Diyarbakır'da yüzbinler 'Kutlu Doğum'u kutladı

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Diyarbakır (Amed) Newroz Parkı Miting Alanı'nda Peygamber Efendimizin 1443. Doğumu münasebetiyle "Yürüyen Kur'an Hz. Muhammed" temasıyla düzenlediği Kutlu Doğum programına sağanak yağmura rağmen yüzbinlerce Peygamber sevdalısı Diyarbakırlı katıldı.

Diyarbakır'da yüzbinler 'Kutlu Doğum'u kutladı
Diyarbakır'da yüzbinler 'Kutlu Doğum'u kutladı
GİRİŞ 20.04.2014 22:32 GÜNCELLEME 21.04.2014 00:20
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Yapılan konuşmalarda Diyarbakır halkının Peygamberine olan sevgilerine vurgu yapıldı.

Başta Diyarbakır halkı olmak üzere çevre illerden ve yurt dışından da katılımın olduğu etkinliğe Müslümanların büyük bir teveccüh gösterdiği gözlendi.

Ellerinde Tevhid Bayrakları ve tekbirler eşliğinde alana giriş yapan halk güzel görüntüler oluşturdu.

Alana açılan yollardan gruplar oluşturarak gelen Peygamber âşıkları, sık sık salavat ve tekbirler getirdi. Yoğunluktan dolayı bazı yollar trafiğe kapandı.

Peygamber sevdalısı Diyarbakır halkının alanı günün erken saatlerinde doldurmaya başladığı gözlendi.

Alanı dolduran yüz binlerin etkinliği daha rahat izleyebilmesi için ise organizasyon ekipleri tarafından alana dev LD ekranlar asıldı.

Sabahın erken saatlerinde alana gelen Peygamber âşıkları için İlahi ses sanatçıları ilahi ve ezgileriyle canlı performans sergiledi.

"Peygamber Sevdası Ortadoğu'daki Bütün Diktatörleri Alaşağı Edecektir"

Kutlu doğum programında Mısır Müslümanları unutulmadı. Türkçe, Kürtçe, Arapça ve İngilizce olarak yazılan pankartta,"Amed Peygamber Sevdalılarından Mısır'da idam cezası verilen 529 Müslüman kardeşimize selam olsun." yazıları dikkat çekti.

Ayrıca asılan pankartlarda, "Peygamber Sevdalıları Müslüman Halkın Onurudur, Peygamber Sevdası Ortadoğu'daki Bütün Diktatörleri Alaşağı Edecektir." şeklinde yazıldığı gözlendi.

Program Molla Abdulbari'nin okuduğu Kur'an-ı Kerim ile başladı. Yüzbinlerin katıldığı programda Araştırmacı Yazar Mehmet Yavuz, Molla Beşir Şimşek, ile Doğru Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Göktaş birer konuşma yaptılar. Kutlu Doğum etkinliğinde yüzbinler hep bir ağızdan salâvat ve tekbirler getirildi. İlahi ve ezgi sanatçıları da Peygamber Efendimiz üzerine bestelenen birbirinden güzel eserler seslendirerek alandaki Peygamber sevdalılarını coşturdu.

Program Alimler Cemiyeti Başkanı Enver Kılıçaslan'ın okuduğu dua ile son buldu.

Peygamber Sevdalıları Platformu Diyarbakır İl Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen Programın açılış konuşmasını yapan Araştırmacı Yazar Mehmet Yavuz, Kutlu Doğum alanında birlikte Hz. Muhammed'in yaşamını tebrik ettiklerini kutladıklarını söyledi.

Yavuz, Hz. Peygamber'in bütün insanlığa gönderildiğini hatırlatarak, "Güzelliğe dair, insanlığa dair, izzete dair, şerefe dair ne kadar güzellik varsa, Kuran'a uymak suretiyle, kılavuzunu Kuran seçmek suretiyle bütün insani özellikleri ortaya çıkarmış, insani kâmil olmuştur. Tarih öyle bir insana, öyle bir lidere asla şahadet etmemiştir. Bundan sonra da şahitlik etmeyecektir." Dedi.

