Gizli sunucudan devletin gizli arşivi çıktı

Kaynak Holding'de bulunan sunuculardan, kişilerin devletteki sosyal güvenlik tapu gibi şahsi bilgileri çıktı.

Gizli sunucudan devletin gizli arşivi çıktı
Gizli sunucudan devletin gizli arşivi çıktı
GİRİŞ 27.12.2015 09:48 GÜNCELLEME 27.12.2015 10:52
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Vatandaşın sosyal güvenlik, vergi, tapu bilgileri dâhil tüm özel bilgileri Paralel Yapı'nın ikinci kasası olarak bilinen Kaynak Holding'in 'server'ından çıktı. Kayyumların göreve başlamasının ardından savcılık talimatıyla kopyalanan ve holdingin beyni olarak değerlendirilen sunucularda, devletteki kişisel verilerinin kopyalarının yer aldığı belirlendi. Kaynak'taki çalıntı bilgilerin deşifresinin yaklaşık 2 yıl süreceği belirtiliyor. Paralel Yapı'nın devletin tüm kademelerini dinlediği bilinirken şimdi de örgüte yakın holdinglerin fişleme ağının parçası olduğu belirlendi.

Bugüne kadar yapılan operasyonlarda örgütün, Hakkâri'den Edirne'ye kadar binlerce kişi hakkında rapor tuttuğu, listede öğretmeden avukata, başsavcıdan öğrenciye, emlakçıdan ev kadınına kadar her meslekten isimler olduğu ortaya çıktı.

BİR MİLYARA YAKIN VERİ... 

Fişlemenin bir örneği de geçtiğimiz günlerde Kaynak Holding'e yapılan operasyonda ortaya çıktı. Anadolu 10. Sulh Ceza Hâkimliği kararı ile bu holdinge atanan kayyumlar İstanbul- Bağcılar'daki binasında duvar içindeki gizli bölmede 300 terabayt büyüklüğünde yeni bir sunucu buldu. Sunucunun holdinge ait gizli bilgileri kaydederek yurtdışına aktarmak için kullanıldığı öne sürüldü. Ancak kayıtlarda sadece holding bilgilerinin değil SGK'daki verilerin 10 katının kopyalandığı ortaya çıktı. Duvar içinden çıkan sunucudaki bilgilerin aktarımının 2 yılı bulacağını belirten uzmanlar, "Kamudaki tüm bilgelerin yedekleri ortaya çıktı. Milyonlarca veriden söz ediyoruz. Kopyalama, imaj alma işlemleri sonrası emniyet inceleyerek rapor hazırlayacak" dedi. İncelemeler için bilişim uzmanlarından oluşan özel bir ekip oluşturulduğunu belirten yetkililer, "Kaynak Holding'e kayyum atanmasından bu yana 700 terabayt büyüklüğünde veriye ulaşıldı. Bu da nerden baksanız bir milyara yakın veri demek. Devlet bilgileri, kişisel veriler yer alıyor. En önemlisi bu bilgileri hangi amaçla kullandıkları. Aktarımın tamamlanmasından sonra bu daha net ortaya konulabilecek" değerlendirmesini yaptı. 

KADROLAŞIRKEN KULLANDILAR 

Paralel Yapı'ya yönelik olarak, 81 ilden emniyete rapor geldiğini belirten uzmanlar, kamuda kadrolaşmaya dair belgelerin de bu fişleme faaliyetleriyle bağlantılı olduğunu belirtiyor. Üniversiteyi bitiren Paralel örgüte yakın gençlere, şifrelerle kadro tahsisi yapıldığı belirtiliyor. Her öğrenci için ayrı bir meslek numarası verildiğini anlatan uzmanlar, "Bu öğrencilerin nereden geldikleri, nüfusa kayıtlı oldukları yerler, aile yapıları tek tek biliniyor. Ne kadar güvenilmesi gerektiği, hangi görevlere atanacağı da buna göre belirleniyor. İşte o yüzden kişisel veriler büyük önem taşıyor" dedi. 

ÖZEL EKİP KURULDU

Kaynak Holding binasında ele geçen ve binlerce kişinin fişlendiği bilgilerin çıktığı sunucuları, özel bir ekip inceliyor.

KAYNAK: SABAH
YAZDIR
YORUMLAR 28
 • zerra abiniz 4 yıl önce Şikayet Et
  yalandan kim ölmüş...
  Cevapla
 • Hakan 4 yıl önce Şikayet Et
  Kaynak Sabah olunca???
  Cevapla
 • Vatandas 4 yıl önce Şikayet Et
  Đini üç günlük dünya için sattilar!
  Cevapla
 • abdullah 4 yıl önce Şikayet Et
  dur bakalım daha neler çıkacak..bunlar tam haşhaşi..
  Cevapla
 • erdem 4 yıl önce Şikayet Et
  bunlara inanıpt verdiğimiz sadakalar zekat ve kurbanlar zehir zıkkım olsun
  Cevapla
 • Hasan 4 yıl önce Şikayet Et
  Hashasiler var aramizda hala. Kardesim demek artik zor geliyor hala bu hainligi gormeyenler icin. Cahillik bilmemek degil bildigi halde gizlemek.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Pişkinlikte son nokta! Maske tartışması büyüyünce otobüsü kaçırmaya kalktı
Beyrut'taki patlamaya fotoğraf çekimi sırasında yakalandılar