Sakallarını kesip halka karıştılar

Son dönemde saldırılarında özellikle Türkiye'yi hedef alan terör örgütü DEAŞ taktik değiştirdi.

Sakallarını kesip halka karıştılar
Sakallarını kesip halka karıştılar
GİRİŞ 08.05.2016 15:30 GÜNCELLEME 08.05.2016 15:30
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

DEAŞ, son eylemlerinde taktik değiştirdi. Eskiden tek tip kıyafet giyen ve sakal bırakan DEAŞ'li teröristler sakallarını kesip, kıyafetlerini değiştirdi ve sivil halkın arasına karıştı. Son dönemde profesyonel askeri gücünü kaybeden örgüt, artık savaşmıyor, doğrudan intihar saldırılarına yönelmeye başladı.

Bitme noktasına gelen ve varlık mücadelesine giren örgüt, profesyonel askeri kadroları çatışmalarda ölünce, cephe savaşını bırakarak hain saldırılarla yeni eylemlere başladı. Yeni yöntemleri için bomba stoğunu devreye sokan DEAŞ, düşman gördüğü unsurlara intihar eylemleriyle saldırmaya başladı. Askeri gücünü kaybeden örgütün özellikle sivillerin yaşadığı yerleri hedef alan saldırılar için üç yeni taktik geliştirdi.

KİM OLDUKLARI ANLAŞILMIYOR

*Sakal kesme: DEAŞ'li teröristler, basında görmeye alıştığımız tek tip kıyafetli ve sakallı eski görünümlerini terketti. Sakalını kesen örgüt üyeleri, sivil kıyafetlerle halkın arasına karıştı. Örgüt üyeleri gerek Suriye'de gerekse Türkiye'deki saldırılarını DEAŞ'li terörist oldukları kestirilemeyecek militanları aracılığıyla gerçekleştirmeye başladı.

CANLI BOMBA SALDIRILARI

*İntihar saldırıları: Artık cephede savaşmayan örgüt tamamen intihar saldırıları düzenlemeye başladı. Eğitimlerle canlı bombaya çevrilen 14-15 yaş aralığındaki çocuklar, kendilerine saldırı emri verilmesini bekliyor.

*Akıllı bombalar: DEAŞ muhaliflerle de cephe savaşı yapmayı bıraktı. Örgütün yeni mücadele taktiği “içeri çek ve patlat” yöntemi üzerine kurulu. Muhaliflerin DEAŞ'in elindeki yerleşim yerlerine girmelerine göz yumuyorlar. Silahlı muhalif güce karşı bu kez bomba yüklü araçlı intihar saldırıları düzenliyorlar. Ağzına kadar bombayla yüklenmiş araçlar, kurşuna dayanıklı çelik levhalarla kapatılıyor. Aracın ön camında sadece şoförün dışarıyı görebileceği bir delik bırakılıyor. Bu araçları örgüt “akıllı” bomba olarak adlandırıyor. Ancak bu ifade bombanın niteliğinden değil bombayı hedefe yönlendiren şeyin “insan” olmasından kaynaklanıyor. Aracı süren intihar eylemcisi terörist, muhalif savaşçıların bulunduğu noktaya kadar aracı götürmek ve hedefte patlatıyor.

KAYNAK: DEAŞ, İNTİHAR SALDIRILARI
ETİKETLER
Yeni Şafak
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Yakup 5 yıl önce Şikayet Et
    Tam birçakal insandırlar ama insanlıktan nasiplen Memiş'ler.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: PKK'nın sözde sorumlusu öldürüldü!
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar'da