ABD'li iki adli ses uzmanından ses kaydı analizi

ABD'de kriminal ses kayıt analizleri hazırlayan uzman isimler Catalin Grigoras ve Jeff M. Smith, Başbakan Erdoğan ile Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ses kaydının uluslararası adli ses kayıt usullerine göre raporunu hazırladı. İşte o rapor:

ABD'li iki adli ses uzmanından ses kaydı analizi
ABD'li iki adli ses uzmanından ses kaydı analizi
GİRİŞ 28.02.2014 19:33 GÜNCELLEME 28.02.2014 22:00
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

Amerika Birleşik Devletleri'nde laboratuarda kriminal ses kayıt analizleri yapan ses alanında uzman isimler Catalin Grigoras ve Jeff M. Smith'in youtube'a ‘Basçalan Erdogan'in Yalanlarinin ve Yolsuzluklarinin Kaydi.mp4' başlığı ile yüklenmiş olan ses kaydının analizini yaptı.

27 Şubat 2014 tarihinde laboratuar tarafından verilen ses kaydıyla ilgili raporda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen telefon konuşması ile ilgili çok çarpıcı tespitler yer aldı.

Colorado Üniversitesi'nde de öğretim görevlisi olarak ders veren Phd. Catalin Grigoras ve Ms. Jeff M. Smith raporu tamamen uluslararası adli ses kayıt usullerine göre çıkardı.

Catalin Grigoras, Colorado Üniversitesi'nde Ulusal Adli Medya Merkezi'nde direktör olarak da görev yapıyor. Jeff M. Smith'de aynı departmanda direktör yardımcısı olarak çalışıyor.

SES KAYDI İLE İLGİLİ RAPORUN ORİJİNALİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İşte Catalin Grigoras ve Jeff M. Smith'in ses kaydı ile ilgili yaptıkları analiz sonuçlarından çok çarpıcı tespitler:

- Rapor uluslararası adli ses kayıt usullerine göre hazırlanmıştır.

- Youtube'da yayınlanan söz konusu ses kaydının orjinal olmadığı tespit edilmiştir.

- Ses kaydı üzerindeki montaj işlemleri ancak orijinal veya klon bir kayıt üzerinde inceleme yapılırsa tespit edilebilir.

- Elde ettiğimiz grafiklerde 2 kişi arasında geçtiği tahmin edilen 5 farklı görüşmenin olduğu ancak bunun montajlanarak tek bir kayıt haline getirildiği anlaşılmıştır.

- Ses kaydı üzerindeki işlemlerin tespit edilememesi için kaydın ses kalitesinin en az 4 kez düşürülerek maskelendiği bu şekilde her türlü kesme, kopyalama ve ekleme izlerinin kaybedildiği ve maskelendiği belirlenmiştir.

Yapılan bu ilk tespitler neticesinde; bu kayıt üzerinden, ses kaydının hangi dakikalarında kesme, yapıstırma, dublaj ve/veya montaj işlemlerinin yapıldığının teknik olarak belirlemenin mümkün olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. 

- Bu ses kaydının üzerinde yapılan maskeleme işleminden dolayı teknik olarak "bu görüşme gerçektir ya da montajdır" demek bilimselliğe aykırıdır. (Burası uzmanların raporundaki en çarpıcı yer olarak dikkat çekiyor)

- Grafiklerde, bu tek parça hale getirilen ses kaydında Diyalog 2 ve Diyalog 4 de (REC2 ve REC4 de) aynen bir kayıttan diğer kayıda geçerken oluşabilecek ses boşluğu ve ses patlaması olduğu tespit edilmiştir. Bu izlerin de mavi noktalar ile marke edildiği açık bir şekilde anlaşılmaktadır.

PEKİ BU ADLİ SES KAYIT ANALİZİNİ YAPAN İSİMLER KİM?

Phd. Catalin Grigoras

Adli dijital kayıt kimlik doğrulaması, dijital sinyal işleme, ses ve görüntü analizi, otomatik konuşma tanımlayıcısı, yapmış olduğu dijital sinyal işleme araştırmaları, ses, görüntü ve dijital kimlik doğrulamaları üzerinedir.

Adli Bilimler Enstitüleri Avrupa Ağı Başkanlığı yaptı. 2007-2009 yılları arasında Adli Konuşma ve Ses Analizleri Çalışma Grubu'nda yer aldı. Ses Mühendisleri Topluluğu'nda (AES) ve IAFPA teknik heyeti üyesidir.

