TSK'dan paralel yapılanma iddialarına net cevap

Genelkurmay Başkanlığı, TSK içindeki paralel yapılanma iddialarını yalanlayan net bir açıklama yaptı.

TSK'dan paralel yapılanma iddialarına net cevap
TSK'dan paralel yapılanma iddialarına net cevap
GİRİŞ 28.06.2014 10:57 GÜNCELLEME 28.06.2014 11:16
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Genelkurmay Başkanlığı, dün Akşam gazetesinin manşetine taşıdığı haberle ilgili "Kamuoyu nezdinde TSK'nın kurumsal kimliği ile mensupları hakkında olumsuz algı yaratma çabasını içeren iddia ve yorumların, hiçbir hukuki, insani ve vicdani dayanağı bulunmamaktadır" açıklamasında bulundu.

Genelkurmay Başkanlığı açıklamasında: "Somut bilgi ve belgeye dayanmayan dedikodu mahiyetindeki maksatlı haber ve yorumlar ile TSK'nın ve mensuplarının yıpratılmaması ve ayrışmalara neden olunmaması için ülkesini ve milletini seven, ülkemizin birlik ve beraberliğine sözde değil özde önem veren her vatandaşımız tarafından azami hassasiyet gösterilmesi gerekliliğine inanılmaktadır." denildi.

7 maddelik açıklamada şöyle denildi:

1.   Son günlerde bazı basın ve yayın organlarında yayımlanan yazılarda ve programlarda; TSK'ya mensup bazı personelin gündemde olan bir yapılanma ile ilişkili olduğu iddia edilerek TSK'yı hedef alan haber ve yorumlara yer verilmektedir.

2.   Anılan haber ve yorumlarla, TSK içinde hiyerarşi ve disiplin dışı oluşumların teşkilatlanabildiği imajının yaratılmak istendiği üzüntü ile izlenmektedir.

3.   Kamuoyu nezdinde TSK'nın kurumsal kimliği ile mensupları hakkında olumsuz algı yaratma çabasını içeren iddia ve yorumların, hiçbir hukuki, insani ve vicdani dayanağı bulunmamaktadır.

4.   İleri sürülen iddiaları araştırmak ve gerekli idari/adli işlemleri yapabilmek için bugüne kadar resmi istihbarat makamlarından somut hukuki hiçbir bilgi ve belge TSK'ya ulaşmamıştır.

5.   Diğer taraftan, TSK'nın, Anayasal ilkelere bağlı, yüce Türk milletinin ve devletinin hizmetinde, sadece yasalarla ve Hükümet direktifleriyle kendisine verilen görevleri yapan anayasal bir kurum olduğu bilgisi birçok defa kamuoyu ile paylaşılmıştır.

6.   Her türlü yıkıcı, bölücü ve yasa dışı kişi ve oluşumlardan TSK'nın temizlenmesinin yasal bir görev ve sorumluluk olduğuna inanılmaktadır. TSK bu konu üzerinde önemle ve hassasiyetle durmuştur ve durmaya devam etmektedir. Ancak somut bilgi ve belgeye dayanmayan dedikodu mahiyetindeki maksatlı haber ve yorumlar ile TSK'nın ve mensuplarının yıpratılmaması ve ayrışmalara neden olunmaması için ülkesini ve milletini seven, ülkemizin birlik ve beraberliğine sözde değil özde önem veren her vatandaşımız tarafından azami hassasiyet gösterilmesi gerekliliğine inanılmaktadır.

7.   TSK'nın kurumsal kimliğini ve personelini ilgilendiren her türlü iddia, titizlikle araştırılmakla birlikte somut bilgi ve belgeye dayanmayan kişileri karalamaya matuf haber ve yorum yapan ve bunu kasıtlı olarak medyaya sızdıran kişiler hakkında da hukuki yollara başvurulmuştur ve başvurulmaya devam edilecektir.

Yüce milletimize saygıyla duyurulur.

ETİKETLER
paralel yapılanma
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • yadigar 5 yıl önce Şikayet Et
  Haber kesinlikle doğru.. Allah başbakana ve bu millete yardım etsin. Haşhaşiler kesinlikle TSK'ya ciddi şekilde sızdı ve örgütlendi. Bunu önce sınav komisyonlarına sızarak yaptı. Sınav komisyonlarında kendi adamlarına ayrıcalık tanıyarak soruları sızdırarak sınavları kazanmaları sağlandı. Hatta cuma namazlarını dahi kılmayarak gerekirse içki içerek yıllarca kamufle oldular. Hala askeri okullarda yetişip orduya katılmayı bekleyen adamları var. Genelkurmayın açıklamasını yazanların da onlardan olduğundan eminim.
  Cevapla
 • ekgelir1 .tk 5 yıl önce Şikayet Et
  TSK bütünlüğü korumak zorunda. Ama operasyonlar ve görevden almalar da yapılacak. Kısaca bir taşla iki kuş.
  Cevapla
 • ulusal 5 yıl önce Şikayet Et
  fırsat. askeri şura yaklaşıyor fırsat bu fırsat hükümet paralel yapı bahanesini kullanarak şurada kozları eline almak istiyor benim gibi sade bir vatandaş bunu anlamışsa tsk ve cumhurbaşkanı haydi haydi anlamıştır
  Cevapla
 • yavuz selim 5 yıl önce Şikayet Et
  yazıklar olsun!... ey necdet özel ve abdullah gül, şu gazete manşetlerine gösterdiğiniz tepkinin onda birini devletin içine sızmış gülenci hainlere gösterseydiniz keşke...
  Cevapla
 • Mustafa YILMAZ 5 yıl önce Şikayet Et
  kısaca diyorum ki... AKŞAM'ın açıklaması doğru! Göreceksiniz eylüle doğru kokusu,belgesi çıkacak!
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Yabancı askerleri Hafteri teker teker bırakıyor
Demokrasinin infazı: 27 Mayıs