PKK terörü kırsala yönlendiriyor

PKK'nın Yaz döneminde üs bölgelerine ağır silahlarla, ve keskin nişancılarla saldırı ihtimaline karşı önlem alınıyor.

PKK terörü kırsala yönlendiriyor
PKK terörü kırsala yönlendiriyor
GİRİŞ 16.05.2016 06:45 GÜNCELLEME 16.05.2016 08:51
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Terör örgütü PKK, 2011 yılındaki Uludere olayından sonra sınır ötesi hava harekâtına maruz kalmamıştı. Aralık 2015’te belirlenen il ve ilçelerde başlatılan operasyonlardan önce Kandil başta olmak üzere Irak’ın kuzeyine ve yurtiçindeki hedeflere eşzamanlı ve yoğun icra edilen hava harekâtlarıyla örgüt ciddi baskı altına alındı. İkiyaka Dağları ve Doski Vadisi’nde yürütülen operasyonlarda terör örgütü büyük zayiat verdi. Irak’ın kuzeyindeki lojistik tesisleri, yer altı silah ve mühimmat depoları, barınma alanları, sığınakları, yer üstü ağır silah mevzileri yüzde 80-85 oranında imha edilip örgüt adeta felç edildi. Lojistik ikmalinin çoğunu Suriye’nin kuzeyindeki PYD/YPG unsurları üzerinden Irak’ın kuzeyine getirdiyse de örgüt, aralıklarla yapılan hava taarruzlarıyla buradan da beklediğini alamadı.

‘ŞEHİR DİRENİŞİ BAŞARISIZ OLDU’ 

Şehir direnişi adını verdikleri kent eylemlerinde, asker-polis organize, müşterek operasyonlarıyla örgütün planları realize olmadı; birçok il ve ilçede hezimete uğradı. “Meskûn mahal çatışması” adı verilen bu yeni terörle mücadele konseptinde güvenlik güçleri de tecrübe kazandı. Bölgede, örgüte müzahir olan “uyuşturucu baronları” ve uyuşturucu üretimi trafiğine darbeler vuruldu. 

BİNALARI PATLATMA

Örgütün, bölge halkını tehditle, zor kullanarak ve karşı gelenleri öldürerek evlerinde kalmaya zorlama, canlı kalkan olarak kullanma girişimleri başarısız oldu. Kaçarken, bina kolonlarına yerleştirdikleri patlayıcı maddelerle güvenlik güçlerine zayiat verdirme, mahalleleri yaşanmaz hale getirme girişimleri halkın örgüte nefretini doğurdu. Barikat ve çukur politikalarının çöktüğü, elebaşılarının öldürülmesiyle ağır kayıplar verdikleri, telsiz konuşmalarına da yansıdı. Örgüt içi infazların artması, örgüte yeni katılanların “yemlik’ olarak kullanılması çöküntü yarattı. Örgüt, Irak ve Suriye’de oluşabilecek bölünme ve de facto oluşumlara karşı, gücünün önemli bölümünü buralara kaydırdı. Şimdi de eylemlerini kırsala yayacakları-yönlendireceklerine ilişkin beklenti hâkim. 

YENİ EYLEMLER 

Kar-kış, yağmur-soğuk demeden güvenlik güçleri, şehirlerde ve kırsaldaki terör yapılanmalarına karşı etkili sinyal istihbaratı; yer-koordinat tespiti, hedefleme, radarla ve fiziki sınır kontrolü, imha gücü yüksek mühimmatlarla operasyonlarını aralıksız sürdürüyor. Güvenlik birimlerine gelen istihbarat ve yapılan değerlendirmelerde terör örgütünün; 

-Üs bölgelerine uzak mesafelerden ateş açarak zayiat verdirmek, 

-Yol üzerindeki jandarma karakollarına ve lojmanlara bombalı araçlarla saldırılarda bulunmak, 

-Askeri birliklerin üs bölgelerine giden yollara el yapımı patlayıcı yerleştirerek kablolu düzenekle uzaktan infilak ettirmek, 

-Kırsalda operasyon yapan TSK unsurlarına keskin nişancı tüfekleriyle ateş açmak şeklinde eylemlerini sürdüreceği vurgulanıyor. 

YENİ TEHDİT: FN-6 FÜZESİ 

TSK hava unsurlarına ve özellikle helikopterlere karşı yeni bir tehdit ise terör örgütünün eline geçtiği iddia edilen FN-6 füzeleri. Rusya ve Çin’in 2015’ten beri kullandığı bu füzelerden (MANPADS) FN-6 300 kadarının PYD’ye, oradan da PKK’ya ulaştığı yönünde güçlü bilgiler var. Üçüncü nesil pasif kızılötesi güdümlü (IR) füze, yerden havaya omuzda atılıyor. 6 km menzilli füze, 3.8 km maksimum yükseklikte alçak uçan hedefleri isabet vurabiliyor. 16 kg ağırlığında, 1.5 metre uzunluğundaki füze, saniyede 600 metre hızla 72 mm’lik füze atıyor.

Haberturk

YORUMLAR 22
 • Reşit 7 yıl önce Şikayet Et
  manpad füzeleri nereden gitti: Kobaniden. kabak gibi ortada duran kobani terör yuvası için hala ne bekliyor bu devlet. yüzlerce kez google earth'den ölçtüm, en uzak noktası Türk sınırına 1,2km yani 1200metre dayayacaksın küçük topları ve tankları başlayacaksın bombardımana. ulan eğer bir tane daha karakoluma saldırırsan sırada kamışlı var diyeceksin. FIRTINA toplarına bile ihtiyaç yok. zaten kobani (Ayn El Arap) kilit noktası orası düşünce afrin ve kamışlı arasında 800km mesafe var. arkadaş bu milletimiz devletimiz için bir ölüm kalım savaşı hala görmüyor mu bizim yöneticilerimiz?
  Cevapla
 • şubatlı 7 yıl önce Şikayet Et
  yaa adama sinir geliyor bu yılanın başlarını koparmadan olmaazz ne strateji imiş kesin kellesini nerde varsa ne kadar uzadı ,
  Cevapla
 • Feraset 7 yıl önce Şikayet Et
  Bizim helikopterlerimiz bu füzelerle düşürülürse, rusların helikopterleri de düşmeli. Kim PKK`ya silah veriyorsa bir bedel ödemeli.
  Cevapla
 • abubakir 7 yıl önce Şikayet Et
  TSK niye teknik arıza demiş peki ? füzeyle vurdularsa bu açıklanmalıydı.
  Cevapla
 • Mehmet 7 yıl önce Şikayet Et
  30 senedir aynı hikaye... dağılıyorlar çözülüyorlar çöktüler... Yersen....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Rahibe, ölen arkadaşının kalıntılarını taşırken güvenlik kameralarına yakalandı
CHP'li vekil, teröristlerin korkulu rüyası Baykar'ı tanımıyormuş!