Tehdit eden Osman Özsoy beraat etti

Paralel'in yayın organı Samanyolu TV'de yaptığı açıklamalarda tehditler savuran Osman Özsoy, beraat etti.

Tehdit eden Osman Özsoy beraat etti
Tehdit eden Osman Özsoy beraat etti
GİRİŞ 20.10.2015 16:55 GÜNCELLEME 20.10.2015 16:55
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Prof. Dr. Osman Özsoy, Samanyolu TV'de yaptığı konuşmada, "halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit" suçunu oluşturabilecek ifadeler kullandığı iddiasıyla yargılandığı davanın ilk duruşmasında beraat etti.

Anadolu 27. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Özsoy katıldı. Duruşmada, müşteki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı da hazır bulundu.

Duruşmada kimlik tespitinin ardından savunmasını yapan Özsoy, suçlamayı kabul etmediğini savunarak, şunları söyledi:

"RECEP TAYYİP ERDOĞAN BENİM DOSTUMDUR"

"Sözlerim halkta korku, kaygı ve panik yaratmamıştır. Bugüne kadar benim sözlerimle korktuğunu belirtip, Cumhuriyet savcılığına müşteki dışında ihbarda bulunan, şikayetçi olan olmamıştır. Benim sözlerimde halk hedef alınmamıştır. Aksine halkın rahat olmasını sözlerimde belirttim. 'Herkes rahat olsun' şeklinde ifadem de vardır. Program içerisindeki konuşmamda müşteki Recep Tayyip Erdoğan'ın adı geçmemektedir. Erdoğan ile hiç bir husumetim bulunmamaktadır, aksine kendileri benim dostumdur. Sözlerim tehdit içermemektedir. Suçun unsurları da oluşmamıştır. Beraatimi talep ediyorum."

Özsoy, 12 sayfalık yazılı savunmasını da mahkemeye sundu.

Müşteki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Sara Kanalka, davaya katılma taleplerinin bulunduğunu belirterek, Özsoy'un cezalandırılmasını istedi. Hakim, suçtan zarar görme ihtimali nedeniyle Erdoğan'ın davaya katılma talebinin kabulüne karar verdi.

Duruşmaya son verildiğini açıklayan hakim, dava konusu sözlerin kanunda suç olarak belirtilmediğini ifade ederek, Prof. Dr. Osman Özsoy'un beraatine karar verdi.

OLAYIN GEÇMİŞİ...

Prof. Dr. Osman Özsoy, Samanyolu TV'de katıldığı bir programda yaptığı konuşmada, "halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit" suçunu oluşturabilecek ifadeler kullandığı iddiasıyla Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınmıştı. Emniyetteki işlemlerinin ardından Anadolu Adalet Sarayı'na sevk edilen Özsoy, çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Özsoy'un Türk Ceza Kanunu'nun 213. maddesinde yer alan "halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit" suçunu işlediği belirtilerek, 2 yıldan 4 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

ETİKETLER
hakaret
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • ilhan gurbette 6 yıl önce Şikayet Et
    osman usta tv de dayilik yap mahkemede dostumdur de delikanli olun unvaninizla vatana hizmet edin yaaziklar olsun size bir vaizin pesinden gidiyorsunuz
    Cevapla
  • mutahhar 6 yıl önce Şikayet Et
    bu adamın yazılarını bu sitede severek okurdum. şimdi ise bu haberini okuyorum. nereden nereye...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Rusya, Ukrayna ve Belarus sınırı yakınlarına balistik füze yerleştirdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ölüm tehdidi! Terzi yamağı haddini aştı