Görmez: Paris saldırısı İslam'a yapılmıştır

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez düzenlediği basın toplantısı ile Paris saldırısına sert tepki gösterdi.

GİRİŞ 08.01.2015 10:47 GÜNCELLEME 08.01.2015 12:35
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

Hz. Muhammed'in intikamını aldıklarını söylemeleri ve saldırı sırasında tekbir getirmek gibi simgelerin kullanılması en az bu saldırı kadar tehlikelidir diyen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Paris saldırısına ilişkin önemli açıklamalar yaptı. 

Görmez'in konuşmasından satır başları;

Her dine ve topluma yapılan şiddete ve teröre karşıyız. Hiç bir din insanları öldürmeyi hedefleyemez.

Hz. Muhammed'in ismi kullanılarak yapılan bu saldırı, Peygamberimizi bu dünyaya yaydığı barış ve dinimize saldırı amacı taşımaktadır. 

Bu saldırı doğrudan İslam'ın kendisine yöneliktir.

SALDIRI KADAR ZARARLIDIR

İslami simgelerin kullanılmasını hatta çalınmasını kabul etmek mümkün değildir. Bu eylemi İslamlar ilişkilendiren her açıklama en az eylemin kendisi kadar zararlıdır.  Bugün hukuk adalet ve barış özleminin gerçekleşmesi için tüm kuruluşların ortak  bir vicdanı harekete geçirerek ellerinden gelen tüm gayreti ortaya koyması yüce bir sorumluluktur.

İslami simgelerinin kullanılması bir algı operasyonudur. Bunu yapanlar sadece Müslümanların değil Batı kamuoyunun aklı ile alay edilmektedir. 

Dünyanın güvenliği provokasyonla yönetilemez. 

Batı'daki Müslümanları duyarlı olmaya davet ediyorum.

Başta Fransa halkı olmak üzere tüm insanlığın acısını derinden paylaşıyorum.

İslam dünyasında şiddetin baskının gölgesinde yaralı kimliklerin cehaletle birleştirilerek İslamafobi'ye dönüşmesi tüm Müslümanları derinden yaralamaktır. İslam dinini bilmeyenler bu dine karşı tavır almakta, işte bu noktada büyük görev düşüyor. Yüce Kur'an bize kötülüklere karşı barış ve rahmeti yaymak bizim elimizde olacak. 

En büyük zararı dininize ve Hz. Peygamberin ümmetine verdiklerini bilmelidirler. 

SORU - CEVAP

İslam adına işlenen bu son olaylardan sonra Müslümanlar arasında din değiştirme iddiaları var?

Bize gelen böyle bir bilgi yok. Son yıllarda İslam coğrafyasında yaşananlar İslam dünyasında şiddetin gölgesinde İslam’ı bütün insanlara fraklı göstermesi bunun islamafobi’ye dönüşmesi gerçekten bütün Müslümanları derinden yaralamaktadır. Müslümanların özellikle İslam’ı temsil konusundaki zaafları insanları İslam’dan uzaklaştırmaktadır. İslam’ın kendisini bilmeyenler yanlış algılara sapabilirler. Bu yüzden bütün İslam bilginleri hassa olmalı.

AK Parti Milletvekili Mehmet Metiner’in akrabalarını torpille bir yere yerleştirmeleri Kuran’ı kaynak göstermişti ?

Yanlış olduğu bilinen şeyleri gündeme getirerek bugüne gölge düşürmeyelim.

Dünyanın farklı yerlerinden tepkiler geldi ancak Diyanet’in dün açıklama yapmaması eleştirildi?

Konu çok üzücü ve sonuçları itibariyle batıdaki tüm Müslümanlarının geleceğini olumsuz etkileyebileceği için yazılı açıklama yerine yüz yüze, birlikte çalıştığımız kurumlarla konuşarak açıklama yapmayı daha doğru bulduğu Diyanet İşleri.

İnsanlık 12 Eylül olayları ile başlayan ve dünyayı sarsan bu ateşin sönmesine katkıda bulunur. Ben bütün insanlığı inancı dini ne olursa olsun bütün dünyamızı kuşatmaya çalışan bu ateşi söndürmeye davet ediyorum.

Fransa Müslümanların yoğun olduğu bir ülke. Diyanet Fransa’daki kuruluşlarla olası bir önlem düşünüyor mu?

Hadiseler meydana geldiği andan itibaren bölgedeki bütün arkadaşlarımızla diyalog halindeyiz. Diğer dini kurumlarla da ilişkilerimiz yüksek seviyede yürümekte. Hepimizi kuşatan ateşin sönmesi için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. 

İnsanlık için umut verici olayları gözden kaçırmamak lazım. Avrupa'da cami yakılmalarına hangi dinden olursa olsun gençlerin bu camilere gidip kalp yapıştırmaları sevindiricidir.

Alman Kiliselerinin yaptığı ışıkları kapatma eylemlerini mektupla tebrik ettim. Bu mesajla yaptığınız eylemlerle karanlıktasınız demiş oldular. 

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 37
 • birisi 6 yıl önce Şikayet Et
  görmez ayni soyadı gibi görmüyor fransanın müslüman ülkelerde katlettiği MASUMLAR ne olacak ozaman niye sesiniz çıkmıyordu açın bir kuranı okuyon bakalım ozaman gerçek dini anlarsınız peygamberimize hakkaret etmenin cezası nedir görüürsünüz saldırıyı gerçekleştirinleri kutluyoruz bundan böyle kolay kolay islami değerlere saldıramazlar
  Cevapla
 • ozan 6 yıl önce Şikayet Et
  “Allah ve Resulüne karşı savaşanların ve yeryüzünde (hak) düzeni bozmaya çalışanların cezası ancak ya (acımadan) öldürülmeleri, ya asılmaları, yahut el ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi, yahut da bulundukları yerden sürülmeleridir. Bu onların dünyadaki rüsvaylığıdır. Onlar için ahirette de büyük azap vardır.” (Maide-33)
  Cevapla
 • Osmanlı 6 yıl önce Şikayet Et
  Dünyada artık haçlı zihniyeti savaşa başladı.Mezhep savaşları ile elde edemedikleri sonucu DİNler savaşı ile ele geçirecekler güya. ama bilmiyorlarki onların bir oyunu varsa ALLAH'ında bir oyunu var....
  Cevapla
 • MEDYA YANLIŞ 6 yıl önce Şikayet Et
  FRANSADAKI SALDIRIYI MÜSLÜMANLAR YAPMADIKKİ BUNU MÜSLÜMANLARA MAL EDIYORSUNUZ SALDIRIYI YAPAN YABANCI İSİMLİ CEK CONİİ MICHEL NE ALAKASI VAR BUNLARIN MÜSLÜMALIKLA
  Cevapla
 • mehmet 6 yıl önce Şikayet Et
  ben sunu soylemek istiyorum israil filistinde o kadar insanlari olduruyor da bu avrubali ozgur dusunceler bir kez olsun miting yabmadi simdi ne oldu ha cunku burda tek tarafli ozgurluk var cunku orasi avruba orda ozgurluk sadece fasitlere
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mete Yarar görüntü üzerinden farklarını tek tek gözler önüne serdi
Halk TV'de Türkiye'ye yönelik skandal suçlama!