MİT TIR'ları neden durduruldu?

Hatay'da yaşanan TIR krizinin maksadı bu detay ile ortaya çıktı.

MİT TIR'ları neden durduruldu?
MİT TIR'ları neden durduruldu?
GİRİŞ 29.01.2014 11:56 GÜNCELLEME 29.01.2014 12:25
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın Suriye'ye yardım sevkıyatında kullandığı TIR'lara 19 Ocak 2014 günü yapılan ve gizli bir operasyon olması gerekirken anında medyaya servis edilen baskınla ilgili sır perdeleri aralanıyor.

İhlas Haber Ajansı'na (İHA) konuşan kaynaklar, "Her ülkenin istihbarat teşkilatı gibi, MİT'in de yıllardır bu tür faaliyetleri olmaktadır. Burada manidar olan husus, Adana Cumhuriyet Savcısı'nın, TIR'ların MİT'e ait olduğunu bile bile Adana polisinden baskın yapmalarını istemesi, Vali Hüseyin Avni Coş'un buna müsaade etmemesi sonucu, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Özkan Çokay'ı arayarak TIR'lara baskın yapmasını istemesi, yapmaması veya konuyu üstlerine aktarması durumunda ise tıpkı Hatay'da olduğu gibi hakkında dava açacağını söylemesidir" şeklinde konuştu.

O GÜN NELER YAŞANDI?

O gün yaşananlarla ilgili detaylı bilgi veren kaynaklar, şunları söyledi: "Adana Cumhuriyet Başsavcısı, adli kolluk kuvveti talep ettiği Adana Emniyeti'nden silah ve mühimmat taşıdığı ihbarında bulunduğu TIR'ların durdurulmasını istedi. Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'un devreye girmesiyle emniyet bu talimatı yerine getirmedi. Bu kez polisi devre dışı bırakan savcı, Adana Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Özkan Çokay'dan araçların durdurularak aranmasını istedi. Savcı'nın Çokay'ı talimatı yerine getirmemesi halinde Hatay'da TIR'a müdahale etmeyen askeri yetkililere uygulandığı gibi hakkında dava açacağını söylediği öğrenildi. 125 kişilik ekiple olay yerine gelen Jandarma ekibi, savcının talimatını uygulayarak arama yaptı. Vali Coş operasyon haberini alır almaz olay yerine ulaştı. Acil kodlu bir talimat yazısı çıkaran Coş, operasyonu yapan ekibe TIR'ların MİT'e ait olduğunu tebliğ ederek Jandarma ekibinden aramalara devam etmemesini istedi. Vali "bu TIR'lar MİT'e ait" demesine rağmen savcı, MİT'ten yazı istemeyi sürdürdü".

125 KİŞİ İLE HABERSİZ BASKIN

Bu arada, 125 kişilik jandarma ekibinin TIR'lara yaptığı baskının, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'a, Jandarma Genel Komutanı Org. Servet Yörük'e, MİT Bölge Başkanı'na ve Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğg. Hamza Celepoğlu'na kasıtlı olarak haber verilmediği ortaya çıktı. Devletin üst düzey yöneticilerinden bile gizlenen baskının medyaya ait kameralarla yapılması ise maksadın ne olduğunu ortaya koyuyor.

TIR'LARA YAPILAN BASKINDAN HABERİ OLMAYAN PAŞA'DAN SUÇ DUYURUSU

Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu'nun, MİT'e ait TIR'lara yapılan baskında hiçbir dahli olmamasına rağmen, kendisini paralel yapılanmadan yana gibi gösteren gazeteler hakkında 24 Ocak Cuma günü suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

GENELKURMAY DA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATTI

Genelkurmay Başkanlığı da açıkça isim zikrederek komutanına yönelik suçlamalar yöneltenlere karşı hukuki süreç başlatma kararı aldı. Genelkurmay, Tuğgeneral Celepoğlu hakkında bazı gazetelerde çıkan iddialara ilişkin suç duyurusunda bulundu.