ENF analisi ve adli kimlik tanımlamaları ile ilgili 2009 yılında pek çok makale kaleme aldı. Adli Bilimler Ansiklopedisi'nin 2013 yılında basılan ikinci baskısının iki bölümünü yazdı.

Ms. Jeff M. Smith de Phd. Catalin Grigoras ile birlikte araştırma çalışmalarında yer alarak dijital ve adli kayıtlar üzerine araştırmalar gerçekleştirdi. Ses Mühendisleri Topluluğu (AES) üyesi olan Smith, Teknik Komite Bölüm Başkanı'dır. Amerika Adli Bilimler Akademisi (AAFS) ve Uluslararası IAI üyesidir. 

Dijital Kanıtlar Bilimsel Çalışma Grubu'nun üyesi olarak (SWGDE) üyesi olarak bir çok hukuki davaya bilirkişilik yaptı. Bir çok makale ve sunumunun yanı sıra Phd. Catalin Grigoras ile Adli Bilimler Ansiklopedisi'nin 2013 yılında basılan ikinci baskısının iki bölümünü yazdı.

İŞTE O RAPORUN ORİJİNAL HALİ:

YORUMLAR 45
 • Özgür Gündüz 10 yıl önce Şikayet Et
  Anlamadım. Arkadaşlar, Maddenin birinde, Yapılan bu ilk tespitler neticesinde; bu kayıt üzerinden, ses kaydının hangi dakikalarında kesme, yapıstırma, dublaj ve/veya montaj işlemlerinin yapıldığının teknik olarak belirlemenin mümkün olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Diyor, yani montaj olduğu belirlenemeyecek bir kayıttır diyor, siz hala montaj işte diyorsunuz ? Detaylarda saklı herşey. Allah islah etsin, ben herşeyin açıklanmasını istiyorum
  Cevapla
 • yusuf kenan 10 yıl önce Şikayet Et
  Ahmet Yavuz yanlışın var. Alo fatih kayıtlarına bak ses ne kadar net yani onlar orjinal üzerinde oynama yapılmadan youtube a yüklenmiş. Bu kayıtları inceleseler belkide %100 gerçek diyecekler. Ama bu son para geçen kayıtlara uzman ekip orjinal değil diyor. yani mesela total video converter diye bir yazılım var, bu yazılımda herhangi bir dosyayı mp3 formaından mp4 formatına dönüştürürken en ufak bir ses bozukluğu olmuyor. Ama mesela mp3 formatını önce 3gp ye sonra mp4 e, tekrar 3gp ye sonra avi ye...vs dönüştürürsen seste boğulma oluyor. Bunu dosya boyutundan da anlayabiyorsunuz. Mesela kayıt mp3 iken ilk başta 50 mb ise, sırayla bu şekilde dönüştürdükten sonra mp3 e çevirdiğinde dosya boyutunda ciddi miktarda azalma oluyor.
  Cevapla
 • Temiz Bey 10 yıl önce Şikayet Et
  ABD teknisyenlerine luzum yoktu ; Zaten biz inanmıyordukki !. tanıdık kimle konuştuysam bizim başbakanımız yapmaz öyle şey diyor !
  Cevapla
 • necip çelik 10 yıl önce Şikayet Et
  bu kadar mı. bu kadar raporu bende yazarım.
  Cevapla
 • Sultan-ı Yegah 10 yıl önce Şikayet Et
  Murat Diniz. Kardeş sen anlamamışsın. Orada bahsettiği "lossy compression" dediği şey ses kalitesi ile alakalı değil. MP3, MP4 nedir, Fraunhofer sıkıştırma algoritması nedir, neden kayıplıdır, JPEG nedir, BITMAP'le farkı nedir vs. bilmiyorsan zaten hiç yorum yapma. Adam onlardan bahsetmiş, yoksa ses kalitesinin düşüklüğü başka birşey. Muhtemelen kriptolu telefonu farklı bir metodla dinlediler, o yüzden ses kötü. Fakat adam seslere montaj dememiş. Sadece "şu tarz bir işlemin izi de gözükmüyor. Gerçi yapılsa da sıkıştırma algoritmaları yüzünden belli olmazdı zaten" gibi bir yorum yapmış. Rica ediyorum biraz konu üzerinde makale oku ondan sonra gel yorum yaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yelek krizi sonrası Arda Güler'den ilk hamle geldi
AK Parti Sözcüsü Çelik'ten önemli açıklamalar