"Gülen'i de yönlendiren bir 'Abi' var"

FETÖ'yü uluslararası alanda hukuki olarak soruşturan Amsterdam&Partners hukuk firmasının yetkilisi Robert Amsterdam'dan çarpıcı iddia geldi

"Gülen'i de yönlendiren bir 'Abi' var"
"Gülen'i de yönlendiren bir 'Abi' var"
GİRİŞ 20.08.2016 15:53 GÜNCELLEME 20.08.2016 16:14
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Avukat Amsterdam, 15 Temmuz darbe girişimini organize eden FETÖ ile ilgili AA muhabirine verdiği röportajda, ABD'nin terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen'i Türkiye'ye iade edeceğine inandığını söyledi.

"Türk halkının, Gülen davasının emsali olmayan bir dava olduğunu anlaması önemli. Batılıların Gülen örgütünün bir suç örgütü olduğunu ve terör ürettiğini idrak etmesi zaman alacak." diyen Amsterdam, 240 kişinin yaşamını yitirdiği ve yaklaşık 2 bin 200 kişinin de yaralandığı 15 Temmuz darbe girişimini "katıksız bir terör faaliyeti" olarak nitelendirdi.

Türkiye ve ABD'nin teröre ilişkin uluslararası anlaşmalarda imza atan taraflar olması sebebiyle FETÖ'nün elebaşı Gülen'in Türkiye'ye iade yolunun açık olabileceğini ifade eden Amsterdam, "Ben bu meselenin çözüme kavuşacağından eminim ama dediğim gibi bu hükümetler arası bir süreç. ABD, Gülen meselesinde yapıcı bir ilişki istediğini söyledi. Bence bu diplomatik takasın doğal akışı içerisinde sürmesine izin vermeliyiz." diye konuştu.

"GÜLEN'İ YÖNLENDİREN BİR ABİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM"

Gülen'e dair soruşturmaları ABD'de terörist başıyla bağlantılı ve hükümette siyasi etki için paranın değiş tokuş edildiği organizasyon ağlarını ortaya çıkaran avukat Amsterdam, "ABD'nin bilgisi olmadan birisinin devlet, yerel ve federal politikalara nüfuz etmesi inanılmaz derecede sofistike ve anlaşılması güç. Açıkçası bunu hiç inandırıcı bulmuyorum. Gülen'i yönlendiren bir 'abi' olduğunu düşünüyorum aksi taktirde bütün bunlar hiçbir anlam ifade etmiyor." dedi.

FETÖ'NÜN DOLANDIRICILIK EYLEMLERİ

Amsterdam, Gülen'in ABD'de denetlenmeyen sözleşmeli okul sistemine iyice yerleştiği ve yaptığı faaliyetlerin fark edilmediğini vurgulayarak "Diğer okullar Gülen için lobi oluşturmaya yardımcı oldular, yani yalnız değil.” ifadesini kullandı.

Gülen'in yardım aldığından şüphe duymayan Amsterdam, Indiana eyaletinden 400’den fazla hükümet görevlisinin Türkiye’ye Gülen tarafından düzenlenen seyahatlerle gitmesinin şok edici olduğunu dile getirdi.

ABD'nin çeşitli bölgelerinde, 500 milyon dolarlık hacimli Gülen okullarında 6 bin öğrenci bulunduğunu bildiren avukat, bu okulların devletten aldığı fonların bir kısmının Gülen örgütüne aktarıldığını söyledi.

Örgütün en bariz sahtekarlıklarından birinin ülkede, ABD vatandaşları tarafından doldurulamayan istihdam konumlarına yabancıların yerleştirmesi için kullanılan H-1B vizesiyle ilgili olduğunu Amsterdam, “Söz konusu örgüt sistematik olarak on yılı aşkın bir süredir ABD Göç Yasası'nı çiğnedi" dedi.

FETÖ’nün okullarındaki öğretmenlere yıllık olarak 55 bin dolar ödeme yaptığını ancak çalışanların maaşlarının yüzde 15 ila 20’sini örgüte geri ödemek zorunda bırakıldıklarına işaret eden, Amsterdam “Bu sadece buzdağının gözüken kısmı.” dedi.