Genelkurmay tarafından yapılan açıklamada, Tüğg. Celepoğlu hakkında hiçbir somut delil gösterilmeden mesnetsiz iddialarda bulunulduğu ve yasa dışı bir yapılanmanın parçası olarak gösterilmeye çalışıldığı belirtilerek "Haberlerde, bazı yargı kararları ve bu kararları veren yargı mensupları üzerinden, somut herhangi bir bilgi ve belgeye dayanmaksızın, yorum yapılmak suretiyle Tuğgeneral Hamza Celepoğlu'nun yasa dışı bir yapının parçası olması nedeniyle korunduğu, diğer personelin ise aynı konuda ceza aldığı iddia edilerek Türk Silahlı Kuvvetleri personeli arasında ciddi ayrışma ve güvensizlik ortamı oluşturulmaya çalışıldığı, bu durumun askeri disiplin anlayışının bozulmasına ve personel arasında siyasi gruplaşmalara yol açabileceği, ayrıca komutanlara karşı güven hissinin zedelenmesine neden olabileceği değerlendirilmektedir" denildii.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 13
 • Fehmi 8 yıl önce Şikayet Et
  Bir tane,dünyada eşi olmayan bir devletimiz var.Devletimiz bizim için kötü olan hiçbir adımı da atmaz.Her kim ki devletimizin yaptığı gizli operasyonları açık eder maalesef büyük bir aflet i
  Cevapla
 • adiyez abbas 10 yıl önce Şikayet Et
  Çabuk unutuyorsunuz.. Daha 3-5 yıl önce askeri araçlarla gizlice sevk edilen silahlar vardı. Bu şekilde yapılan ihbarlarla savcılar olaya el koydu ve askeri araçlar, kanunda belirtildiği şekilde askeri araç ve silah sevk ederken ilgi ilin emniyetinden eskort alarak sevketmeye başladı. Şu anda da böyle devam ediyor. MIT tırları peşpeşe kaç kez durduruldu. 1. seferden sonra MİT in alacağı bir olur'un araçta bulunanlara verilmiş olsaydı hiç bir sorun kalmazdı. Hukuk denen şeye inanıyorsanız altında buzağı aramayın, kurallara uyun. ozaman kimse sizi durduramaz rezil de olmazsınız.
  Cevapla
 • mubinkoçal 10 yıl önce Şikayet Et
  yardım. dunyada hiç boyle bir olay olmuşmu bir ülkenın gonderdiği yardım konvoyunu o ülkenın savcıları denetlemek istiyor ,kendi ülkesine guvenmeyen savcı ,acaba merak ediyorum bu savcılar türk mu yoksa içimize sızan bizans torunlarımı ,acaba abd bir ülkeye yardım gonderdığı zaman abd li bir savcı bu konvoyun yolunu kesip aramayı bırakın şoforune ehliyet sorabilirmi
  Cevapla
 • muharrem tosun 10 yıl önce Şikayet Et
  بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِِBismillahirrahmanirrahim. MİT güzel ülkemin en degerli kuruluşlarından biridir. osmanlı devletinin en güçlü oldugu dönemler istihbartının iyi çalışmasıdır birazdaha derinden anlatım olacak olur ise istanbul fethinde istihbarat çalışmasının başarısından dolayı halk osmanlının terçih etmiştir. dış güçler biliyorki istihbaratını güçlenince ardından gelecekler kestiriyorlar . bu darbe teşebüsü olmasa idi ayasofya acılacakdır . ayasofya hilafetin mührüdür... medya her zaman oldugu gibin darbeçilerin emrinde olması güvenirliği sorgulanmaya devamdır...
  Cevapla
 • pirana61 10 yıl önce Şikayet Et
  ADANA CUMHURİYET SAVCISINI MİT İÇERİ ALACAK ARKASINDAKİ GÜÇLERİN KİM OLDUĞUNU ÖĞRENECEKK. mit bu baş savcıyı içeri alacak kardeşimm böğüm böğüm bavurtcakk konuşana dekk sonra gerçekleri öğrenecek sonra vatan ihanetten artık ne yapar neder mit in hakkıdırrr
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kapalı dükkandan aldıkları bayrakların ücretini bıraktı
Dünyada en az ve fazla peynir tüketen ülkeler belli oldu! İşte Türkiye'nin sıralaması