Gezi davasında 26 kişi beraat etti

Ankara'daki Gezi Parkı olaylarına ilişkin davada yargılanan 26 sanığın beraatine karar verildi.

Gezi davasında 26 kişi beraat etti
Gezi davasında 26 kişi beraat etti
GİRİŞ 01.03.2016 16:33 GÜNCELLEME 01.03.2016 16:33
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Ankara'daki Gezi Parkı eylemlerine katılan ve  "silahlı terör örgütüne üye olmak" ile "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından yargılanan 26 kişinin beraatine karar verildi.

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada 24 kişi, "toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunu'na aykırılık" suçundan, 3 ile 6'şar bin lira arasında para cezasına çarptırıldı.

Ayrıca 1 sanığın tüm suçlardan beraatine, 1 sanık hakkında da hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

"ANNEME KIZDIĞIM İÇİN EYLEME KATILDIM"

Öte yandan İzmir'deki 94 sanıklı Gezi davasının görülmesine de devam edildi. 24. Asliye Ceza Mahkemesi salonunun yetersizliği nedeniyle İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda yapılan duruşmada ifade veren sanıklardan Mahmud Faruk D, eylemden haberi olmadığını, o gün annesiyle yaşadığı tartışma nedeniyle protesto gösterisine katılmaya karar verdiğini söyledi. 

Mahmud Faruk D, "Annemle kavga etmiştim. Gencim moralim bozuldu. Alsancak'a doğru gittim. Orada eylem yapan ve slogan atan grubu gördüm. Slogan atıyorlardı ve bu bana eğlenceli geldi. Daha sonra grubun arasına girdim. Polise taş atan şahısları gördüm ama ben kimseye bir şey atmadım" dedi.

Hakim Süleyman Demirel'in, "Annenle tartışmasaydın, eyleme katılmayacak mıydın sorusuna Faruk D, "Anneme kızmasaydım, eyleme katılmayacaktım" şeklinde cevap verdi. 

Dava hakimi eksik belgelerin tamamlanması ve ifadesi alınmayan sanıkların "zorla" getirilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

YORUMLAR 4
 • Fahri 6 yıl önce Şikayet Et
  Amaç GEZİ değildir demişlerdi ya, Sonucu berat olacağını sanki biliyorlardı.
  Cevapla
 • mardinli 6 yıl önce Şikayet Et
  yazık yazık böyle adalet olmaz olsun
  Cevapla
 • vatandaş 6 yıl önce Şikayet Et
  gezi olaylarında onlarca devletin aracı yakıldı kamu binaları yağmalandı Türkiye milyarlarca dolar zarara uğradı ve hiç kimse ceza almadı bir daha gezi olaylarına benzer olaylar olursa katılanlar bu sefer daha büyük zarar verir nasıl olsa cezası yok.
  Cevapla
 • ZEKİ 6 yıl önce Şikayet Et
  Demek ki devlet cezalandırıldı. Birde tazminat davası açılırsa şaşmayalım.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
FIFA'dan Sırbistan'a disiplin soruşturması!
İçerdeki herkes çalışmaya devam ederken koca binanın yerini değiştirdiler! Üstelik sadece 1 ayda