2 bin kişi çadırlarda evlerine dönmeyi bekliyor

Şırnak'ı terk etmek zorunda kalanlar arasındaki yaklaşık 2 bin kişi, Cudi Dağı eteklerine kurdukları derme çatma çadırlarda barınıyor.

2 bin kişi çadırlarda evlerine dönmeyi bekliyor
2 bin kişi çadırlarda evlerine dönmeyi bekliyor
GİRİŞ 01.06.2016 17:17 GÜNCELLEME 01.06.2016 17:24
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Şırnak merkezde 14 Mart'ta uygulanmaya başlayan sokağa çıkma yasağı ve halen devam eden operasyon öncesi kent merkezinde yaşayan yaklaşık 90 bin kişi, kenti terketmek zorunda kaldı. Bir çok Şırnaklı merkeze bağlı köy ve ilçelerdeki akrabalarının yanına yerleşirken, bazıları da başka illere göç ettti. Ancak ekonomik durumu iyi olmayan, çocuk, kadın ve yaşlılardan oluşan yaklaşık 2 bin kişi ise Şırnak-Cizre İlçesi arasında bulunan Cudi Dağı eteklerindeki, İkizce Bölgesi Top Tepe Köyü yakınlarında, ağaç ve sazlıklardan yapılan çardaklarda yaşam mücadelesi veriyor.

Açlıkla karşı karşıya kalan çoğu çocuk, kadın ve yaşlılar, dürbünle her gün Şırnak’ta yaşanan çatışmaları izliyor. Onlarca çocuk eğitimden yoksun bir şekilde, sağlıksız ortamda yaşamaya devam ediyor. 

Çardaklarda yaşayan Şırnaklılar, her türlü yaşam malzemesine ihtiyaç duyduklarını belirterek, çevredeki köylere yardım yapıldığını ancak kendilerine şimdiye kadar herhangi bir yardımın verilmemesinden yakındı. Yasağın da bir an önce kalkmasını isteyen vatandaşlar, evlerine dönmek istediklerini söyledi.

'Burada tozdan başka bir şey yok!'

Çardaklarda yaşayanlardan Ayşe Nur Budak, sağlıksız ve hijyenik olmayan bir ortamda, çocuklarıyla birlikte yaşadıklarını belirterek, evlerine geri dönmeyi istediğini söyledi.

Abdulkadir Cansırı da, hayvanların bile zor yaşayacağı bir ortamda hayat mücadelesi verdiklerini belirterek, "Çocuklarımız soğuk günlerde, sıcak yataklarından uzakta uyumak zorunda kaldı. Bahar mevsiminde başlayan yağışlarla birlikte yattığımız çardağın içinden sel suları geçtiği günleri de yaşadık. Bize çadır bile verilmedi. Çevremizdeki köylülere yardımlar yapılıyor ama bugüne kadar bize gıda yardımı verilmedi. Bizi ne arayan var, ne soran. Bazı insanlar kuru ekmek bile bulamıyor" dedi.

Devam eden operasyonun sona ermesini isteyen Ahmet Çimen ise, "Evimize gitmek istiyoruz. Bu savaş bir an önce bitsin istiyoruz. Bir an önce çocuklarımız okula gitsinler, çok gerideler. 2-3 aydır okula gitmemişler, çadırda yaşıyoruz. Burda tozdan başka bir şey yok. Yemek yiyoruz toz, çay içiyoruz toz " diye konuştu. 

Azime Acem ise şunları söyledi: "Çocuklarımız açlık yüzünden geceleri uyuyamıyor. Üç aydan beri burada perişan durumdayız. Çocuklarımız hasta, ben de hastayım. Kimse bize yardım da etmiyor."

YORUMLAR 1
  • misafir 7 yıl önce Şikayet Et
    işte bunları oy vermeden önce düşünecektiniz artık çok geç
    Cevapla
DİĞER HABERLER
BBP'den Fatih Erbakan açıklaması: Nezaketsizlik, saygısızlık! Özür çağrısı
ABD, BMGK'de Gazze'de acil insani ateşkes talep eden karar tasarısını veto etti