15 Temmuz anıtı için Azerbaycan'dan proje geldi

Azerbaycanlı ünlü heykeltraş Said Rüstem, 15 Temmuz şehitlerinin anısı için hazırladığı anıt projesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a verilmek üzere Yalçın Topçu’ya iletti.

15 Temmuz anıtı için Azerbaycan'dan proje geldi
15 Temmuz anıtı için Azerbaycan'dan proje geldi
GİRİŞ 13.10.2016 21:44 GÜNCELLEME 13.10.2016 21:44
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Azerbaycanlı ünlü heykeltraş Said Rüstem, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu’yu Beştepe Külliyesi’nde ziyaret etti.

15 TEMMUZ İÇİN ANIT PROJESİNİ GETİRDİ

Rüstem, 15 Temmuz şehitlerinin anısı için hazırladığı anıt projesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a verilmek üzere Yalçın Topçu’ya iletti.

Meydanları süsleyen heykelleri ile dünya çapında üne sahip olan Azerbaycanlı heykel sanatçısı Said Rüstem “Destan yazan gardaşlarımız” dediği 15 Temmuz şehitleri için anıt projesi hazırladı. 

İbn-i Sina, Jandarma, Ahmet Taner Kışlalı, Talat Göktepe, Yunus Emre Anıtı, Kayseri’deki Türklük Anıtı, İstanbul’da bulunan Mehmetçik Anı gibi anlamlı eserleri Türkiye’ye kazandıran Said Rüstem, 15 Temmuz şehitleri için de bir anıt projesi hazırladı.

"15 TEMMUZ ZİHİNLERE KAZINMALIDIR"

Heykeltraş Said Rüstem’in meydana getirdiği eserleri ve çalışmalarını takip ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu “Kimileri, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki sıcak ilişkilere “dostluk” diyor. Ben buna katılmıyorum. Biz Azerbaycan ile öz be öz kardeşiz. Bunun bir örneğini de, geçtiğimiz günlerde İstanbul’da düzenlenen Enerji Kongresi’nde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in kameralar karşısındaki konuşmalarında gördük. Said Rüstem kardeşimiz de ortaya koyduğu eserleri ile ve düşünce dünyasıyla Türk milletinin gönlünü kazanmıştır. Bizim için manevi ve tarihsel öneme sahip olan çok sayıda eseri emek ederek bize kazandırmıştır. 15 Temmuz gecesi demokrasiyi ve liderimizi hedef alan hainlere karşı, milletimiz büyük bir mücadele verdi. 15 Temmuz gecesi adeta 2. Çanakkale’dir. Milletimiz aynı ruhla ve aynı vatan bilinci ile mücadele etmiş, şehadete yürümüştür. 7 düvele karşı kazanılan Çanakkale Zaferi’nin 100. senesinde, 77 düvele karşı yine muzaffer geldik. Şehitlerimizin ve gazilerimizin bu cesareti unutulmamalıdır. Bunu zihinlerde ölümsüz kılmak gerekir. Said Rüstem kardeşimiz de 15 Temmuz şehitlerimizin anısına bir eser meydana getirmek için çalışmalar yapmış. Bu eseri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a iletmemiz üzere bizlere verdi. Kendisine bu hassasiyeti için teşekkür ediyorum. Şehitlerimizin ve gazilerimizin her daim hatırlanması için, böylesine kara günlerin tekrar yaşanamaması için kültürel, sanatsal ve sosyolojik tüm çalışmaların yapılması taraftarıyız.”

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • ??? 3 yıl önce Şikayet Et
  Heykel, İslamiyette yasaklanmıştır ve çok büyük bir günahtır. Bu tür bir hataya düşülmez umarım.
  Cevapla
 • Adam 3 yıl önce Şikayet Et
  Adamın hası başkanım sizi kabinede görmek istiyoruz
  Cevapla
 • Ülkü Can 3 yıl önce Şikayet Et
  Başkanım sizde mevcut olan erdem ve bu güvenilir kimlik olduğu sürece güzel Ülkemizde daha çok güzel adımlar atılacak inş..
  Cevapla
 • hales 3 yıl önce Şikayet Et
  Tam bir devlet,tam bir millet adamı çok seviyoruz sizi.
  Cevapla
 • VatanDaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Hayatı boyunca hep doğrunun yanında olan sayın Topçu yine bir doğrunun daha yanında ve destekçisi.. Duruşunuz ve tavrınız bizlere güven vermekte. 15 temmuz destanı kalplere ilmek ilmek işlenmeli ki; birdaha bunu yapmaya kimsenin yüreği yetmesin. Bu da dediğiniz gibi ancak kültür ve sanat yoluyla olur, vesselam..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Beşiktaş'ta Victor Ruiz sözleşmesini feshetti!
Kahraman! Onu bu yönüyle görmediniz (Ömer Halisdemir)