"İnsanlık Hz. Muhammed'in mesajına muhtaç"

Hz. Muhammed'in yürüyen Kur'an olduğunun altını çizen Yavuz tekbirler ve salâvatlar eşliğinde yüzbinlere hitaben, "İnsanlığın Hz Muhammed'in o mesajına, O'nun yaşamına ihtiyacı vardır. Sadece Müslümanların değil, insanlığın ihtiyacı vardır. Suriye'deki insanların ona ihtiyacı vardır. Mısır'ın ihtiyacı vardır. Zindanlardaki kardeşlerimizin ihtiyacı vardır. Myanmar'ın Hz Muhammed'e (sav) ihtiyacı vardır. Arakan'ın ihtiyacı vardır. İnsanların Hz Muhammed'e (sav) ihtiyacı vardır." İfadelerini kullandı.

"Hiçbir sevgi yağmura rağmen bu kitleyi bir araya getiremez"

Kürtçe bir konuşma yapan bölgenin tanınmış âlimlerinden Molla Beşir Şimşek ise, Hz Muhammed'in sevgisi hariç hiçbir sevginin kimseyi sağanak yağmurda alanda toplayamadığına dikkat çekerek, Peygambere olan sevginin imandan kaynaklandığını söyledi.

Dicle Üniversitesi'ndeki olaylara da değinen, Şimşek " Peygamber mevlüdüne engel olanlar; sizler onu engelleyemezsiniz. Sizler iman etmemiş misiniz? Sizlerin ismi Mahmut, Abdullah değil mi? Bu yoldan vazgeçin. Bu mevlüdü kutlayanlar kardeşlerinizdir. Peygamber sevdalılarıdır. Onlara kardeş olunuz, destek olunuz. Sizler de peygamber sevdalıları olun ve kurtuluşa erin. Kimse bu âlemde bu sevginin önünde duramaz. Bu hatadan vazgeçin. Gelin kardeş olunuz, Muhammedi sevgiyle. Ebucehil, peygamber aşkının önünde duramadı. Onlar zarar gördü." İfadelerine yer verdi.

"Diyarbakır'ı Hz. Muhammed'in şehri yapacağız"

Doğru Haber Gazetesi Yayın Yönetmeni Mehmed Göktaş da, Diyarbakır'ı Hz Muhammed'in (S.A.V.) şehri yapacaklarının altını çizerek, "Bu şehri, İslam âleminin kalbinin attığı meydanı, ümmetin imdadına yetişen, Hz Muhammed'in (sav) şehri yapacağız. Dünyanın neresinde mazlumlar varsa oranın sesini haykıran merkez yapacağız. Bu kalabalık tesadüfen burada değildir. Bu meydana zindanlarda bunun bedelini ödeyerek geldiler." Dedi.

Göktaş, Türkiye'nin her yerinde ve birçok yerde binlerce onbinlerce etkinlik yapıldığını ve Peygamber'e selam gönderildiğini belirti.

"Peygamber'e herkes yönelebilir"

Göktaş, Dün DTP tarafından Newroz Parkı Mitin Alanı'nda tertiplenen Kutlu Doğum etkinliğine de değinerek, "Onun elinden eteğinden tutan ne kadar Müslüman, ne kadar insan onun eteğine tutunmuşsa bundan dolayı seviniriz. Adı peygamber sevdalıları. Ama peygamber bizim ipoteğimizde değil. Herkes ona yönelebilir. Allah'ın izniyle dün bu meydanda başka kardeşlerimiz de Hz. peygambere 'Onun ümmetiyiz' diye seslendiler. Bugün onun elinden eteğinden tutan insanlar ne kadar çoksa o kadar kurtulan çok olur. Diyoruz ki komünizm de sosyalizm de kaybetmiştir. Onun için bugün gelmişler peygamberin davasına sarılmışlar. Yalnız hepimiz dikkat edelim. Kendi heva ve hevesimizi, basit arzularımızı doğru göstermek için peygamberi model olarak kullanmayalım. Onun için dikkat edin. Allah-u Teala geçmişte insanları uyarmıştır." İfadelerine yer verdi.

