Teröre yerli darbe: 800 PKK'lı öldürüldü

Türkiye’nin ilk defa tamamen yerli istihbarat bilgileri, yeni geliştirilen füze ve araçlarla düzenlediği operasyonda PKK ağır darbe aldı.

Teröre yerli darbe: 800 PKK'lı öldürüldü
Teröre yerli darbe: 800 PKK'lı öldürüldü
GİRİŞ 17.08.2015 09:34 GÜNCELLEME 17.08.2015 16:17
Bu Habere 123 Yorum Yapılmış

Para ve uyuşturucu deposu yanan PKK’nın 800 militanı da öldürüldü.

Suruç’taki saldırı sonrası Ceylanpınar’da iki polisin şehit edilmesiyle yurt içi ve dışında başlatılan operasyonlarda terör örgütü PKK’ya ağır darbe vuruldu. Türk insansız hava araçları ve diğer istihbarat kaynaklarından elde edilen bilgiler, yeni geliştirilen füze ve araçlar operasyonlardaki başarıyı katladı. Kandil bölgesindeki Zengele kampına düzenlenen operasyonda terör örgütünün uyuşturucu ve para deposu yandı. Maddi olarak büyük zarar gören PKK’nın militan kadrosu da operasyonlarda ağır yara aldı. 

800 terörist öldürüldü

Sadece Kandil bölgesine düzenlenen hava operasyonlarında 390 teröristi öldürüldü, 400 terörist yaralandı. TSK, PKK’ya ait silah ve mühimmat depoları, sığınaklar, barınaklar, depo ve mağaraların bulunduğu 190 hedefi lazer güdümlü füzelerle tamamen yok etti.  Operasyonlarda etkisiz hale getirilen terörist sayısı da toplam 800’e ulaştı. Suriye’de de DAEŞ hedefleri yerle bir edildi. Hava operasyonlarıyla eşzamanlı olarak da içeride DAEŞ-PKK-DHPK/C unsurlarına Türkiye’nin birçok yerinde operasyonlar düzenlendi. 

Yerli füzeler kullanıldı

TSK, bu operasyonlarda son dönemde birbiri ardına geliştirilen yerli silah, füze ve araçları da kullandı. Özellikle yerli insansız hava araçları (İHA) ile 24 saat Kuzey Irak’taki PKK kamplar takip edilerek teröristler kıskaca alındı. Türk mühendisler tarafından tasarlanan Satha Atılan Orta Menzilli Mühimmat (SOM), Nüfus Edici Bomba (NEB) ve TOROS 230/260 ile Suriye topraklarındaki DAEŞ hedefleri bombalandı. Türkiye’nin gurur kaynağı olan bu füzeler ilk defa gerçek bir operasyonda kullanılarak başarısını ortaya koydu.SOM füzesi, F16 uçakları tarafından terör örgütü PKK’ya ait lojistik merkezler, barınaklar ve depoları yok etmekte de kullanıldı.

Dünyada tek

Yerli üretim olan NEB füzesi, ardışık delici harp başlığına sahip dünyanın ilk ve tek uçak bombası olma özelliği taşıyor. Özelliği bakımından yeraltındaki 2,1 metre kalınlığındaki beton sığınakları bile yok edebilen NEB füzesi, F-16 uçakları tarafından ilk defa PKK’ya ait Türkiye sınırına yakın sığınaklara ciddi miktarlarda ağır silah yığınağı yapmasına dair istihbarat üzerine kullanıldı.

KAYNAK: AHMET FATİH ERTURAN - STAR
YORUMLAR 123
 • halk 7 yıl önce Şikayet Et
  Yapmayın arkadaşlar uçaktan atılan roket yada en ufak bir mermi düşman hedefi ne yapar biliyormusunuz görmek bile istemessiniz hele roket isabet ettiyse istesenizde göremezsiniz.Söylenenler doğru olmasa sesi Almanyadan yurt dışından bu denli gelirmiydi ? Adamlar yana döne çare arıyolar.
  Cevapla
 • hasan ozmen 7 yıl önce Şikayet Et
  hayır abı yetmez neden adamlar olmek ıcın ısrar edıyorlar oyleyse varsın olsunler
  Cevapla
 • Selami 7 yıl önce Şikayet Et
  Atılan mühimatla doğru orantılı olarak sayı verilmiş o zaman 1 milyon filan denseymiş?
  Cevapla
 • ahmet.. 7 yıl önce Şikayet Et
  söylenenler ispat edilmediği sürece buradaki haber hükümet probagandası dır nerede bu öldürülen teroristlerin görüntüleri sayıları kim tahmin ediyor YApmayın allah Aşkına Kuran Aşkına yapmayın..
  Cevapla
 • hhh 7 yıl önce Şikayet Et
  bordo berelilere gir görürsün hem paylaş hemde yorum yap
  Cevapla
 • edirne lll 7 yıl önce Şikayet Et
  dualarımız sizinle inşaallah daha fazlası olur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP'li Ertürk'ün rahatsızlığı bitmiyor! TCG Anadolu'yu hedef aldı
AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş: Birinci turda alırız!