, terör örgütü PKK'nın gelir kaynaklarıyla ilgili ayrıntılı açıklamalara da yer verilerek şöyle denildi:"....Zorla para toplama, kara para aklama, yasadışı göçün kolaylaştırılması, uyuşturucu ve insan kaçakçılığı gibi suçların Avrupa'daki PKK mensupları tarafından işlenen temel suçlar olmaya devam ettiği ve örgütün ana gelir kaynaklarını oluşturduğu, PKK'nın Türkiye'de 2012 yılı içinde birçok terörist saldırılarda bulunduğu, ancak Avrupa'daki toplam saldırı sayısında düşüş yaşandığı kaydedilmiştir... Örgüt uyuşturucu pazarında da büyük bir paya sahiptir..."

ABD DE RAPORLAMIŞTI

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, geçtiğimiz yıllarda hazırladığı ülkeler bazında terörizm değerlendirmesi raporunun, "Türkiye" başlıklı bölümünde de, PKK terör örgütünün tehdidinin sadece Türkiye'ye yönelik olmadığı vurgulanmış ve terörle mücadelede uluslararası işbirliğinin önemine dikkat çekilmişti. PKK'nın Avrupa ülkelerindeki yapılanmasına vurgu yapılan rapordu şu ifadeler yer almıştı: "... Örgütün silahlı elemanları Türkiye, Irak ve Avrupa'yı kapsayan boyuttadır. PKK, Avrupa'daki büyük Kürt diasporasından ve yasadışı faaliyetlerinden kayda değer mali destek sağlamaktadır..."

YORUMLAR 6
 • m.ömeroğlu 6 yıl önce Şikayet Et
  KİRLİ VE İKİ YÜZLÜ AVRUPALI HER ZAMANKİ GİBİ!. bebek katillerini besle, sonra da günah çıkartmaya kalk... hangi dağda krt öldü acaba???
  Cevapla
 • ali celik 6 yıl önce Şikayet Et
  Onlar pkk nın ateşkesinden rahatsız. Pkk çatışmaya başlasa hemen kör sağır olurlar.Türkiyenin rahat olmasını istemiyorlar.Eğer pkk liderlerinde azcık akıl varsa onların maşası olmaz bu ülkede herkes 1. sınıf vatandaş olarak refah ve mutluluk içinde yaşar.Hükümette çok gecikmeden gerekenleri yapmalı.Kafayı mısıra suriyeye takıp kendi işlerini ihmal etmemeli bir kısım devlet adamaları bu işi takip ederek tekrar terörün coşması engellenmeli.
  Cevapla
 • yaşar ak 6 yıl önce Şikayet Et
  Eğer birileri pkk dhkpc örgütlerini destekliyor ise . Devletimiz değil BAZI VATAN SEVERLERDE Almanyanın RAF İngilterenin İRA İtalyanın Kızıltugaylarını Fransanın Afrikanları Rusların terörüne biraz koltuk çıkmaları en önemli seçenek. Yakalanan teröristler Alman gizli servisine çalıştıklarını söylüyor.
  Cevapla
 • Mikdat Tortumlu 6 yıl önce Şikayet Et
  YEDİK.... Bu avrupalılar kadar yalancı menfaatperest ve düzenbaz yoktur herhalde.. Şu anda suriye de ki olaylardan dolayı bize muhtaç oldukları için böyle konuşuyorlar. Suçluları iade kanunları olmasına rağmen yakaladıkları teröristleri dalga geçer gibi serbest bıraktıkları zamanları unuttuk zannediyorlar. Biz türkiyedeki müslüman kardeşler avrupanın kuyruğu,oyuncağı olmak istemiyoruz. İSLAM ALEMİNİN BAŞI OLMAYA ADAYIZ İNŞAALLAH. Bu yola başkoyduk.
  Cevapla
 • ALAİ KOC 6 yıl önce Şikayet Et
  İNŞALLAH ELLERİNDE PATLAR...... Bu katil sürüsüne yataklık edenler bir gün onların gerçek yüzü ile karşılaştıklarında ayni tolernası,hoşgörüyü asla göremeyecekler.Bombalar orada da patlayıp insanlar ölmeye başlayınca bakalım ne yapacaklar..Eninde sonunda olacağı bu......
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Rusya'dan sıra dışı koronavirüs tedavisi: Diğer hastalıkları da iyileştirecek
Alaattin Çakıcı, MHP lideri Devlet Bahçeli'yi ziyaret etti