"DAEŞ İslam değil, bir Batı mamülüdür"

Yenişafak yazarı Markar Esayan, DEAŞ'ın İslam değil bir batı ürünü olduğunu söyledi.

"DAEŞ İslam değil, bir Batı mamülüdür"
"DAEŞ İslam değil, bir Batı mamülüdür"
GİRİŞ 16.11.2015 11:09 GÜNCELLEME 16.11.2015 11:09
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Esayan, bugün köşe yazısında Fransa'da yaşanan terör saldırısının ve onu gerçekleştiren kanlı terör örgütünün gerçek yüzünü yazdı.

İşte Esayan'ın o yazısından bazı bölümler:

Ne var ki, alt tarafı 130 kişi ölmüş” denebilir ama biz asla öyle demiyoruz.
Çünkü bir kişinin terör yüzünden ölmesi bile kabul edilebilecek bir şey değildir.
Fark gözetmeden kınıyor, lanetliyor, kurbanlarla dayanışma halinde oluyoruz.
Terörün dini, dili, milleti olmadığı gibi, ölümlerin de dini, dili, milleti olmamalı.
Ama maalesef var. Suriye, Irak, Mısır, Afganistan, Arakan ve benzer mazlum coğrafyalarda akan oluk oluk kan “sebil” karşılanıyor, ancak talihsiz bir Kürt çocuğunun cansız bedeni sahile “estetik” biçimde vurduğunda Batı dünyası şöyle bir kımıldanıyor.
Tabii burada Batı'da yaşayan sıradan insanlarla devlet yönetimlerini birbirinden ayırmak lazım.

Yoksa sorunu teşhis etmek yerine, karanlık başka dehlizlerde oyalanabiliriz. Gazze katliamlarına karşı Londra, Tel Aviv ve Güney Afrika'da yüzbinlerce kişilik gösterileri hatırlamak lazım.

"AYLAN BEBEK İÇİN KILINIZI BİLE KIMILDATMADINIZ"

Ancak Batılı veya güçlü Doğulu devletlerin, Suriye'de Aylan bebek gibi on binlercesi ölürken kıllarını kıpırdatmamış olması, uygarlık tarihine yüzyılların ayıbı olarak geçecek, hatta yüzkarası olarak.

Hani bir gün insan uygarlığı sona erse ve akıllı uzaylılar dünyaya inip araştırma yapsa, Batı dünyası için “Bunca ilerleme ve ilkelliği nasıl bağdaştırmışlar” diye hayretler içinde kalabilirler.

İşte o noktada, tek başına iki milyon üçyüz bin talihsiz Suriyeli ve Iraklı'yı, dini, mezhebi, ırkına bakmadan misafir eden, milyarlarca doları gözünü kırpmadan harcayan, sorunun çözümü için tek başına dünyaya ses yükselten Türkiye'yi farklı bir yere koyacaklardır şüphesiz.

20. ve 21. yüzyılın insan onurunu yücelten en büyük Ensar hareketinin öznesi olan bir milletin parçası olmaktan gurur duyuyorum.

İnsanın doğuştan getirip, üzerinde hiçbir emeği olmayan özellikleri ile gurur duyması ergenliktir. İnsan ancak olumlu işleri ile gurur duyabilir.

Türkiye, tüm zorluklarına rağmen bu işi başardı ve dünyaya başka türlü de olabileceğini gösterdi.

Bugün G20'de, prestijli biçimde, başımız dik halde, övgüler alarak ev sahipliği yapıyoruz. Paris saldırıları da zirvenin ve Viyana görüşmelerinin hemen öncesine geldi.
Suriye ve benzer ülkelerde kalıcı bir çözüm gelecekse, bu çözüm dünya liderlerinin Türkiye'nin tezlerine yaklaşmasıyla olacak.

