Hastane mi Hitler'in kampı mı?

STAR TV'de yayınlanan ‘Deşifre’ programında, Adana Doktor Ekrem Tok Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ndeki ‘dayak’ ve ‘uyuşturucu’ skandalı ortaya çıkarıldı.

Hastane mi Hitler'in kampı mı?
Hastane mi Hitler'in kampı mı?
GİRİŞ 20.02.2007 11:49 GÜNCELLEME 20.02.2007 11:49

Günün her saatinde şiddet uygulanan hastanede hasta bakıcıların küçük çocukları tekme ve yumruklarla acımasızca dövmelerine, izleyiciler büyük tepki gösterdi. Görüntülerde tedavi için hastaneye başvuran bağımlılara, hasta bakıcıların uyuşturucu satmaları ise insanın kanını donduruyor.

Mehmet Ali Önen yönetimindeki ‘Deşifre’ programı ekibinden bir muhabirin iki ay boyunca Adana Doktor Ekrem Tok Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde gizli kamera ile yaptığı, insanlık dışı uygulamaların yer aldığı görüntüler, dün akşam Star TV'de yayınlandı.

500 kişinin görev yaptığı, ruh hastaları ve uyuşturucu bağımlılarının tedavi gördüğü hastanede günün her saati şiddet uygulanıyor. Hastalardan kimi zaman namaz kıldığı için, kimi zaman ise yemek yemediği veya yemek kabını kaldırmadığı için şiddete maruz kalıyor. Öfkeli hasta bakıcılarının hastaların yüzlerine indirdiği tokatlar nefret uyandırdı. Dövülen hastalar arasında küçük yaştaki çocuklar da var. Hasta bakıcıların hiç acımadan küçük çocuğa tekme ve yumrukla vurması izleyenlerden büyük tepki gördü.

Hastalar, yedikleri dayak ve küfürleri pencerelere çıkarak program ekibine anlatıyor. Hastalar, “Şok veriyorlar, iğne vuruyorlar, dövüyorlar” diyerek uğradıkları haksızlığı ifade etmeye çalışıyor. Hasta bakıcılar kendi görevlerini de hastalara yaptırıyor. Hastalar bulaşık yıkıyor, yerleri temizliyor. Hastaların yıkanma şekli ise toplama kampı gibi. Temiz konusunda ise 10 - 15 hastanın bir arada banyo yaptırılması dikkat çekti.

HASTANEDE UYUŞTURUCU SKANDALI

Deşifre Programı'nda yayınlanan görüntülerde bir skandal daha ortaya çıkıyor. Uyuşturucu tedavisi gören hastalara, eroini hasta bakıcılar satıyor. Tedavi görmek için burada bulunan kişiler, hastane bahçesinde eroin içiyor. Bu kişi, defalarca bahçede eroin kullandığını iddia ediyor.

Hastanede kadın ile erkek hastaların birada barındırılması ‘taciz’ iddialarını da gündeme getiriyor. Kadın hastalar, taciz edildiklerini öne sürüyor. Küçük çocuklara adeta işkence çektirerek ilaç veren hasta bakıcılar attıkları dayakları ise “Vurdum Elmacık kemiği filan kalmadı” sözleriyle anlatıyor.

Hastanede yaşanan bu insanlık dışı uygulamalara doktor ve hemşirelerin engel olmaması da dikkat çekiyor.


İLGİLİ HABER:


Bakanlık'tan hastane skandalına sert tepki

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Hekimoğlu İsmail son yolculuğuna uğurlandı
Tepkiler büyüyor: Johnson'ın skandalları ortaya çıkıyor