Gülen'in, bir diğer sahtekarlık faaliyeti olarak paravan şirketler kurduğunu ve katmanlı tahviller kullandığını anlatan Amsterdam, Texas’taki bir paravan şirketin vergi mükelleflerin zararına 18 milyon dolar gelir elde ettiğini kaydetti.

Davayı "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’deki Gülen ile mücadelesinde dezavantajlı durumda olduğunu düşündüğü" için aldığını söyleyen Amsterdam, "Türkiye’ye karşı yıllardır adil davranılmamış ve hak ettiği saygı gösterilmemiştir. Sahte bayrak olarak gördüğüm Gülen tehlikesini ortaya çıkararak Türkiye’ye karşı yapılan bu yanlışı düzeltmek istedim.” ifadelerini kullandı.

Washington’un darbeyi kınamakta geç kalmasını "büyük bir yanlış” olarak gören ve “ABD’nin başarısız kalkışmada rolünün olduğu” fikrine sıcak bakmayan Amsterdam, “Barack Obama hiçbir zaman bir darbeyi desteklemez." dedi.

Amsterdam, ABD’nin Ortadoğu politikasını “son derece problemli” olarak nitelendirerek, “Türk vatandaşları, bu davranışın (kınamanın gecikmesinin) Amerika’nın bakış açısından değil, karmaşık problemleri olan Obama yönetiminden kaynaklandığını anlamalılar." diye konuştu.

"ABD aslında Amerika halkının karşı karşı olduğu tehlikeyi ortaya çıkardığı için Türkiye’ye borçlu" diyen Amsterdam ve ekibi, gelecek haftalarda Gülen ile ilgili Ohio ve Chicago’da yaptıkları araştırmanın sonuçlarını açıklamayı planlıyor. Eylül ayının sonlarına doğru da, Gülen’in uluslararası arenadaki faaliyetlerine ilişkin bir kitap yayımlanacak.

Amsterdam, “Bir yönüyle sahtekar diyebileceğimiz Gülen ile ilgili insanları eğitmemiz gerekiyor. Bu organizasyonun, benimsediğini ilkelere nasıl ihanet ettiğini ve Amerika’nın siyasi sistemine yaptığı geniş çaplı bağışlarla nasıl nüfuz ederek cezalardan muaf olmak istediğini herkese göstermek gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

NATO üyesi Türkiye ve ABD arasında suçluların iadesi anlaşması bulunmasına rağmen Ankara, defalarca FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iadesini istemişti. Türkiye, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin "İddialar yerine kanıtları görmek istiyoruz" sözleri üzerine Gülen'e dair resmi belgeleri ABD'ye göndermişti.

YORUMLAR 44
 • Mstf 6 yıl önce Şikayet Et
  Bu dinsiz hainin abilerinin kim olduğunu kundakdaki bebekler bile biliyor.
  Cevapla
 • karaşafak 6 yıl önce Şikayet Et
  abi değil cia var,abd var mossad var üst akıl dedikleri amerikadaki para babaları ve neokomlar var
  Cevapla
 • mesutt 6 yıl önce Şikayet Et
  israil gibi yapmak lazım kara eylülü düzenleyen filistin kurtuluş örgütü üyelerine düzenledikleri suikastlarla 72 münih olimpiyatlarında ölen israilli sporcuların intikamını almıslardı türkiyede aynı yöntemle gülen ve eniklerinden intikam alması için gurup kurup peşlerine salsın bu sadece gülen e değil pkk ve dhkpc içinde gecerli hepsinin peşine düssün olsun bitsin yakalnırlarsada türkiye tanımasın
  Cevapla
 • ecdad 6 yıl önce Şikayet Et
  ona ABI demezler ... SAHIBI derler ...
  Cevapla
 • Mpolat05 6 yıl önce Şikayet Et
  Açık ve net olarak ortada ki o da abd
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fiyatı 55 bin TL düşmüştü bugün 20 bin TL zamlandı: Otomobil fiyatlarına Aralık zammı!
Son seçimlerdeki sonuçları en doğru onlar tahmin etmişti! Bomba sonuçları açıkladı...