DEAŞ TÜM DÜNYAYI ATEŞE ATAN BİR BİR TAHDİT

Çünkü Türkiye bu konularda insanı, ahlakı ve vicdanı önceledi. Kendi menfaatini soğuk ve köhne bir reel politikle kamufle etmeye kalkmadı. Ezberleri bozdu, bu nedenle cezalandırılmak istendi. Bedel ödedi, dik durdu diklenmedi, yapıcı olmaya devam etti.
Keşke olmasaydı, ancak Paris katliamları DAEŞ'in bir kolonyal semptom olarak tüm dünyayı ateşe atan bir tehdit olduğunu daha net biçimde ortaya koydu. Yüzbinlerce mültecinin Avrupa kapılarına dayanmış ve dayanacak olması da Batılı ülkeleri gerçekle umarız yüzleştirdi.

Hava bombardımanlarıyla yasak savmak, tavşana kaç tazıya tut demek, bu yüzyılda artık çalışmayan çok köhne bir kolonyal işgüzarlığın tezahürüydü.

Bu ceset makyajla canlanmaz, çürümüş ve fena halde kokmaktadır.

Arap baharları bunun bir göstergesiydi. Mısır'a müdahale edilmeseydi, daha yumuşak bir geçişin ümidi ortaya çıkmış olacak, DAEŞ gibi örgütler böyle alan bulamayacak, Türkiye modeli de tüm mazlum ülkelere daha güçlü yansıyacaktı.

Ama böyle yapmak yerine, Sykes-Picot düzenini tahkim etmek istediler. “Kötü örnek” gördükleri Türkiye'de ise bir darbenin destekçisi oldular.

Ama ceset kokuyor, çürüyen bedeninden de mikroplar saçıyor.
DAEŞ bir İslam değil, Batı ürünüdür.

Batı bunu anladığında çözüm de gelecektir, yeni dünya düzeni de.

KAYNAK: YENİŞAFAK
ETİKETLER
Markar Esayan
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • temiz bey 6 yıl önce Şikayet Et
  çok doğru tespid !
  Cevapla
 • Mahmut Ak 6 yıl önce Şikayet Et
  Evet, bunlar Müslüman değil, olamaz
  Cevapla
 • Abdullah 6 yıl önce Şikayet Et
  Yazarı tebrik ederim İmanın kimde oldugunu Allah bilir. size gelince ilk başta Allah hepimize basiret versin.hangi dinden irktan olursa olsun katlemek cinayettir. Taraf olmakta cinayettir. Lütfen hakkın ve haklinin yaninda olalim yok bizde yapmadigimiz halde huzurz katil olarak hidebiliriz
  Cevapla
 • MEMO 6 yıl önce Şikayet Et
  Fark gözetmeden kınıyor, lanetliyor, kurbanlarla dayanışma halinde oluyoruz. Terörün dini, dili, milleti olmadığı gibi, ölümlerin de dini, dili, milleti olmamalı. Ama maalesef var. Suriye, Irak, Mısır, Afganistan, Arakan ve benzer mazlum coğrafyalarda akan oluk oluk kan “sebil” karşılanıyor Yukarda aynen böyle diyorsun peki neden müslümanlar katledilirken yapılanlar terör olmuyorda intikam alınıncamı terör oluyor Allah hidayet versin feraset versin batının şakşakcıları .....artık kendinize gelin yeter artıkkk..
  Cevapla
 • bilmem ne yan 6 yıl önce Şikayet Et
  yazarın isminden belli
  Cevapla
 • zuyar 6 yıl önce Şikayet Et
  adamın ırkına göre konuşmak ne kadar gerici ve yobazca fikre bak adamın ırkına değil
  Cevapla
 • Engin 6 yıl önce Şikayet Et
  Bu nasıl ayrıştırma bu yazıyı okudunuz mu? Ne anlattığını biliyor musunuz ki konuşuyorsunuz? markar bey ermeni olabilir ama bu ülkede ki birçok kimseden daha vatansever.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
19 Ocak Çarşamba gazete manşetleri - NATO çaresiz
Son dakika: ABD'den flaş açıklama: Rusya her an saldırabilir