"Diyarbakır, Muhammedi bir şehir olduğunu ispatladı"

Göktaş konuşmasını şöyle sürdürdü: "Kardeşlerim. Biz öyle bir peygambere iman ediyoruz ki. Kendisine teslim olunması gereken bir Peygamber. Biz Peygambere teslim ediyoruz. Ama birileri Peygamberi teslim almaya çalışıyor. Böyle bir Peygamber, Peygamber olmaktan çıkar. Bu meydan Peygamberi bir meydandır. Bu meydan teslimiyetini defalarca ispat etmiştir. Ve hem de sadece Nisan ayında değil, arada başka şeyleri de ortaya koyarak Diyarbakır, Muhammedi bir şehir olduğunu ortaya koymuştur."

Program Alimler Cemiyeti Başkanı Molla Enver Kılıçaslan'ın yaptığı dua ile sona erdi.

YORUMLAR 20
 • hakan aslan 6 yıl önce Şikayet Et
  yağmur adeta insanlarla yarışıyordu. sağanak yağmur orda toplanan mahşeri kalabalığı kıskanmış gibi hırsla yağıyordu. benim tanelerim mi daha fazla siz mi dercesine? İkisi de Allah'ın ayeti olan yağmur ve kutlu sevda birlikte coşmuştu. Ben böyle bir bağlılık daha önce görmedim.
  Cevapla
 • zeki çakmaz 6 yıl önce Şikayet Et
  Helal Olsun Sizlere.... Askerliğini Diyarbakır 8.Ana Jet Üs K.lığında yapmış biri olarak şimdi bir kez daha gurur duydum. Bizler "DİN" "KARDEŞİYİZ" bitti!.
  Cevapla
 • Recep PULAT 6 yıl önce Şikayet Et
  hay maaşallah. Allah tüm müslümanlara birlik nasip etsin, insanları müslümanlıktan başka hiçbir şey birleştiremez, Allah cümlemizden razı olsun. orda yaşayasım geldi, sakallı şalvarlı cübbeli çarşaflı insanları görünce içim içime sığmıyor. asrı saadetin kokusu geliyor. Allah acilen tüm dünyaya islami düzen nasip etsin. hakiki düzenle yaşayıp ahreti kazanmak nasip etsin, tüm dünya altın kaplama olsa zulümdür müslümana, Allah fazlı keremiyle rızasını lütfetsin cümle inananlara. Amin
  Cevapla
 • metinistanbul 6 yıl önce Şikayet Et
  Saadet Partisi her zaman ve güçlü olmalı Allah'ın izniyle.. Neden mi Başbakanımızı,cumhurbaşkanımızı diğer bakan ve vekillerin yetiştigi kurumdur Milli görüş bu ülkeye damgasını vurmuş insanlarınmızın çıkış noktasıdır. Anadolu Gençlik gibi onlarca stk yı bünyesinden bulunduran bir oluşumun her zaman var olması ülkemizin müslümanlarımızın çıkarınadır.
  Cevapla
 • Devlet-i Ali Osman 6 yıl önce Şikayet Et
  kürt kardeşlerime de bu yakışır. kesinlikle kürt kardeşlerim dinine imanına sahip çıkıyor.işte fotoğraf ortada kim ne derse desin.olması gereken görüntüler bunlar gerisi teferruat
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Nazım Sangare resmen Fenerbahçe'de
ARES, Türk donanmasının gücüne güç katacak